Polskie laboratoria mogą przebadać dwa tysiące próbek dziennie

Szumowski: 65 pacjentów jest hospitalizowanych i ponad 300 osób objętych kwarantanną
Źródło: TVN24
Łącznie do dwóch tysięcy próbek dziennie może być przebadanych w 11 laboratoriach w Polsce, które diagnozują obecność koronawirusa - przekazało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie rozpocznie przyjmowanie próbek w piątek rano.

Wśród laboratoriów diagnozujących próbki pod kątem obecności koronawirusa są dwa w Warszawie: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Ponadto dziewięć laboratoriów wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych: w Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi i Poznaniu. Jak dowiedziała się redakcja tvn24.pl laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie rozpocznie przyjmowanie próbek w piątek rano.

Polskie laboratoria diagnozujące koronawirusa
Polskie laboratoria diagnozujące koronawirusa
Źródło: tvn24.pl

Jak podaje resort zdrowia, możliwości diagnostyczne tych laboratoriów to do dwóch tysięcy próbek dziennie.

Jak chronić się przed koronawirusem
Jak chronić się przed koronawirusem
Źródło: PAP/Maria Samczuk

Ministerstwo przekazało informację, że od momentu rozpoczęcia prowadzenia testów do czwartku do godziny 9., przebadanych zostało 676 próbek z czego tylko jedna miała wynik pozytywnych. Nie odnotowano nowych zarażeń.

Pierwszy przypadek w Polsce

W środę rano minister zdrowia poinformował, że potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze w Szpitalu Uniwersyteckim - na oddziale zakaźnym. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział w czwartek rano, że obecnie nie ma żadnego innego pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

- W związku z koronawirusem 65 osób jest hospitalizowanych, ponad 300 jest w kwarantannie, a ponad 4 500 pod nadzorem epidemiologicznym - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że na polecenie ministra infrastruktury pasażerowie, którzy przyjeżdżają z zagranicy do Polski autokarami, będą musieli wypełniać karty lokalizacji.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu 2019 roku w Wuhan w środkowych Chinach. Według danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca br. na całym świecie zanotowano około 95 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19. 3286 osób zmarło.

Czytaj także: