Rolnik w kwarantannie. Co mu wolno?

Ujawniono taśmę ze spotkania Ardanowskiego
Co ma zrobić ze zwierzętami gospodarskimi rolnik, który jest w kwarantannie?
Źródło: TVN24

Co zrobić ze zwierzętami w sytuacji, gdy właściciel gospodarstwa rolnego wraz z rodziną został objęty kwarantanną? Czy w takim wypadku dopuszczalne jest opuszczenie kwarantanny w celu nakarmienia zwierząt? – pyta na Kontakt 24 Stanisław. Odpowiedzi w programie "Koronawirus. Raport" szukał dziennikarz TVN24 Radomir Czarnecki.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rolnicy nie są zwolnieni z obowiązku kwarantanny - wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W przypadku powrotu z zagranicy lub kontaktu z osobą chorą muszą także poddać się obowiązkowej kwarantannie. Za jej złamanie grożą surowe kary – nawet 30 tysięcy złotych grzywny.

Rolnik podlega kwarantannie, ale może poruszać się po swoim gospodarstwie

W czasie kwarantanny rolnikowi nie wolno opuszczać terenu własnego gospodarstwa. Gospodarz może jednak zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy, choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzę.

Rolnik może też uprawiać swoje pole. Będąc pod kwarantanną musi pamiętać jednak o zasadach bezpieczeństwa.

Także mieszkańcy wsi, którzy są objęci kwarantanną, nie mogą wychodzić do sklepu, spotykać się z innymi osobami czy zapraszać gości. Jeśli mieszkają z rodziną, powinni utrzymywać dwumetrowy odstęp od pozostałych domowników i używać oddzielnych naczyń. Ministerstwo Rolnictwa zaleca także wietrzenie mieszkań kilka razy dziennie i zachowywanie zasad higieny, w tym częste mycie rąk. Resort radzi także dezynfekcję blatów, klamek, telefonów, laptopów czy pilotów do telewizora.

Obowiązkowi kwarantanny domowej poddani są obecnie członkowie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa, w tym szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski. - Kupiłem w sklepie sporo żywności, jest w lodówce. Na paręnaście dni wystarczy – opowiadał o swojej sytuacji w RMF FM szef resortu, który kieruje ministerstwem zdalnie. Kierownictwo ministerstwa musi pracować w tym trybie po tym, jak zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z wiceministrów.

Zdrowy rolnik może pracować – nie obejmuje go zakaz poruszania się

Osób zdrowych wykonujących działalność rolną lub prace w gospodarstwie rolnym nie obowiązuje zakaz poruszania się, wprowadzony przez ministra zdrowia 24 marca.

Rolników, podobnie jak przedsiębiorców, mają objąć także zapisy obiecywanej tzw. "tarczy antykryzysowej". Będą oni, także ci prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne, traktowani jak przedsiębiorcy. Mają zostać zwolnieni ze składki na KRUS na trzy miesiące. Przysługiwać ma im też zasiłek na dziecko do ósmego roku życia, który przysługuje w związku z zamknięciem placówek oświatowych. 

Gdzie sprzedamy swoje produkty?

- Rolnicy póki co bez przeszkód pracują w swoich gospodarstwach, ale już przewidują problemy ze sprzedażą swoich produktów – mówi Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora.

Producenci rolni zastanawiają się, co w sytuacji, kiedy kwarantanną zostaną objęte młyny, mleczarnie albo ubojnie. Jak rolnicy wówczas sprzedadzą swoje produkty? – Nie przypuszczaliśmy, że koronawirus może aż tak mocno dotknąć sprzedaży płodów rolnych. Granice są zamykane, jest problem ze sprzedażą nawet na rynek europejski, restauracje są zamknięte. W gospodarstwach zaczyna narastać obawa o przyszłość – mówi Marian Sikora.

Czytaj także: