Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 314 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i o śmierci 30 osób. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 31 015 osób, spośród których 1316 zmarło.
Resort przekazał w czwartek rano informację o 314 nowych, potwierdzonych przypadkach, które dotyczą województw: śląskiego (88), łódzkiego (75), mazowieckiego (44), świętokrzyskiego (18), podlaskiego (13), małopolskiego (12), podkarpackiego (12), dolnośląskiego (11), kujawsko-pomorskiego (11), wielkopolskiego (9), lubelskiego (6), opolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (6) i pomorskiego (3).
Dobowy bilans nowych zakażeń jest mniejszy niż w środę, kiedy potwierdzono 506 przypadków.
Po raz pierwszy od 10 czerwca liczba dziennych nowych przypadków na Śląsku spadła poniżej stu. Jak powiedział na briefingu prasowym rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "od dzisiaj liczba przypadków ze Śląska powinna już spadać". - Zakończyliśmy bowiem raportowanie pierwszych fal wymazów we wszystkich kopalniach - przekazał Andrusiewicz.
Najwięcej ofiar śmiertelnych od 28 kwietnia
W czwartek ministerstwo poinformowało również o śmierci 30 pacjentów chorych na COVID-19, w wieku od 39 do 97 lat. Jak podano, większość osób miała choroby współistniejące.
To największa liczba zgonów z powodu koronawirusa, o jakiej poinformowano od 28 kwietnia, kiedy odnotowano śmierć 34 osób.
Od początku epidemii najwięcej zgonów (40) odnotowano 24 kwietnia. O śmierci 30 pacjentów poinformowano także 8 i 25 kwietnia.
Czytaj więcej: Co wiemy o osobach, które zmarły?
Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie u 31 015 osób, a 1 316 z nich zmarło.
Od 11 czerwca Ministerstwo Zdrowia podaje dobowe statystki dotyczące zakażeń i śmierci pacjentów w jednym komunikacie, publikowanym o godzinie 10.30, a nie tak jak wcześniej w dwóch - rano i po południu.
Resort przekazał także codzienny "raport o koronawirusie", który od ubiegłego czwartku prezentowany jest w nowym formacie. Ministerstwo zamiast "osób hospitalizowanych" podaje liczbę zajętych łóżek COVID-19 i pacjentów, którzy są podłączeni do respiratorów. Z raportu wynika, że:
- 1 849 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 72 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 93 722 osoby są objęte kwarantanną, - 17 354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 15 317 osób wyzdrowiało.
Czwarty etap luzowania obostrzeń
30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: tvn24.pl