To już blisko rok, gdy redakcja TVN24 testuje, sprawdza, objaśnia i obala nieprawdziwe informacje związane z trwającą epidemią COVID-19. A fake newsy związane z tą chorobą rozprzestrzeniają się równie szybko jak wirus. Materiał Marty Warchoł.
W środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana telewizje, w tym TVN24 i TVN, zamiast codziennych programów nadają specjalny komunikat. Na portalach internetowych czytelnicy nie przeczytali żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również dzienniki, które opublikowały informację o akcji na swoich "jedynkach", czyli pierwszych stronach. Dzień wcześniej kilkadziesiąt redakcji opublikowało list otwarty do władz i polityków w sprawie nowej daniny medialnej, którą zamierza wprowadzić większość rządząca.
Częścią programów, których zabrakło w środowym wydaniu TVN24, to te edukacyjno-informacyjne. Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 na początku zeszłego roku pojawiło się też wiele wątpliwości. Na naszej antenie eksperci codziennie odpowiadali i wciąż odpowiadają na pytania widzów i internautów, m.in. w programie "Koronawirus. Raport". A pytania dotyczą każdej dziedziny życia.
W cyklu "Pomagajmy sobie" w TVN24 przekazywane były najnowsze wiadomości na temat epidemii w Polsce i na świecie. W programie mówiono również o wpływie epidemii na gospodarkę i społecznych inicjatywach. Dołączyły do tego relacje reporterów TVN24 i rozmowy z ekspertami.
- Każde pytanie, które się zrodziło, rodziło się z obawy, lęku, niepewności, z wątpliwości, które ludzie mieli, staraliśmy się przede wszystkim uspokoić i przynieść wiedzę fachową, nie nasza dziennikarską - tłumaczy dziennikarz TVN24 prowadzący program "Koronawirus. Raport" Juliusz Kaszyński. Do dyspozycji widzów TVN24 są między innymi lekarze, wirusolodzy, prawnicy, ekonomiści, psycholodzy, nauczyciele, a także dziennikarze portalu fact-checkingowego Konkret24. - Fejki mogą być wyjątkowo groźne, bo mają wpływ na nasze zdrowie, mogą też narazić nas na niebezpieczeństwo - zauważa dziennikarz Konkret24 Jan Kunert. Zaznacza, że wiele tekstów portalu powstało po zgłoszeniu tematu przez czytelników.
Redakcja Konkret24 weryfikuje fake newsy w cotygodniowym, sobotnim programie "Koronawirus. Konkret24".
Po wieczornym wydaniu "Faktów" TVN na widzów czekał w środę program "Uwaga! Koronawirus". Tam prowadzący rozmawiają z ekspertami na temat bieżących zagadnień związanych z epidemią. Specjaliści odpowiadają na najważniejsze pytania o zdrowie, dementują fake newsy i doradzają, jak najskuteczniej zabezpieczać się przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Dziennikarze wyszli też z propozycją dla młodzieży. "Korki TV" w telewizji Metro w ubiegłym roku były przygotowane specjalnie z myślą o maturzystach, którym na dwa miesiące przed planowanym egzaminem pandemia zabrała możliwość stacjonarnej nauki. Audycje pomagały młodzieży w nadrobieniu zaległości.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24