Szumowski: poproszę unijną komisarz o pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z koronawirusem

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP, TVN24
Szumowski: poproszę unijną komisarz o pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z koronawirusemTVN24
wideo 2/36
TVN24Szumowski: poproszę unijną komisarz o pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z koronawirusem

Każdy, kto wymaga przeprowadzenia badania na obecność koronawirusa, ma je zapewnione bezpłatnie - przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też, że zwróci się do unijnej komisarz do spraw zdrowia Stelli Kyriakides, aby zorganizować pilne spotkanie ministrów zdrowia krajów unijnych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk na konferencji w Warszawie przekazał, że porządek wtorkowego posiedzenia rządu został rozszerzony o punkt dotyczący sytuacji epidemiologicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ: KORONAWIRUS W EUROPIE. RELACJA TVN24.PL >>>

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał, że nie ma do tej pory przypadku koronawirusa w Polsce ale, jak zaznaczył, "na pewno w związku z sytuacją w Europie ten wirus się prędzej czy później pojawi". - Przygotowujemy się na to. 79 oddziałów zakaźnych funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości już od jakiegoś czasu - wskazał.

"Wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują"

Szef resortu zdrowia odniósł się do pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji o komercyjnych badaniach na zakażenie koronawirusem. - Każdy obywatel i osoba przebywająca na terenie Polski, która wymaga badania, ma je wykonane za darmo, bezpłatnie. Nie zgadzam się na żadne komercyjne działania - zaznaczył.

- Wszystkie testy są potrzebne dla tych osób, które naprawdę tego potrzebują, a nie tych, które chciałby bez wskazań zrobić badania - podkreślił Szumowski.

"Prośba o pilne spotkanie ministrów zdrowia Unii"

Szef resortu zdrowia na wtorkowej konferencji zapowiedział również, że poprosi unijną komisarz do spraw zdrowia o spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich Unii Europejskiej.

- Decyzją Rady Ministrów i pana premiera wysyłam list do pani komisarz Stelli Kyriakides z prośbą o pilne spotkanie ministrów zdrowia Unii, aby omówić sytuację epidemiologiczną w Europie. Wiemy, że w różnych krajach ta sytuacja jest różna - powiedział.

Google Maps

Szumowski: nie wykorzystujmy tej sytuacji politycznie

Minister zaapelował "do wszystkich osób, które w sposób polityczny chcą wykorzystywać sytuację związaną z koronawirusem". - To jest sytuacja, która dotyczy pacjentów, bezpieczeństwa chorych, nie wykorzystujmy jej politycznie - powiedział. Zwrócił się również o umiar, rozsądek i postępowanie zgodnie z zaleceniami publikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Tam - wskazywał - można znaleźć instrukcje skierowano do osób, które wracają z regionów dotkniętych koronawirusem, szczególnie z Włoch czy z Chin.

Łukasz Szumowski i Michał Dworczyk na konferencjiPAP/Radek Pietruszka

"Jutro zaczniemy szeroko zakrojoną akcję informacyjną"

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał na konferencji prasowej, że spotkania działającego przy Kancelarii Premiera zespołu roboczego do spraw monitoringu sytuacji epidemiologicznej w kraju odbywają się codziennie od mniej więcej tygodnia, zaś we wtorek Rada Ministrów zdecydowała o ich sformalizowaniu. W pracach tego zespołu - mówił Dworczyk - uczestniczą przedstawiciele ministerstw zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji, a także wszystkich innych resortów i agend państwa, które są zaangażowane w działania dotyczące przygotowania na zachorowania na koronawirusa.

- Jutro zaczniemy szeroko zakrojoną akcję informacyjną na temat koronawirusa, na temat zagrożeń, a przede wszystkim postępowania dla tych wszystkich osób, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi albo że same mogą być chore - zapowiedział szef kancelarii premiera.

Zaapelował też do polityków i dziennikarzy, by nie straszyć Polaków i nie wywoływać paniki. - Odpowiedzialny polityk, nawet w takim gorącym czasie jak kampania wyborcza, powinien postępować w sposób rozsądny i odpowiedzialny - powiedział Dworczyk.

Autor:ads//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Raporty: