Wśród laboratoriów diagnozujących próbki pod kątem obecności koronawirusa są dwa w Warszawie: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Ponadto dziewięć laboratoriów wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych: w Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi i Poznaniu. Jak dowiedziała się redakcja tvn24.pl laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie rozpocznie przyjmowanie próbek w piątek rano.
Jak podaje resort zdrowia, możliwości diagnostyczne tych laboratoriów to do dwóch tysięcy próbek dziennie.
Ministerstwo przekazało informację, że od momentu rozpoczęcia prowadzenia testów do czwartku do godziny 9., przebadanych zostało 676 próbek z czego tylko jedna miała wynik pozytywnych. Nie odnotowano nowych zarażeń.
Pierwszy przypadek w Polsce
W środę rano minister zdrowia poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział w czwartek rano, że obecnie nie ma żadnego innego pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.
- W związku z koronawirusem 65 osób jest hospitalizowanych, ponad 300 jest w kwarantannie, a ponad 4 500 pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że na polecenie ministra infrastruktury pasażerowie, którzy przyjeżdżają z zagranicy do Polski autokarami, będą musieli wypełniać karty lokalizacji.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu 2019 roku w Wuhan w środkowych Chinach. Według danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca br. na całym świecie zanotowano około 95 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19. 3286 osób zmarło.
Autorka/Autor: tmw/kab
Źródło: PAP, TVN24