W niedzielę zawieszona zostanie działalność Szpitala Narodowego - poinformował pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy jego wspólną konferencję z doktorem Arturem Zaczyńskim, dyrektorem szpitala.
Konferencja odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Transmisję z konferencji można było oglądać na antenie TVN24 i w internecie w TVN24 GO. Relacjonowaliśmy ją na żywo w portalu tvn24.pl.
Zakończyła się konferencja. Dziękujemy za uwagę.
Dworczyk: Trochę mniej się boimy, trochę zbyt szybko zapominamy o pandemii i jej konsekwencjach.
Dworczyk: Do kampanii profrekwencyjnej będą włączane nowe formy przekazu - między innymi influencerzy, youtuberzy, by kierować ten przekaz do młodych Polaków.
Dworczyk: W ostatnich dniach widzimy, że spada dzienna liczba rejestracji. To oznaka tego, że musimy wspólnie z dużą determinacją zabiegać o to, by Polacy chcieli się zaszczepić.
Dworczyk o zawieszeniu działania punktu szczepień w Gdańsku: Problem polega na tym, że placówka w Gdańsku nie była zainteresowana wykorzystaniem części szczepionek AstraZeneca. Po drugie zostali tam umówieni pacjenci bez potwierdzonej dostawy szczepionki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Dworczyk: Decyzje dotyczące zgromadzeń będą zapadały po analizie sytuacji pandemicznej. Na biężąco będziemy informować o zmianach.
Dworczyk: Certyfikaty COVID-owe to program europejski. W pilotażu będzie brała udział też Polska. Chodzi o certyfikat, który będzie potwierdzał zaszczepienie, test lub status ozdrowieńca. Będziemy czekali na dalsze decyzje unijne w tym zakresie.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Dola: Będziemy teraz zapewniać powrót Narodowego do standardowej działalności - wydarzeń całostadionowych, konferencji biznesowych. Miejmy nadzieję, że niedługo reprezentacja zagra na Narodowym.
Dola: Wygaszenie, zawieszenie działania szpitala na PGE Narodowym kończy pewien okres. Mam nadzeję, że nie będzie potrzeby, by go ponownie uruchamiać. Gdyby tak się jednak zdarzyło, będziemy na to gotowi.
Głos zabiera Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.
Zaczyński: To były setki osób z całej Polski. Wiedziały, że to wyzwanie, walka z pandemią. Stawili się, mogliśmy wspólnie pomagać wielu osobom.
Zaczyński: Dziękuję wszystkim osobom tworzącym ten szpital i pracującym w nim.
Głos zabiera doktor Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Narodowego.
Dworczyk: Większość infrastruktury pozostanie na tym stadionie, by być zabezpieczeniem. Miejmy nadzieję, że nie będzie wykorzystane, ale jeśli pojawiłaby się czwarta fala, sytuacja gwałtownie się pogorszyła to w ciągu kilkudziesięciu godzin będzie można przywrócić funkcjonowanie tej placówki.
Dworczyk: Doświadczenia ze Szpitala Narodowego pomagały w tworzeniu szpitali tymczasowych w całej Polsce.
Dworczyk: Szpital Narodowy to też punkt szczepień. Zostało już tutaj wykonanych ponad ćwierć miliona szczepień.
Dworczyk: Łącznie przewinęło się ponad 1800 pacjentów. Wielu z tych osób uratowano życie.
Dworczyk: To był pierwszy szpital tymczasowy, który zbudowaliśmy, by odpowiedzieć na sytuację związaną z COVID-19.
Dworczyk: Szpital zostanie zlikwidowany, jego działalność zostanie zawieszona.
Dworczyk: W najbliższą niedzielę ze szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym zostanie wypisany ostatni pacjent.
Rozpoczęła się konferencja.
Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 13.15. Zapraszamy na relację.
Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 2344 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 329 osób chorych na COVID-19.
Do środy w Polsce podano 16 372 436 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawką wykonano 11 868 779 razy. W pełni zaszczepionych jest 4 794 334 osób (zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson oraz drugą dawką preparatów firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer).
Źródło zdjęcia głównego: KPRM