TVN24 | Polska

Kiedy koniec z maseczkami? Minister zdrowia odpowiedział

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
TVN24
Kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek? Szumowski: jak będzie szczepionka
Kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek? Szumowski: jak będzie szczepionkaTVN24
wideo 2/23
TVN24Kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek? Szumowski: jak będzie szczepionka

Policja będzie kontrolowała zasadę noszenia maseczek - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany, kiedy zostanie zniesiony obowiązek ich noszenia, odparł, że "jak będzie szczepionka" na koronawirusa. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował w czwartek harmonogram dotyczący zmniejszenia obecnie obowiązujących ograniczeń związanych z epidemią.

Od 20 kwietnia powrót do "nowej normalności". Lista zmian >>>

Po przedstawieniu decyzji rządu premier oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiadali na pytania dziennikarzy o kwestie związane z koronawirusem, jego wpływem na nasze funkcjonowanie oraz obostrzeniami.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

1. Jaki jest horyzont czasowy pełnego przywrócenia w galeriach handlowych działania sklepów bez limitu klientów?

Minister zdrowia: Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki. Możliwość korzystania ze sklepów, możliwość korzystania z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym. W reżimie sanitarnym liczby osób na przestrzeń handlową, z reżimem sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia.

Szumowski: możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym
Szumowski: możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnymTVN24

2. Czy wszystkie restrykcje będą mogły zostać zniesione na wakacje? Jeśli nie, czy branża hotelarska będzie mogła liczyć na wsparcie rządu?

Minister zdrowia: Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale wiele z nich będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś. 

Premier: Jak najbardziej branża hotelarska jest tą, która może liczyć i będzie liczyć na wsparcie państwa. Może liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

3. Jakie okoliczności będą decydowały o rezygnowaniu z kolejnych ograniczeń?

Minister zdrowia: Zależy to od liczby chorych, od liczby wolnych łóżek szpitalnych, od liczby wolnych respiratorów. Czyli mówiąc wprost, od stopnia, w jakim panujemy nad epidemią. 

4. Czy możemy się w najbliższym czasie spodziewać kalendarza działań i czy etapy odmrażania gospodarki będą występowały w cyklu dwu-, trzytygodniowym? 

Minister zdrowia: Wszystko zależy od warunków epidemicznych. W związku z tym, czy to będzie tydzień, dwa, czy może się tak zdarzyć, że będziemy przesuwali ten kolejny etap dalej, zależy od tego, jak te warunki będą wyglądały, ile będziemy mieli chorych, ile miejsc w szpitalach i respiratorów. 

5. Kiedy możemy spodziewać się sygnałów o rozpoczęciu drugiego etapu łagodzenia restrykcji i od czego będą uzależnione decyzje w sprawie rozpoczęcia tej fazy?

Minister zdrowia: W przyszłym tygodniu premier wskaże kolejną datę, kiedy będziemy przechodzili do drugiego etapu.

Szumowski o restrykcjach na czas wakacji, Morawiecki o wsparciu dla branży hotelarskiej
Szumowski o restrykcjach na czas wakacji, Morawiecki o wsparciu dla branży hotelarskiej TVN24

6. Czy policja będzie egzekwować zasadę noszenia maseczek? Jakie są kary za nieprzestrzeganie jej?

Minister zdrowia: Policja będzie kontrolowała zasadę noszenia maseczek. Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych. 

7. Kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek? 

Minister zdrowia: Jak będzie szczepionka.

8. Czy i kiedy można się spodziewać szczegółowych rekomendacji rządu w sprawie zachowania się w dniu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, tak aby wszystkim głosującym zapewnić maksymalne bezpieczeństwo?

Minister zdrowia: Ja swoje rekomendacje przedstawię panu premierowi w najbliższych dniach, natomiast szczegółowe zasady są analizowane przez ekspertów. W momencie, gdy będziemy mieli już akty prawne, to będziemy również odnosić się do poszczególnych etapów i poszczególnych rozporządzeń.

9. Kiedy nastąpi łagodzenie obostrzeń dotyczących organizacji większych wydarzeń prywatnych, np. wesel, komunii, chrzcin?

Minister zdrowia: W wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ta regulacja dotyczy także pogrzebów. Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób.

10. Czy w najbliższym czasie planowane jest otwarcie granic Polski? Czy planowane jest zwolnienie z kwarantanny dla pracowników transgranicznych, którzy wyjeżdżają do Polski?

Premier: Nie jest planowane dzisiaj otwarcie granic. Będziemy utrzymywali co najmniej ten termin, o którym powiedzieliśmy wcześniej - do 3 maja.

11. Co wiadomo o terminie powrotu do sportu zawodowego, na przykład rozgrywek Ekstraklasy? Kiedy można się spodziewać otwarcia sportu rekreacyjnego?

Premier: Spotkałem się wczoraj z panem prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem i z panią minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Omawialiśmy zasady możliwego powrotu do sportu, zwłaszcza sportowców, którzy chcą ćwiczyć, muszą ćwiczyć przed olimpiadą. Rozmawialiśmy również o Ekstraklasie i umówiliśmy się w taki sposób, że za tydzień do dwóch tygodni od wczoraj otrzymam propozycję ze strony PZPN i Ekstraklasy, w jaki sposób mogłyby wyglądać rozgrywki czy powrót do rozgrywek i w jakim etapie.

Kiedy zobaczymy te procedury, przedyskutujemy z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, podejmiemy wtedy decyzje dotyczące tego, czy i na jakich zasadach powrót do rozgrywek jest możliwy. Pewnie nie wcześniej niż za miesiąc. Oczywiście bez publiczności na trybunach.

Już dziś związki sportowe, w szczególności PZPN, i Ekstraklasa dyskutują o tym, jakie musiałyby być reguły spełnione przez nich, żeby państwo polskie i w szczególności Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny mogli dopuścić do rozgrywek, na jakich zasadach. Oczywiście bez widzów, bez publiczności.

12. Kiedy możliwe jest przywrócenie imprez masowych, na przykład meczy, koncertów?

Premier: To ograniczenie na pewno będzie dłużej obowiązywało, ponieważ nie nakłada ono aż tak dużych restrykcji na gospodarkę, a jednocześnie niesie ze sobą bardzo duże ryzyka. Dlatego na ten moment jest to zakaz do odwołania i nie planujemy zniesienia go ani w drugim, ani w trzecim, ani czwartym etapie.

13. W którym etapie planowane jest wznowienie działalności zakładów fryzjerskich?

Minister zdrowia: Uruchomienie zakładów fryzjerskich - jako tych miejsc, gdzie są bardzo bliskie kontakty twarzą w twarz - planowane jest w trzecim etapie.

14. Kiedy i jakim formacie zostaną otwarte szkoły? Czy planowane matury odbędą się wyłącznie w formie pisemnej?

Minister zdrowia: Ten obszar będziemy komunikowali odrębnie z panem premierem i ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim. Do tej pory zakomunikowany plan postępowania jest nadal aktualny.

15. W etapie trzecim wskazano możliwość powrotu najmłodszych dzieci do szkół, przedszkoli, żłobków. Czy to oznacza, że starsze dzieci nie wrócą do szkoły w tym roku szkolnym? Jak będzie wyglądał powrót młodszych dzieci do placówek oświatowych? 

Minister zdrowia: Mówimy o powrocie do żłobków, do przedszkoli jako o opiece nad dziećmi dla rodziców, którzy po prostu nie są w stanie czy nie mogą tych dzieci pozostawić pod opieką w domu. Regulacje systemowe dotyczące szkół, edukacji, będziemy przedstawiali odrębnie. 

16. Czy od poniedziałku poluzowane zostaną także reguły dotyczące spotkań i gromadzenia się w kilka osób?

Minister zdrowia: Ta zasada dystansowania się - jeżeli to nie są rodziny, które spędzają czas razem w domu, w mieszkaniu - obowiązuje.

17. Czy rząd przygotowuje kolejne pakiety antykryzysowe? 

Premier: Tarcze, które mają nas chronić z różnych stron przed utratą przychów, dochodów, płynności, są narzędziem elastycznym. Spotykam się niemal codziennie online z przedsiębiorcami, rozmawiam z nimi o ich różnych potrzebach, bolączkach. Będziemy na pewno jeszcze nie raz dostosowywać tarcze. Na pewno będzie wiele dodatkowych rozwiązań.

18. Czy jest już ocena Komisji Europejskiej w sprawie tarczy finansowej i kiedy program ten stanie się obowiązującym prawem?

Premier: Tarcza finansowa jest na takim etapie, na jakim zakładaliśmy. Toczą się pozytywne rozmowy z Komisją Europejską, z różnymi instytucjami finansowymi, które również będą brały udział w zbieraniu środków na tarczę finansową. Pierwsze środki będziemy jeszcze w kwietniu dystrybuować wśród firm.

Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości