TVN24 | Polska

Ministerstwo zmienia sposób informowania o zmarłych. "Odzwierciedla przebieg epidemii"

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło
wideo 2/21
29 września: 1326 nowych zakażeń koronawirusem, 36 osób zmarło

Nowy sposób przedstawiania danych dotyczących osób zakażonych koronawirusem, które zmarły, wprowadził we wtorek resort zdrowia. - Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii - powiedział rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia w swoich komunikatach dotyczących COVID-19 podawało liczbę osób zakażonych koronawirusem, które zmarły. Pojawiał się także dopisek, że większość albo wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Od wtorku została wprowadzona zmiana w przedstawieniu danych dotyczących zgonów. Resort zdrowia w porannym komunikacie wskazał liczbę osób zmarłych "z powodu COVID-19", a także "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami".

- Od dziś zmieniliśmy sposób raportowania zgonów. Zgodnie z trendem obowiązującym w innych państwach rozbicie na zgony typowo z powodu COVID-19 i zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii. Jednocześnie pokazuje to społeczeństwu, jakim zagrożeniem jest COVID-19 przy współistnieniu innych chorób - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zmiany w raporcie dotyczącym testów

Równocześnie resort po raz pierwszy przedstawił w swoim codziennym raporcie liczbę testów zleconych przez lekarzy rodzinnych (POZ). Z zestawienia wynika, że na wymaz skierowali oni od środy 9 września, gdy przyznano im do tego prawo, 14 tysięcy 776 pacjentów, z czego 2877 w ostatniej dobie. Natomiast łącznie laboratoria przebadały 3 304 430 próbek, a ostatniej doby wykonano ponad 23,1 tysiąca testów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 1326 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 i o śmierci 36 zakażonych osób, w tym sześciu "z powodu COVID-19", a 30 "z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami". Łącznie w naszym kraju infekcję koronawirusem potwierdzono u 89 962 osób, spośród których 2 483 zmarło.

Wiceminister zdrowia: ponad 300 osób, które zmarły, nie miało chorób współistniejących

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ponad 90 procent chorujących na COVID-19 przechodzi chorobę w sposób łagodny. Zaznaczył jednak, że "ostatnie zestawienie pokazuje, że 311 osób, które zmarły, nie miało żadnych chorób współistniejących".

- De facto byli to zdrowi ludzie. Niestety dla nich ta choroba zakończyła się tragicznie - powiedział.

Autor:js//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości