"Możecie sobie dzwonić nawet do papieża". Doktor nie przyjmie pacjenta, bo "szpital jest zamknięty"

Źródło:
tvn24.pl
Rozmowa załogi karetki z dyspozytorem
Rozmowa załogi karetki z dyspozytoremtvn24.pl
wideo 2/11
Rozmowa załogi karetki z dyspozytoremtvn24.pl

Przepełnione szpitale robią wszystko, żeby nie przyjmować pacjentów. Wobec braku miejsc w placówkach ratownicy są bezsilni. Wszystkim puszczają nerwy. Wojewoda milczy, Ministerstwo Zdrowia, które początkowo zrzucało winę na dyspozytorów pogotowia, teraz nie zabiera głosu. Na tvn24.pl publikujemy kolejne nagrania z karetek pogotowia. Wyłania się z nich coraz bardziej dramatyczny obraz walki pracowników ochrony zdrowia, nie tylko z koronawirusem.

Nagrania z korespondencji pomiędzy załogami karetek, dyspozytorami pogotowia i szpitalnymi oddziałami ratunkowymi publikujemy w portalu tvn24.pl od dwóch tygodni. W rozmowach słychać, że ratownicy jeżdżą między szpitalami i próbują bezskutecznie przekazać pacjentów. Nierzadko czekają przez wiele godzin w kolejkach na szpitalnych podjazdach.

W kolejnych nagraniach, pochodzących z czwartku 22 października, słyszymy ekipy warszawskiego pogotowia. Pierwsza rozmowa dotyczy próby umieszczenia pacjenta w szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie. To placówka, która już pojawiała się w naszych artykułach dotyczących problemów z miejscami na SOR-ach. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Będą wychodziły takie kwiatki"

To było pierwsze nagranie, które opublikowaliśmy. Pochodzi z 14 października. Słyszymy, że dyspozytorka przekazuje załodze karetki decyzję Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego. Sprawa dotyczy chorego pacjenta, który nie został przyjęty na SOR-ach w czterech kolejnych szpitalach. Ostatecznie załoga ma jechać do szpitala, w którym była jako pierwszym. Dyspozytorka przekazuje informację z wyraźnym przekąsem: "Z uśmiechem na twarzy i z dumą proszę jechać do szpitala im. prof. Orłowskiego. Czerniakowska 231. Decyzją wojewody mazowieckiego szpital musi przyjąć pacjenta".

- Nie jestem w stanie określić w tej chwili, co było przyczyną takiego zachowania, bo nie wiem, jakiego pacjenta, z jakim schorzeniem, przywieziono. To jest szpital, który ma konkretne profile - tak sprawę skomentował wtedy dla TVN24 dyrektor szpitala przy Czerniakowskiej Leszek Stanisław Kliś. I dodał, że jego zdaniem problemem jest koordynacja działań. - Mnie się wydaje, że dalej nie możemy uzyskać koordynacji pracy między pogotowiem a szpitalami. Brakuje tego i uważam, że jeśli się tego nie naprawi, to zawsze będą wychodziły takie kwiatki - stwierdził Kliś i zapowiedział wyjaśnienie sprawy. 

Karetki w bazie przy ulicy Woronicza w WarszawieArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"Widzisz tam jakieś wolne łóżko?"

Tymczasem z nagrań, które dziś publikujemy na tvn24.pl wynika, że w czwartek 22 października doszło do kolejnego spięcia na linii pogotowie - szpital. Nagranie, którym dysponujemy, rozpoczęło się o godz. 21:37, ale z kontekstu wynika, że rozmowa trwała już wcześniej.

"A pytanie techniczne. Widzisz tam jakieś wolne łóżko?" - pyta dyspozytor.

"No nie widać, bo oni nas tam nie wpuszczają do środka, tylko tutaj przy okienku gadają. A wszystkie drzwi są pozamykane. Jak zresztą zawsze" - odpowiada ratownik.

"Mariusz wysoki jesteś, przez okno zajrzyj" - gorzko żartuje jego kolega. Ale ratownikowi, który stoi przed szpitalem im. Orłowskiego nie jest do śmiechu. "Wiesz, ja już nie mam siły się kłócić z tym (tu pada nazwisko lekarza - red.). Kazał nam zabierać dupę w troki i wyjeżdżać stąd. I tyle. Nie interesuje go pacjent" - irytuje się.

Ale dyspozytor nie odpuszcza: "Zostajesz na ten moment na miejscu. Nie wozimy pacjentów na oddziały, tylko do izby przyjęć. Koordynator kazał zostawić. Najwyżej zostanie zadysponowana policja". Z relacji ratownika wynika, że groźba policyjnej interwencji nie zrobiła na lekarzu wrażenia. "Stwierdził, że 'możecie sobie wzywać policję, możecie sobie robić, co chcecie, możecie sobie dzwonić nawet do papieża'. SOR nie przyjmuje pacjenta, bo szpital jest zamknięty decyzją wojewody" - relacjonuje ratownik. Rozmowa kończy się o godz. 23:20.

Rozmowa załogi karetki z dyspozytorem
Rozmowa załogi karetki z dyspozytoremtvn24.pl

Zapytaliśmy szpital im. Orłowskiego o tę sytuację. Nie dostaliśmy odpowiedzi. Od dyrektora warszawskiego pogotowia Karola Bielskiego dowiedzieliśmy się, że pacjent nie został przyjęty na SOR przy ul. Czerniakowskiej mimo interwencji Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego. Przewieziono go do szpitala na ul. Barskiej.

20 października na antenie TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia twierdził, że problemy z przyjmowaniem pacjentów do szpitali wynikają z braku kontaktów między dyspozytorami a koordynatorami wojewódzkimi.

Zapytaliśmy biuro komunikacji MZ, jak w takim razie skomentuje sytuację, w której pacjenta nie udało się przekazać do szpitala nawet po interwencji koordynatora. Od wtorku czekamy na odpowiedź.

Podobne pytanie zadaliśmy rzeczniczce wojewody mazowieckiego, któremu podlega WKRM. Również nie dostaliśmy odpowiedzi. 

"Szpital usiłuje udawać jednoimienny"

Inne nagranie, do którego dotarliśmy, dotyczy szpitala kolejowego w Pruszkowie. Również pochodzi z 22 października. Załoga karetki dostaje polecenie przewiezienia pacjenta z problemami z sercem właśnie do Pruszkowa. Ale dyspozytor od razu ostrzega ratowników: "Jeszcze jedna informacja. Szpital usiłuje udawać szpital jednoimienny. Nie ma na to żadnego dokumentu. Przyjmuje normalnie pacjentów z miasta”. 

Co to znaczy, że szpital "udaje jednoimienny"? - Szpital kolejowy przez kilka dni wykorzystywał sytuację, że wojewoda 20 października wydał decyzję o przekształceniu go w placówkę covidową [czyli dla pacjentów zakażonych koronawirusem]. Ale decyzja obowiązywała dopiero od 23 października. Przez te trzy dni nie chcieli przyjmować pacjentów na SOR pod pretekstem przygotowywania się do przekształcenia - opowiada anonimowo jeden z pracowników pogotowia. 

Jego słowa pokrywają się ze stanowiskiem, które w czwartek tvn24.pl przesłał dyrektor medyczny szpitala kolejowego Łukasz Olendrzyński: "Zgodnie z postanowieniem Ministra Zdrowia z dnia 20.10.2020r. na Szpital Kolejowy została narzucona konieczność wydzielenia z dniem 23. 10. 2020 r. 145 łóżek dla pacjentów z potwierdzeniem SARS-CoV-2, w tym 10 łóżek intensywnej opieki medycznej". 

Nagranie rozmowy pomiędzy załogą karetki a dyspozytorem
Nagranie rozmowy pomiędzy załogą karetki a dyspozytoremtvn24.pl

Problem wynika z obłożenia SOR-ów

Dlaczego karetki muszą krążyć między szpitalami w poszukiwaniu miejsc lub czekać w wielogodzinnych kolejkach na podjazdach? Jak rozwiązać problem braku miejsc w placówkach?

W rozmowie z tvn24.pl prof. Andrzej Fal ze szpitala MSWiA i Wydziału Medycznego UKSW tłumaczył, że problem wynika z obłożenia SOR-ów, które działają na granicy wydolności. - Niewątpliwe jest to, że brakuje sprawczego koordynatora ruchu pacjentów. Koordynatora, który ma pełną, rzetelną wiedzę o rzeczywistych wolnych zasobach, czyli łóżkach, respiratorach, liczbie oczekujących oraz władzę decyzyjną. Dzwoni i mówi "proszę nie dyskutować a wykonać". Wtedy się skończy ten problem - uważa prof. Andrzej Fal.

Autorka/Autor:Szymon Jadczak (szymon_jadczak@tvn.pl)

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24