Złożymy w Senacie poprawki do ustawy rozszerzającej tarczę antykryzysową. Wprowadzamy między innymi postulaty prezydenta. Rozciągamy tarczę na firmy założone od 1 lutego do 1 kwietnia - poinformował w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.
Senat zajmuje się w środę między innymi ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Senator PiS Marek Pęk przypomniał, że nad ustawą pracowały trzy senackie komisje i już w trakcie tego posiedzenia zgłoszono wiele poprawek. Zapowiedział, że kolejne zostaną złożone przez senatorów PiS na posiedzeniu Senatu. Jak mówił, są to poprawki "ważne, sygnalizowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale i przez opozycję".
Dwie poprawki
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber podkreślił, że dwie z tych poprawek, które zostaną zgłoszone, były szczególnie oczekiwane przez przedsiębiorców i zwracał na nie uwagę prezydent.
- Pierwsza z nich zakłada, że rozciągamy tarczę na firmy, które zostały założone także od 1 lutego do 1 kwietnia, to coś, co było sygnalizowane bardzo mocno, czyli te nowe podmioty także zostaną (nowymi przepisami) objęte - mówił Schreiber.
Druga poprawka - powiedział Schreiber - dotyczy objęcia zwolnieniem ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych. Przypomniał, że obecnie firmy, osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, które dziś są objęte zwolnieniem ze składki ZUS, muszą spełniać pewne kryteria - "mieć 15 procent strat przychodu i nie przekraczać trzykrotnej średniej krajowej, czyli tych 15 tysięcy 600 złotych przychodu".
- Otóż likwidujemy te 15 600, a więc obejmiemy wszystkich, którzy prowadzą własną jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mogą mieć ten przychód więcej niż 15 600 - dodał.
Zaznaczył jednak, że nie zmieni się 15 proc. próg strat w przychodach, przy którym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą uzyskać zwolnienie ze składek ZUS. - To zostaje z jasnej przyczyny - jeśli ktoś nie miał 15 proc. spadku, to znaczy, że sytuacja nie pogorszyła mu się - mówił. - To nie musi być spadek w lutym czy marcu, może być to w kwietniu czy maju, wtedy przysługuje mu zwolnienie - dodał.
Według senatora Pęka w Senacie zostaną uwzględnione poprawki legislatorów, którzy "wygładzają" każdą z ustaw. - Te propozycje, które składamy, są policzone, są odpowiedzialne, są z jednej strony na miarę potrzeb, na miarę też wydolności finansów publicznych - zaznaczył Pęk. Apelował do większości senackiej o "realizm" i niezgłaszanie populistycznych poprawek.
Komisje za wprowadzeniem poprawek
Nad ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 pracowały w środę senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Opowiedziały się za przyjęciem ustawy z poprawkami. Większość z nich (28) to wnioski senackich legislatorów, które zostały uzgodnione z rządem i pozytywnie przez rząd zaopiniowane. Komisje poparły także poprawki legislacyjne senatora Marka Pęka (PiS) odnoszące się do innych uwag legislatorów i również poparte przez rząd.
Uznanie komisji uzyskały także poprawki, którym przyjęciu rząd się sprzeciwił bądź wobec których nie udzielił pozytywnej rekomendacji. Wśród takich znalazły się wnioski Bogdana Zdrojewskiego (KO) dotyczące na przykład zasiłków dla rodziców dzieci do 12. roku życia, którzy - w związku zamknięciem przedszkoli, szkół czy żłobków - muszą opiekować się dziećmi. Poparcie komisji uzyskała też poprawka wykreślająca z ustawy przepis mówiący o wyłączeniach ze stosowania Kodeksu wyborczego. Ponadto komisje zaakceptowały poprawki dotyczące możliwości wprowadzania przez rady gmin zwolnień z podatków od nieruchomości czy umożliwiające skorzystanie z rozwiązań ustawy podmiotom prowadzącym uzdrowiska.
Zastrzeżenia senackich legislatorów
Szereg zastrzeżeń i poprawek do ustawy zgłosili senaccy legislatorzy. Jedna z ważniejszych dotyczyła zmiany w ustawie o dniach wolnych o pracy. Wskazano, że nie ma ona nic wspólnego z udzielaniem wsparcia przedsiębiorcom, została wprowadzona po drugim czytaniu podczas prac w Sejmie. Przewiduje, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemią lub epidemii, dniem wolnym od pracy może być też dzień określony w rozporządzeniu premiera.
"Rozwiązanie to związane jest zapewne ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, a w związku z tym powinno się znaleźć w specustawie dotyczącej wyborów prezydenckich w 2020 r. (...)" - ocenili prawnicy Senatu. Ich zdaniem zamieszczenie tego przepisu w ustawie o wsparciu firm budzi wątpliwości konstytucyjne oraz jest niezgodne z zasadami techniki prawodawczej. Podobne zastrzeżenia legislatorzy mieli do przepisu dotyczącego Kodeksu wyborczego. Ustawę krytykował Adam Szejnfeld (KO). Jego zdaniem "nadal nie rozwiązuje ona praktycznie żadnych problemów polskiego biznesu", wprowadza przy tym możliwość "katastrofalnej sytuacji, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych". Zauważył przy tym, że "rocznie na fałszywe dane osobowe wyłudza się w Polsce 1-2 mld zł kredytów czy pożyczek". Senator odniósł się w ten sposób do przepisu, który umożliwia Poczcie Polskiej uzyskanie danych o obywatelach z rejestru PESEL. - PESEL 30 milionów ludzi ma trafić do instytucji spoza administracji rządowej - ostrzegał senator, zapowiadając złożenie odpowiednich poprawek na posiedzeniu plenarnym.
Co w ustawie?
Ustawa wprowadza tzw. wakacje składkowe dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększa dostępność pożyczek dla przedsiębiorstw i wprowadza zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.
Zasadnicza część ustawy odnosi się do pomocy dla firm. Przewidziano w niej, że Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.
Ustawa zwiększa dostępność pożyczek dla mikroprzedsiębiorców; będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
Zdecydowano ponadto o wprowadzeniu w usługach komórkowych nielimitowanego dostępu do "publicznych" stron internetowych (m.in. strony w domenie gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną, usługi e-learningu umożliwiające zdalną pracę nauczycieli i uczniów). Z kolei w ramach pomocy dla ochrony zdrowia założono m.in. wsparcie w ramach Funduszu Szerokopasmowego wyposażenia placówek ochrony zdrowia w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24