Naczelna Izba Lekarska zaapelowała o jak najszersze zapewnienie dostępności testów na obecność SARS-CoV-2 personelowi medycznemu. Fińscy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób unoszące się w powietrzu mikroskopijne cząsteczki, które wydostają się z dróg oddechowych, rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza. WHO ostrzega przed zbyt wczesnym łagodzeniem restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem. Podsumowujemy sobotę.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w sobotę potwierdzono obecność koronawirusa u 401 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 6356 przypadków zakażenia. Wyzdrowiało 375 osób.
11 kwietnia poinformowano o śmierci 27 osób. Łącznie zmarło 208 osób.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. "Dostępność testów dla personelu medycznego musi być powszechna"
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o jak najszersze zapewnienie dostępności testów na obecność SARS-CoV-2 personelowi medycznemu. Zaapelowało też do ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego o regularne publikowanie danych o przypadkach koronawirusa u osób z personelu medycznego.
2. Świat zaczyna łagodzić obostrzenia. WHO ostrzega przed "śmiertelnym odrodzeniem"
Niektóre kraje zaczynają łagodzić restrykcje wprowadzone w celu zahamowania rozwoju pandemii COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega jednak przed zbyt wczesnym podejmowaniem takich działań.
- Światowa Organizacja Zdrowia chce zniesienia ograniczeń, tak jak każdy. Jednocześnie zbyt szybkie zniesienie ograniczeń może doprowadzić do śmiertelnego odrodzenia - powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że łagodzenie restrykcji musi być odpowiednio zarządzane, ponieważ inaczej może okazać się tak samo niebezpieczne, jak postęp pandemii.
3. Tak wędruje wirus. Naukowcy wzięli pod lupę sytuację w sklepie
Dlaczego tak ważne jest, żeby nie gromadzić się tłumnie w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład w sklepach? Odpowiedź na to pytanie daje wizualizacja przygotowana przez fińskich naukowców. W projekcie uczestniczyło kilkudziesięciu badaczy z różnych dziedzin, a w opracowaniu modelu 3D pomógł superkomputer.
Dzięki stosowaniu maseczki przy kichnięciu, kaszlnięciu czy nawet oddychaniu mniej patogenów będzie się uwalniać na świat - mówił doktor Tomasz Wołkowicz, ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
Czym osłonić twarz, z jakiego materiału uszyć maseczkę i jaki to ma wpływ na poziom ochrony? Na te pytania odpowiadał na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, wykonując test z użyciem aerozolu.
4. Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego
W Wielką Sobotę odbyło się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. To wyjątkowe wydarzenie ma związek z pandemią koronawirusa. Papież Franciszek podkreślił, że całun niesie przesłanie pokoju, ufności i nadziei.
5. Cudowne zioła, masaże bańką i "domowe testy na koronawirusa". Uwaga na oszustów
Cudowne zioła zabijające koronawirusa czy obowiązkowa szczepionka za 70 złotych - to metody jakie stosują oszuści próbujący wykorzystać sytuację, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Wyłudzają pieniądze także pod pozorem tworzenia rezerw państwowych czy w ramach rzekomej akcji robienia zakupów przez żołnierzy. Sposobów jest wiele, poszkodowanych, niestety, też. Sprawą zajął się reporter "Czarno na białym".
6. "W kościele przebywało 70 osób". Policja interweniowała w Podkowie Leśnej
W piątkowy wieczór policja otrzymała zgłoszenie o nabożeństwie w Podkowie Leśnej, w którym uczestniczy więcej niż pięć osób. - Odpowiedzialność spada na proboszcza. Skierowaliśmy wniosek do sądu o ukaranie go - poinformowała rzeczniczka lokalnej komendy.
7. Ogląda filmy, rozwiązuje sudoku. Boris Johnson wraca do zdrowia
Rzecznik Borisa Johnsona poinformował, że brytyjski premier szybko wraca do zdrowia, ale jest jeszcze za wcześnie na spekulacje, kiedy będzie mógł opuścić szpital. Brytyjskie media ujawniają, jak zakażony koronawirusem szef rządu spędza czas podczas leczenia.
8. Bezinteresownie dowożą medykom ciepły posiłek. "Zaangażowanie ma niezwykłą moc"
Nie znają się w tak zwanym realu, a mimo to codziennie wstają wcześnie rano, żeby zorganizować i dowieźć jedzenie medykom. Dzięki grupie "Sygnał - Pogotowie Gastronomiczne" stołeczni pracownicy służby zdrowia dostaje ciepły posiłek w trakcie dyżuru. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia - Magdalena Mańkowska z "Sygnału" przekonuje, że jeśli tylko znajdą większą kuchnię, wykarmią i trzy tysiące medyków.
9. "To wojna bez bomb i rozlewu krwi"
Pracownicy służby zdrowia robią, co mogą, by ratować chorych. Mówią, że nigdy nie byli poddani większej presji - bo walka, którą toczą, nie jest równa. Rozmawiając o koronawirusie, używają wojskowych odniesień – to wojna bez bomb i rozlewu krwi, ale z ofiarami. We Włoszech wirus jak w mało którym kraju wyjątkowo obficie zbiera śmiertelne żniwo. Ewa Ewart poleca dokument "Koronawirus: włoskie centrum epidemii" w Niedzielę Wielkanocną o godzinie 12.45 w TVN24.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić, między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański