Niedzielski o "głównym kryterium", które będzie brane pod uwagę przy znoszeniu obowiązku noszenia maseczek

Autor:
akr/kab
Źródło:
TVN24
Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski: rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat
Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski: rozmawiamy i dyskutujemy na ten tematTVN24
wideo 2/22
TVN24Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski: rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat

Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednak, że trwają rozmowy na temat zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa na zewnątrz, a decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinorformował w środę na konferencji, że od 26 kwietnia w 11 województwach uczniowie klas 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe oraz otwarte zostaną salony fryzjerskie i salony kosmetyczne. Natomiast w pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia pozostają bez zmian.

Obostrzenia będą luzowane w 11 województwach. Jest decyzja rządu

Minister zasygnalizował też, że za tydzień rząd przedstawi kolejne decyzje w sprawie obostrzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Co z maseczkami na świeżym powietrzu?

Niedzielski był również pytany, czy były już rozmowy na temat zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Oczywiście rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat. Bierzemy po uwagę pewien aspekt związany z nowymi badaniami, które się pojawiają i dotyczą określenia ryzyka transmisji koronawirusa na zewnątrz, ale bierzemy też pod uwagę pewne aspekty związane z egzekucją i łatwością egzekucji prawa – powiedział.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z KOFERENCJI

Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski: rozmawiamy i dyskutujemy na ten temat
Co z maseczkami na świeżym powietrzu? Niedzielski: rozmawiamy i dyskutujemy na ten tematTVN24

Dodał, że "głównym kryterium, które będzie decydowało o tym, czy maseczki na zewnątrz będą noszone, jest po prostu częstotliwość zakażeń". - To będzie na pewno głównym parametrem i w perspektywie tygodnia, czyli w przyszłą środę, również odniesiemy się do tego zagadnienia – zapewnił.

Szef MZ przypominał, że zasłanianie ust i nosa maseczką chroni przed transmisją wirusa. - Na powietrzu ta transmisja jest zdecydowanie mniejsza, czy z mniejszą częstotliwością niż w pomieszczeniach wewnętrznych, ale na zewnątrz też mamy do czynienia z różnymi sytuacjami – zwracał uwagę.

"Zniesienie maseczek ryzykiem nieakceptowalnym"

Jak mówił Niedzielski, "mamy sytuację spaceru po pustych ulicach miasta czy wsi, ale jednocześnie może być sytuacja, gdzie poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi, jest duży tłok". - To oczywiście jest związane z zupełnie innym, większym ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Z tego punktu widzenia i z punktu widzenia egzekwowania tego obowiązku, będziemy czekali, aż ta częstotliwość obecności wirusa, mierzona liczbą nowych zakażeń, będzie na tyle stosunkowo niska, że to ryzyko będzie akceptowalne – wyjaśniał. - Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym – dodał Niedzielski.

Niedzielski: zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnym
Niedzielski: zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzykiem nieakceptowalnymTVN24

Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości