TVN24 | Polska

Niemal 7 tysięcy nowych zakażeń, zmarło 349 osób

TVN24 | Polska

Autor:
kb,
akw/kg
Źródło:
tvn24.pl
15 grudnia: prawie 7 tysięcy nowych przypadków koronawirusa
15 grudnia: prawie 7 tysięcy nowych przypadków koronawirusa
wideo 2/21
15 grudnia: prawie 7 tysięcy nowych przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek 6907 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 349 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 1 147 446 osób.

Najwięcej zakażeń we wtorek - 768 - potwierdzono w województwie mazowieckim.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: kujawsko-pomorskiego (750), wielkopolskiego (639), śląskiego (608), warmińsko-mazurskiego (572), dolnośląskiego (519), pomorskiego (495), łódzkiego (446), lubelskiego (437), zachodniopomorskiego (328), podkarpackiego (306), małopolskiego (232), świętokrzyskiego (174), podlaskiego (169), lubuskiego (150), opolskiego (129).

185 zakażeń to - według MZ - dane bez wskazania adresu, które mają być uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 349 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarł0 77 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 272 osoby.

Dotychczas najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Poinformowano tego dnia o 27 875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 1 147 446 osób, spośród których 23 309 zmarło. Resort przypomniał, że w związku z niedawnymi korektami wprowadzanymi przez laboratoria w systemie "globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń".

Ile osób wyzdrowiało? Ile łóżek jest zajętych?

We wtorek resort zdrowia opublikował też codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:

- 36 799 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-612 w stosunku do dnia poprzedniego), - z tego 19 210 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+397), - 3 098 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (-5), - z tego 1 739 respiratorów jest wykorzystywanych (-68), - 177 899 osób jest objętych kwarantanną (-13 827), - 11 433 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym (-877), - 879 748 osób wyzdrowiało (+10 593).

Ostatniej doby wykonano 30,6 tysiąca testów, w tym 14 351 antygenowych. W poniedziałek informowano o wykonaniu 19 913 testów (w tym 5885 antygenowych). W niedzielę resort informował o wykonaniu 22 tys. testów (w tym 5,7 tys. antygenowych), w sobotę o ponad 33,4 tys. testów (z czego ok. 11,7 tys. antygenowych), a w piątek o 34 tys. testów (w tym 11,2 tys. antygenowych).

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Niedzielski: widmo trzeciej fali pandemii bardzo realne

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie poświęcone rządowej strategii szczepień. Wziął w nim udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef BBN Paweł Soloch, szef KPRM Michał Dworczyk oraz p.o. szef GIS Krzysztof Saczka.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiono głowie państwa "perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii". Według ministra rozmowa miała dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemiczny.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. - Obecnie mamy około 10 tysięcy zakażeń dziennie, więc jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej - ocenił.

"Będę rekomendował przedłużenie obostrzeń"

Minister zdrowia był pytany na briefingu prasowym, czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie - które dotyczą okresu feryjnego, tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia
Niedzielski: będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynieniaTVN24

CZYTAJ: Znamy listę szpitali, w których szczepione będą osoby w "etapie zero"

Szef KRPM Michał Dworczyk podkreślał, że rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Dworczyk: rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się absolutnie masowy
Dworczyk: rządowy program szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy stanie się absolutnie masowyTVN24

Rzecznik resortu zdrowia: zachowajmy się odpowiedzialnie, by po świętach zakażenia nie wzrosły

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek, że skala wykrywania nowych przypadków powinna utrzymywać się w kolejnych dniach w granicach 12-13 tysięcy.

Zaznaczył też, że resort nie przewiduje tutaj większych wahań, choć zastrzegł, że wiele pozostaje, szczególnie w okresie świątecznym, w naszych rękach. - Nie przewidujemy, by tu był drastyczny ruch ani w górę, ani w dół, choć oczywiście wiele może się zdarzyć, bo to zależy, jak będziemy się zachowywali w tym przedświątecznym okresie, kiedy ta liczba naszych aktywności niestety rośnie - oznajmił.

- Zachowajmy się bardzo odpowiedzialnie, by te święta nie były przyczynkiem do drastycznego wzrostu zakażeń i nie były przyczynkiem do zakażenia naszych najbliższych, szczególnie mówię tutaj o osobach starszych. Zachowajmy się odpowiedzialnie, żebyśmy po świętach wrócili do normalnej rzeczywistości, w której te liczby może nie spadną, ale będą na tym obecnym poziomie - zaapelował.

Andrusiewicz: zachowajmy się odpowiedzialnie, by po świętach zakażenia nie wzrosły
Andrusiewicz: zachowajmy się odpowiedzialnie, by po świętach zakażenia nie wzrosłyTVN24

Autor:kb, akw/kg

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości