Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Minister zdrowia o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19
Minister zdrowia o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19TVN24
wideo 2/22
TVN24Minister zdrowia o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19

Mamy dwa scenariusze rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Pierwszy mówi, że apogeum będzie mniej więcej w ciągu najbliższych dwóch tygodni, drugi jest mniej optymistyczny i zakłada szczyt w okolicach pierwszej połowy grudnia - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chcemy w perspektywie pierwszej dekady grudnia zwiększyć liczbę dostępnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 do blisko 35 tysięcy. Z kolei do końca listopada będzie 26 tysięcy łóżek - przekazał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 24 882 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To kolejny najwyższy dzienny raport w czwartej fali pandemii. Resort przekazał też, że zmarło 370 osób chorych na COVID-19. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej w Poznaniu mówił, iż "ostatnie wyniki pokazują, że dynamika wzrostu zakażeń stopniowo spada". - Ona spada w skali całego kraju, ale przede wszystkim widzimy wyraźnie, że w ogóle mamy do czynienia ze spadkiem zakażeń w dwóch województwach, które do tej pory najgorzej odczuwały intensywność czy dolegliwość czwartej fali. Mówię tutaj o województwie lubelskim i podlaskim - powiedział. Dodał, że w obu tych województwach, patrząc tydzień do tygodnia, "mamy ponad 10-procentowe spadki liczby zakażeń, co pokazuje, że apogeum fali w tych regionach już za nami".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niedzielski o dwóch scenariuszach czwartej fali pandemii COVID-19

Minister zdrowia powiedział, że te dwa województwa są pewnego rodzaju przykładem, jak prawdopodobnie będzie wyglądała fala epidemii w całej Polsce. - W tej chwili mamy dwa scenariusze - przekazał. 

- Scenariusz pierwszy mówi, że apogeum będzie mniej więcej w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a w zasadzie półtora tygodnia. To jest scenariusz, który przyjmuje jako podstawę analogię do przebiegu drugiej fali, czyli tej fali, która miała miejsce rok temu - mówił Niedzielski. Dodał, że "tutaj apogeum mamy mieć na poziomie około 25-27 tysięcy". 

Dodał, że drugi scenariusz jest mniej optymistyczny. - Jest taki, że ta fala będzie się wznosiła dłużej. To jest analogia do trzeciej fali, czyli wiosennej. Jeżeli ta sytuacja miałaby analogię do fali wiosennej, to ten szczyt, przewidujemy, pojawiłby się dopiero w okolicach pierwszej połowy grudnia i wtedy też będzie wyższy poziom zakażeń przekraczający 30 tysięcy, a nawet dobijający do okolic 35 tysięcy - mówił Niedzielski.

- Mamy ocenę, że ten pierwszy scenariusz jest znacznie bardziej prawdopodobny. Widzimy wyraźne spadki dynamiki w skali całego kraju - dodał.

Niedzielski: podstawową formą obrony przed trudnym przebiegiem COVID-19 są szczepienia

Niedzielski akcentował, że sytuacja wymaga dalszego respektowania podstawowych zasad - zachowywania dystansu, noszenia maseczek, dezynfekcji. - To są elementy, mówię szczególnie o maseczkach, które będą egzekwowane przez policję w całym kraju. Zwiększona częstotliwość kontroli, wystawianie mandatów. Do tego działalność sanepidu - wyliczył minister.

Szef resortu zdrowia przypomniał, że podstawową formą obrony przed trudnym przebiegiem COVID-19 są szczepienia.

Minister zdrowia: do końca listopada będzie 26 tysięcy łóżek dla pacjentów z COVID-19

Niedzielski mówił, że w każdym województwie monitorowana jest liczba zakażeń i hospitalizacji, a odpowiednio do zapotrzebowania rozwijana jest baza łóżkowa. - Chcemy w perspektywie pierwszej dekady grudnia zwiększyć liczbę dostępnych łóżek do blisko 35 tysięcy. Do końca listopada będzie 26 tysięcy łóżek, co nawet w czarnym scenariuszu pozwoli zapewnić miejsca hospitalizacyjne dla każdego, kto tego wymaga - zadeklarował Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ocenił, że sytuacja w Polsce jest trudna, ale w porównaniu z sytuacją w innych krajach europejskich "nie jest najgorsza". Według Niedzielskiego więcej nowych przypadków zakażeń koronawirusem jest w Czechach, co "świadczy o tym, że sytuacja tam jest trudniejsza niż w Polsce".

