"Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków"

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Kto dostanie szczepionki jako pierwszy? Waldemar Kraska odpowiadaTVN24
wideo 2/35
TVN24Kto dostanie szczepionki jako pierwszy? Waldemar Kraska odpowiada

Mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami szczepionek, które w pełni zabezpieczają populację Polski. Mamy zagwarantowane szczepionki dla ponad 30 milionów dorosłych osób - przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek będą mogły powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione.

- Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa Unii Europejskiej reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

CZYTAJ: Co wiemy o szczepionkach na COVID-19? >>>

Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami, które w pełni zabezpieczają populację Polski. - Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 34 milionów ludzi – przekazał Niedzielski.

Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 procent odporności. - To jest główne kryterium – zaznaczył.

- Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera – dodał.

Ceny szczepionek na COVID-19TVN24

"Szczepienia nie będą obowiązkowe"

Minister zaznaczył, że szczepienia nie będą obowiązkowe. - Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje, ale mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 milionów ludzi - zaznaczył.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że "nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości". - To jest szczepionka, która wchodzi na rynek, pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać – powiedział.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że "to absolutnie nie jest kryterium".

- Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej – mówił.

Minister: zaczniemy szczepienia od medyków

Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni medycy, służby mundurowe i seniorzy. - Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy do medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. A potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski podał, że jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby powyżej 75. roku życia, a potem "w dół rocznikami, zapraszając po kolei, by nie generować kolejek". Odnosząc się do kwestii logistyki, szef resortu zdrowia przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły.

- Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie, by przechowywać szczepionki w określonych warunkach - poinformował Niedzielski.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: