O 14 nowych przypadkach koronawirusa poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce potwierdzono 425 zakażeń.
Jak przekazało w piątek po godzinie 20 ministerstwo, zakażenie koronawirusem stwierdzono u dziewięciu osób z województwa łódzkiego, trzech osób z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i małopolskiego.
70 przypadków zakażenia w piątek
Wcześniej, około godziny 16, resort poinformował o 33 nowych przypadkach zakażenia: 25 osób z województwa mazowieckiego, trzech osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch osób z woj. dolnośląskiego i po jednej osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.
Przed południem Ministerstwo Zdrowia przekazało, że potwierdzono 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które dotyczą: trzech osób z woj. lubelskiego, trzech z dolnośląskiego, dwóch z woj. wielkopolskiego oraz po jednej osobie z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego.
Jak dodano w komunikacie resortu, zmarła szósta osoba, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. To 27-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Łańcucie. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że przyczyną śmierci pacjentki nie był koronawirus. "Dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem" - zastrzeżono.
Rano potwierdzono 12 przypadków, które dotyczą: pięciu osób z województwa małopolskiego, czterech z woj. warmińsko-mazurskiego i po jednej osobie z woj. wielkopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Łącznie w piątek poinformowano o kolejnych 70 przypadkach. W sumie w Polsce potwierdzono 425 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięć osób zmarło.
Pierwszy zdrowy pacjent
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. Mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim, przyjechał autokarem z Niemiec. Trafił do szpitala w Zielonej Górze. Według lekarzy mężczyzna jest już zdrowy. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w środę, po ponad dwóch tygodniach, miał wyjść do domu. Tak się jednak nie stało. Został wypisany ze szpitala dopiero w piątek.
Kontrole na granicach, zamknięte restauracje, galerie handlowe
Premier Mateusz Morawiecki poinformował 13 marca o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Przywrócono pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Ruch wewnątrz kraju odbywa się normalnie.
Na dwa tygodnie zamknięte zostały między innymi restauracje, kluby, puby, kina, kasyna, baseny, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym tych państwowych i religijnych. Wcześniej, 11 marca, podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Odwołano wszelkie wydarzenia masowe. Sklepy spożywcze, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Lech Muszyński