Niedzielski: szacujemy, że w populacji dorosłych przeciwciała ma 75 procent osób

Niedzielski przypomniał, że obecnie dla wszystkich osób pełnoletnich dostępna jest trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Dodał, że w perspektywie tygodnia zapadnie decyzja Europejskiej Agencji Leków o dopuszczeniu do szczepienia preparatem przeciw COVID-19 dzieci powyżej 5 lat.

- Mamy też zakontraktowane zakupy w tym zakresie. Mamy nadzieję, że dostawca od połowy grudnia będzie już te preparaty dla dzieci dostarczał. Powinno to zwiększyć wskaźnik zaszczepienia populacyjnego, czyli 50-procentowy, bo on dotyczy ogółu populacji - wyjaśnił. Zastrzegł, że wskaźnik zaszczepienia populacji dorosłych wynosi ponad 60 procent.

- My również bierzemy pod uwagę, że w wyniku półtorarocznego kryzysu pandemicznego część osób przechorowała covid, więc ma przeciwciała, nie będąc zaszczepionymi. Łącznie w populacji dorosłych szacujemy, że jest to 75 procent. Widzimy więc, że te 75 procent działa w rzeczywistości. To znaczy, że fala zdecydowanie wolniej się rozwija i, co najważniejsze, że mamy zdecydowanie mniej hospitalizacji - ocenił Niedzielski.

Niedzielski o programie PulsoCare

Odnosząc się do liczby zgonów, powiedział, że "wskaźnik liczby zgonów jest najważniejszym przedmiotem naszych analiz". Przyznał, że jest on wyższy niż się spodziewano. - Dlatego w tej chwili rozwijamy rozwiązania, które stosowaliśmy w poprzednich falach. Przede wszystkim program PulsoCare, czyli wysyłanie do osób, które są zakażone, pulsoksymetru, którym można monitorować saturację krwi i w przypadku odczytów niepokojących skorzystać z pomocy konsultanta albo wezwać pogotowie - wyjaśnił.

Minister zdrowia wskazał, że przyczyną wzrostu liczby zgonów jest to, że wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 jest zdecydowanie szybszy. - Jest zdecydowanie krótszy czas między zakażeniem a ewentualnym załamaniem zdrowotnym, które dotyczy wydolności oddechowej. W poprzednich falach ten okres szacowany był na mniej więcej dwa tygodnie, teraz jest to szacowane przez klinicystów na tydzień. Oznacza to, że pacjenci nie mają tyle czasu na wykonanie testu, czego dowodem jest to, że w przypadku pacjentów zabieranych przez zespoły ratownictwa medycznego, których jest ponad 1000 dziennie, mamy bardzo dużo pacjentów, którzy mają test po raz pierwszy wykonany w karetce. Choroba i jej pogorszenie ich zaskakuje - mówił Niedzielski.

Dodał, że stan zdrowia tych, którzy mają predyspozycje do tego, by ciężej przechodzić chorobę, szybciej się pogarsza, a z drugiej strony mamy informację, że zdecydowana większość tych, których stan zdrowia się pogarsza, to są osoby niezaszczepione.

Niedzielski: NFZ analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatów

Niedzielski pytany był również o kwestie fałszywych certyfikatów. Powiedział, że w Narodowym Funduszu Zdrowia pracuje bardzo dobry zespół analityczny, który analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatów covidowych. Zaznaczył, że współpracuje on z policją. - To są informacje, o których ja nie do końca mogę mówić, bo mają charakter niejawny - dodał.

Wyjaśnił, że zespół zajmuje się tym zagadnieniem nie tylko pod kątem śledzenia aktywności w internecie, ale również sprawdzania statystyk osób zaszczepionych. - Są niepokojące dane dotyczące osób posiadających certyfikat covidowy, które chorują na COVID-19. Jeśli ich odsetek w jakimś regionie wyraźnie się różni, to sprawdzamy, czy szczepienie faktycznie miało miejsce, bo niestety mieliśmy do czynienia przynajmniej z kilkoma sytuacjami, że osoby miały certyfikat, trafiały na oddział, dochodziło nawet do tego najgorszego scenariusza, czyli śmierci i okazywało się, że te osoby nie były zaszczepione, tylko posiadały fałszywy certyfikat - powiedział Niedzielski.

