Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia o liczbie nowych zakażeń

Autor:
js//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali pandemii
Niedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali pandemiiRadio Plus
wideo 2/21
Radio PlusNiedzielski: przekroczyliśmy barierę czwartej fali pandemii

Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w środę w Radiu Plus. Przekazał, że mamy powyżej 1200 nowych zakażeń koronawirusem. - Jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień - dodał.

Niedzielski pytany w Radiu Plus o liczbę nowych zakażeń koronawirusem, przekazał, że "w środę po raz pierwszy przekroczymy barierę czwartej fali zakażeń". Szef resortu zdrowia poinformował, że zanotowano ponad 1200 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

- Jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. Dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest troszkę mniejsza niż dwa tygodnie temu. W zasadzie tego należało się spodziewać - ocenił Niedzielski.

Według niego czwarta fala rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Po raz ostatni dobowy raport Ministerstwa Zdrowia mówił pod koniec maja o ponad 1200 nowych, potwierdzonych infekcjach koronawirusem. 26 maja odnotowano 1267 przypadków. Dzień później informowano o 1230 zakażeniach.

Niedzielski: trzy powiaty z województwa lubelskiego powinny być w strefie żółtej

Niedzielski pytany w Radiu Plus o możliwe zaostrzenie obostrzeń, powiedział, że "liczby te nie są z mojego punktu widzenia takimi poziomami zagrożenia dla zdrowia publicznego i wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje". Minister poinformował, że trzy powiaty z województwa lubelskiego "powinny być w strefie żółtej". - Ale naprawdę, trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje - dodał.

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski podkreślił, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej.

- Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń - zapowiedział.

Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300. - Widać, że liczby zakażeń nie przekładają się proporcjonalnie na liczbę hospitalizacji - dodał.

Szef resortu zdrowia powiedział, że w czwartej fali pandemii zmienia się nastawienie rządu do wdrażania restrykcji.

- Po pierwsze, widzimy, że przełożenie infekcji na hospitalizacje jest mniejsze, a po drugie, mamy takie przeświadczenie, że osoby zaszczepione nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności osób niezaszczepionych - wskazywał. Dodał, że obecnie obowiązujące limity nie uwzględniają i nie będą uwzględniały osób zaszczepionych.

Minister zdrowia: to nie jest moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach

- Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach - podkreślił Niedzielski.

Minister zdrowia był również pytany o Wszystkich Świętych 1 listopada i możliwe zamknięcie cmentarzy.

- Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych, jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny - powiedział Niedzielski.

Niedzielski o kwestii projektu pozwalającego weryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony

Szef resortu zdrowia został także zapytany o losy projektu pozwalającego weryfikować pracodawcom, czy pracownik jest zaszczepiony.

- Status tego projektu, który został przygotowany u mnie, w Ministerstwie Zdrowia, jest taki, że była dyskusja prowadzona na Komitecie Stałym Rady Ministrów, ten projekt został oceniony w ten sposób, że musimy jeszcze nad wieloma szczegółami popracować - powiedział Niedzielski.

- Są też wątki pochodzące spoza dyskusji na Komitecie Stałym Rady Ministrów, a mianowicie wnioski rektorów o to, by rektorzy też mogli weryfikować, czy studenci są zaszczepieni - mówił. - Analizujemy ten temat - dodał.

We wtorek minister zdrowia napisał na Twitterze, że "dziś mamy do czynienia z bardziej zakaźną mutacją wirusa".

Najnowsze dane dotyczące między innymi dziennej liczby zakażeń koronawirusem, zajętości łóżek tak zwanych covidowych czy wykorzystania respiratorów Ministerstwo Zdrowia publikuje codziennie około godziny 10 i 10.30.

Szczepienia przeciw COVID-19

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19 mln 386 tysięcy osób - podano we wtorek na stronach rządowych.

Liczba wszystkich wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 37 158 644.

Autor:js//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości