Koronawirus w Polsce potwierdzono u ponad 7900 osób. Rząd wyjaśnił, w jakich etapach mamy wracać do normalności. W Japonii wprowadzono stan wyjątkowy. Szefowa Komisji Europejskej znów przeprasza. Co jeszcze wydarzyło się minionej doby?
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że we wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u 336 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 7918 przypadków zakażenia. Ozdrowiały 774 osoby. 16 kwietnia poinformowano o śmierci 28 osób. Łącznie zmarło 336 osób. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Od 20 kwietnia powrót do "nowej normalności"
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian, który zacznie obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczy przede wszystkim funkcjonowania sklepów, kościołów, a także możliwości przemieszczania się w celach rekreacyjnych.
2. Japonia wprowadza stan wyjątkowy w całym kraju
Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. Powodem decyzji jest wzrost tempa, w jakim przybywa zakażonych i zmarłych ofiar pandemii COVID-19. Liczba wykrytych w tym kraju infekcji przekroczyła w czwartek 9 tysięcy.
3. Moskiewscy lekarze opowiedzieli o walce z COVID-19
Na oddziale intensywnej terapii dyżur trwa cztery godziny. Pod koniec zmiany w kombinezonach ochronnych niektórzy mdleją. Później wstają i idą do pacjentów - opowiedział BBC o kulisach walki z COVID-19 główny lekarz moskiewskiego centrum im. Pirogowa Witalij Gusarow. W Moskwie odnotowano najwyższą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem: ponad 16 tysięcy. W całej Rosji liczba ta sięga 28 tysięcy.
4. "Nie ma słów, by opisać, jak cierpi Europa i cały świat"
Na początku nie było zbyt wielu gotowych do pomocy Włochom i teraz Europa za to przeprasza - mówiła w czwartek w emocjonalnym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wspomniała o ofiarach pandemii, w tym o matce z Polski, która "nie zobaczy, jak rośnie jej dziecko".
5. Wirus "wypuszczony na wolność" z laboratorium w Wuhanie?
Władze Stanów Zjednoczonych analizują doniesienia sugerujące, że koronawirus miał swój początek w chińskim laboratorium - podają amerykańskie media. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Donald Trump i jego najbliżsi współpracownicy. Rzecznik MSZ Chin w czwartek odrzucił te spekulacje, powołując się na Światową Organizację Zdrowia.
6. "Dieta Bridget Jones". Hiszpanie zajadają izolację
W Hiszpanii, jak w wielu europejskich krajach, trwa narodowa kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Jak wynika z badań opinii publicznej, w kraju rośnie sprzedaż produktów słodkich, słonych przekąsek, a także napojów alkoholowych. Lokalne media nazywają to "dietą Bridget Jones".
7. Pobiegną w domach, na balkonach i w ogrodach
25 kwietnia co najmniej 50 osób wystartuje w nietypowym biegu KryjRyjRUN, z którego dochód trafi na zakup maseczek dla lekarzy. Uczestnicy zamiast po ulicach i w parkach będą biegać w swoich domach, mieszkaniach, na balkonach i w ogrodach. Organizatorką tego przedsięwzięcia jest Marta Sprawka, biegająca pani doktor z Radomia.
8. Raper wpłacił 100 tys. zł na szpital
Radomski raper KęKę wpłacił 100 tys. złotych na konto Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Artysta zachęca swoich fanów do wspierania służby zdrowia.
9. WOŚP funduje łóżka i kardiomonitory dla szpitali zakaźnych
Ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kardiometry trafią do szpitali zakaźnych - przekazał Jerzy Owsiak, szef WOŚP. Poinformował, że pierwsza partia jeszcze w czwartek "rozjedzie się po Polsce". - Kolejnej możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu - dodał.
10. Banksy tworzy w trakcie domowej izolacji
Banksy opublikował 15 kwietnia na swoim koncie na Instagramie fotografie przedstawiające jego najnowszą pracę. Motywem przewodnim są szczury dewastujące łazienkę. "Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu" - napisał żartobliwie artysta.
11. Zastrzyk gotówki od Fundacji TVN "Nie jesteś sam" dla szpitala
Fundacja TVN "Nie jesteś sam" wsparła finansowo szpital zakaźny w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Za przekazane 100 tysięcy złotych placówka kupiła kilka tysięcy masek oraz kilkaset kombinezonów do ochrony medyków przed zakażeniem.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News