Niedzielski: NFZ analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatów
Niedzielski: NFZ analizuje przypadki wydawania fałszywych certyfikatówTVN24

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że od 22 listopada będzie podwójna autoryzacja przy wystawianiu certyfikatów. Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. Wyjaśnił, że "część medyków tłumaczyła, że wykradziono im dostęp do ich profilu, dlatego też to nie oni zawinili w sytuacji wystawienia fałszywego certyfikatu". Dwuetapowe logowanie oznacza, że od 22 listopada do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne będzie wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki starli się w kwestii ustawy budżetowej na 2024 rok. Premier twierdzi, że projekt budżetu jest, marszałek – że go nie ma. Kto ma rację?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Spotify w tym roku przeprowadzało masowe zwolnienia już dwukrotnie. W styczniu pracę straciło 600 pracowników, a w czerwcu - 200. To jednak okazało się za mało w obliczu wyzwań finansowych, przed którymi stoi spółka. Dlatego w poniedziałek szwedzki koncern zapowiedział redukcję 1500 miejsc pracy.

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski odwiedził w poniedziałek w Sejmie marszałka Szymona Hołownię. Jeszcze przed spotkaniem rozmawiali chwilę w obecności dziennikarzy.

Ambasador USA u marszałka Sejmu. "Głos Polski jest ważny, Waszyngton słyszy"

Ambasador USA u marszałka Sejmu. "Głos Polski jest ważny, Waszyngton słyszy"

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Kazik Staszewski ogłosił w mediach społecznościowych, że rezygnuje z palenia. - To jest mój ostatni papieros - oświadczył w nagraniu, na którym wyciąga papierosa z paczki. Jak dodał, jest to "trzecia trucizna", z którą żegna się w tym roku.

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemowlak miał być katowany przez kilka miesięcy. Zdaniem śledczych dziecko biła matka, z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem mógł być fakt, że chciała córkę, a urodził się syn. Ojciec chłopca nie wiedział, jakiej płci jest dziecko.

Chciała córeczkę, urodziła synka. Koszmar niemowlaka, matka oskarżona o okrutne znęcanie się

Chciała córeczkę, urodziła synka. Koszmar niemowlaka, matka oskarżona o okrutne znęcanie się

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Nowe fakty w sprawie Maksymiliana F., który w piątkowy wieczór postrzelił we Wrocławiu przy ul. Sudeckiej dwóch policjantów. - Na bazie zabezpieczonego materiału dowodowego i monitoringu możemy powiedzieć, że w chwili rozpoczęcia czynności transportowej mężczyzna miał założone kajdanki na ręce, natomiast w chwili zatrzymania już po policyjnej obławie mężczyzna ten nie miał kajdanek na rękach i nie miał ich też przy sobie - powiedział aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji.

Miał założone kajdanki, ale po postrzeleniu policjantów się z nich uwolnił. Nowe fakty i pytania

Miał założone kajdanki, ale po postrzeleniu policjantów się z nich uwolnił. Nowe fakty i pytania

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stan dwóch policjantów postrzelonych w radiowozie wciąż jest krytyczny. Lekarze walczą o ich życie. Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów i został aresztowany na trzy miesiące. Jak informują śledczy, złożył on enigmatyczne wyjaśnienia i nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Decyzją komendanta wojewódzkiego policji został powołany zespół do wyjaśnienia tej sprawy.

Nowe informacje o stanie rannych policjantów. Enigmatyczne wyjaśnienia podejrzanego

Nowe informacje o stanie rannych policjantów. Enigmatyczne wyjaśnienia podejrzanego

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przyczyną śmierci czterech górników, którzy 28 listopada zginęli w wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, były wielonarządowe obrażenia – wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu.

Są wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w kopalni Sobieski

Są wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w kopalni Sobieski

Autor:
red.
Źródło:
PAP

16-latka z powiatu tomaszowskiego (woj. łódzkie) zabrała bez wiedzy swoich rodziców dokumenty i poleciała do Nowego Jorku. Chciała w ten sposób spełnić swoje marzenie. Miasta nie zobaczyła, bo po wylądowaniu została zatrzymana na lotnisku i odesłana do Polski.

16-latka bez wiedzy rodziców sama poleciała do Nowego Jorku. Miasta nie zobaczyła

16-latka bez wiedzy rodziców sama poleciała do Nowego Jorku. Miasta nie zobaczyła

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele - poinformowała minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest podpis prezydenta

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest podpis prezydenta

Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP

Średnio aż 90 osób dziennie umiera w Polsce z powodu nagłego zatrzymania krążenia - wynika ze statystyk American Heart of Poland. W grupie ryzyka są nie tylko osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, ale też między innymi sportowcy.

Aż 90 Polaków dziennie umiera z tego powodu. "Często nie wiemy, jak skutecznie zareagować"

Aż 90 Polaków dziennie umiera z tego powodu. "Często nie wiemy, jak skutecznie zareagować"

Autor:
pb//az
Źródło:
PAP

Komisja, mając świadomość, że czas, który mamy do dyspozycji, jest ograniczony, wybrała temat, co do którego wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie w ciągu tych kilku tygodni go zamknąć - powiedział odwołany członek komisji "lex Tusk" Przemysław Żurawski vel Grajewski. Odnosząc się do cząstkowego raportu komisji i sugestii, że członkowie wiedzieli, jakie analizy przeprowadzą, odparł, że "to niewątpliwie nie było trudne do przewidzenia".

Odwołany członek komisji "lex Tusk" o swojej pensji. "Przypuszczam, że za listopad też będzie wypłacona"

Odwołany członek komisji "lex Tusk" o swojej pensji. "Przypuszczam, że za listopad też będzie wypłacona"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Nawet 1500 złotych grzywny może grozić za nieodśnieżenie chodnika. Ten obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbania, ma prawo dochodzenia odszkodowania.

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W Inowrocławiu policjanci zatrzymali kierowcę, który poruszał się nieodśnieżonym samochodem. Dach, przód, tył pojazd i światła - wszystko było zakryte śniegiem. "Pojazd jechał, jak jedna wielka śnieżna kula" - mówią policjanci. Kierowca został ukarany mandatem.

"Jechał jak jedna wielka śnieżna kula"

"Jechał jak jedna wielka śnieżna kula"

Autor:
mm/gp
Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala z potłuczeniami trafiła sześciolatka, która spadła z sanek na przejściu dla pieszych w Puławach (Lubelskie), po czym najechał na nią samochód – poinformowała w poniedziałek policja.

Sześciolatka na przejściu dla pieszych spadła z sanek wprost pod samochód

Sześciolatka na przejściu dla pieszych spadła z sanek wprost pod samochód

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Wojskowa ciężarówka potrąciła dwa żubry. Zwierzęta nie przeżyły. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa. To kolejna taka sytuacja w ostatnich tygodniach.

Na drodze zginęły dwa żubry. Apel naukowców do kierowców, także wojskowych

Na drodze zginęły dwa żubry. Apel naukowców do kierowców, także wojskowych

Aktualizacja:
Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl/PAP
NIK sprawdza, co się stało z policyjnym laboratorium. "Nie wiem, dlaczego to zrobiono, serce mi krwawiło"

NIK sprawdza, co się stało z policyjnym laboratorium. "Nie wiem, dlaczego to zrobiono, serce mi krwawiło"

Bartosz
Żurawicz
Autor:
Bartosz
Żurawicz
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Minęły ponad cztery lata, od momentu gdy po raz pierwszy został odsunięty od obowiązków przez prezesa sądu Maciej Nawackiego. Sędzia przywrócony do pracy chce rozliczenia działań swojego zwierzchnika. W sądzie na rozpatrzenie czeka już akt oskarżenia w tej sprawie.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. "Czułem przez te wszystkie lata ogromne wsparcie"

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. "Czułem przez te wszystkie lata ogromne wsparcie"

Autor:
ads//mrz
Źródło:
TVN24

Biuro szeryfa hrabstwa Shelby poinformowało o śmierci trzymiesięcznego dziecka w Alabamie, które zmarło wskutek pogryzienia przez wilczaka, czyli hybrydę psa i wilka. Zwierzę należało do rodziny ofiary. 

Trzymiesięczne dziecko zagryzione przez hybrydę psa i wilka

Trzymiesięczne dziecko zagryzione przez hybrydę psa i wilka

Autor:
pqv//mrz,kab
Źródło:
CNN, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

13-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym, jak przewożący dzieci autobus wjechał do rowu. Do wypadku doszło pomiędzy Folwarkami i Niemstowem na Podkarpaciu. Pojazdem podróżowało sześcioro dzieci.

Autobus z dziećmi wjechał do rowu. 13-latka w szpitalu

Autobus z dziećmi wjechał do rowu. 13-latka w szpitalu

Autor:
bp/tok
Źródło:
Straż Graniczna

Ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie miała 31-latka, która wiozła samochodem pięciomiesięczną córkę i doprowadziła do zderzenia z ciężarówką na drodze wojewódzkiej w miejscowości Przygoń koło Pabianic (woj. łódzkie). O losie kobiety zdecyduje sąd.

Zderzyła się z ciężarówką. Była pijana, wiozła niemowlę

Zderzyła się z ciężarówką. Była pijana, wiozła niemowlę

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W Kołobrzegu autobus miejski wjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało, pomoc drogowa wyciągnęła już pojazd. Do zdarzenia miało dojść w wyniku złego stanu drogi i panujących warunkach atmosferycznych.

Zatrzymał się, a gdy chciał ruszyć, stoczył się do rowu

Zatrzymał się, a gdy chciał ruszyć, stoczył się do rowu

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl, miastokolobrzeg.pl

Nieznani sprawcy zniszczyli dwa drewniane domki i uszkodzili dekorację świąteczną na placu Wolności w Kutnie (woj. łódzkie). Zdarzenie nagrały kamery monitoringu, a miasto opublikowało filmik w mediach społecznościowych. "Jeśli macie zbyt dużo siły, to zapraszamy. Znajdziemy dla Was kilka zajęć na inteligentne spożytkowanie energii" - napisano pod nagraniem. Sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Zniszczyli domki i ozdoby świąteczne w centrum miasta. "Tych amatorów sztuk walki nie pozdrawiamy"

Zniszczyli domki i ozdoby świąteczne w centrum miasta. "Tych amatorów sztuk walki nie pozdrawiamy"

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W kilku szkołach województwa świętokrzyskiego odwołano zajęcia z powodu złych warunków atmosferycznych. Sytuacja dotyczy uczniów szkół w Czarnocinie, Sokolinie, Cieszkowach czy Kazimierzy Wielkiej. Od wtorku wszystkie placówki mają normalnie funkcjonować.

Po ataku zimy odwołane zajęcia w szkołach

Po ataku zimy odwołane zajęcia w szkołach

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Z komunikatu wynika, że temperatura spadnie miejscami do -17 stopni Celsjusza. Obowiązują też ostrzeżenia przed zawiejami śnieżnymi.

IMGW ostrzega przed zawiejami śnieżnymi i mrozem

IMGW ostrzega przed zawiejami śnieżnymi i mrozem

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
/ prpb
Źródło:
IMGW

Drugi sezon serialu "Ród smoka", prequelu hitowej produkcji "Gra o tron", będzie miał premierę latem 2024 roku - przekazali twórcy. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun nowej odsłony serialu, którego pierwszy sezon zanotował najlepszą oglądalność na rynku europejskim w historii HBO i HBO Max.

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Autor:
kgo//mm
Źródło:
HBO Max

Osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne fizycznie mają większe szanse na odniesienie sukcesów zawodowych i awans społeczny. Badacze z Polskiej Akademii Nauk dowiedli tego, analizując dane zebrane od ponad jedenastu tysięcy kobiet i mężczyzn w ciągu dwudziestu lat. Sprawdzili też, której płci atrakcyjny wygląd bardziej pomaga: kobietom czy mężczyznom.

Komu atrakcyjny wygląd przynosi więcej korzyści: kobietom czy mężczyznom? Badania

Komu atrakcyjny wygląd przynosi więcej korzyści: kobietom czy mężczyznom? Badania

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP

Jednym z doradców prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest polityk PiS Wojciech Jasiński - pisze w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Gazeta dowiedziała się, że sternik banku centralnego formalnie ma obecnie 14 doradców.

Tajna lista doradców Glapińskiego. Wśród nich prominentny polityk PiS

Tajna lista doradców Glapińskiego. Wśród nich prominentny polityk PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
"Rzeczpospolita"

Psychiatria w Polsce potrzebuje wsparcia. Psychiatrów potrzeba coraz więcej, bo Polacy coraz częściej potrzebują wsparcia psychicznego. W takiej sytuacji kolejne centrum zdrowia psychicznego przy ulicy Wojskowej w Poznaniu (woj. wielkopolskie) zostaje zamknięte. Zakończył się unijny projekt, który finansował placówkę, a rządowy pilotaż nie objął jej dalszym finansowaniem.

Znika kolejne centrum zdrowia psychicznego. Brakuje pieniędzy na dalsze działanie

Znika kolejne centrum zdrowia psychicznego. Brakuje pieniędzy na dalsze działanie

Autor:
mm/gp
Źródło:
TVN24

Mutacja genu ZFHX3 odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu - dowiedli brytyjscy naukowcy. Co więcej, badacze twierdzą, że mutacja - występująca u czterech procent ludzi - może utorować drogę nowym ukierunkowanym terapiom odchudzającym.

To może pomóc w walce z otyłością. "Odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu"

To może pomóc w walce z otyłością. "Odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu"

Autor:
wac//az
Źródło:
Sky News, MRC Harwell

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl