Koronawirus nie przeszkodzi urzędowym sprawom. Wiele z nich można załatwić nie wychodząc z domu

Ministerstwo Zdrowia apeluje w związku z koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia apeluje w związku z koronawirusem
Źródło: TVN24
Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się koronawirusa - Ministerstwo Zdrowia apeluje, by bez potrzeby nie wychodzić z domów. Wiele spraw można załatwić za pośrednictwem internetu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pani Anna zameldowała się w Otrębusach - żeby to zrobić nie musiała iść do urzędu. W czasie pandemii, zdaniem urzędników, to najlepszy sposób na załatwianie takich spraw.

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN24.PL >>>

- Zachęcamy do tego, żeby w dobie problemu, z którym się mierzymy nie wychodzić z domu i załatwiać wszystko online’owo – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wiele urzędowych spraw można załatwić za pośrednictwem internetu
Wiele urzędowych spraw można załatwić za pośrednictwem internetu
Źródło: TVN24
Wiele spraw załatwisz online

Nie idąc do urzędu można załatwić urzędowe sprawy. Oczywiście nie wszystkie. Przez internet nie weźmiemy ślubu, nie sprzedamy mieszkania i nie wyrobimy paszportu, ale możemy za to zgłosić narodziny dziecka, złożyć PIT czy wniosek o nowy dowód osobisty. Lista spraw, które załatwimy w sieci jest dużo dłuższa.

Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji zwraca uwagę, że to nie jest tylko oszczędność czasu, ale wygoda. - Ale jak się okazuje w tej chwili również kwestie związane z bezpieczeństwem - dodaje.

Wystarczy komputer, internet i profil zaufany, czyli "klucz", który otwiera świat online. Większość Polaków może założyć go przez stronę banku, które są powiązane z systemem.

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca, by osoby z gorączką i kaszlem, skorzystały z teleporady. Konsultanci pod numerem 800 190 590 - wskażą, w których przychodniach lekarz pomoże na odległość. Są ich setki w całym kraju.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

- Teleporady umożliwiają kontakt telefoniczny z lekarzem. Dzięki teleporadom można uzyskać e-zwolnienie lub e-receptę – zapewnia Joanna Mierzwińska rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

Zwolnienia lekarskie na odległość

Oznacza to, że lekarz nie widząc pacjenta, może wysłać go na L4. To wygoda dla pacjenta, a dla lekarza wyzwanie.

- Jeśli skontroluje mnie ZUS, a ja wystawię to zwolnienie bez osobistego badania pacjenta, ZUS to zwolnienie zaneguje, zaneguje moje postępowanie i odbierze mi na kilka miesięcy możliwość wypisywania zwolnień lekarskich, jako lekarz państwowej ochrony zdrowia, który pracuje codziennie jestem w tej chwili dla pracodawcy bezużyteczna - zwraca uwagę lekarz rodzinna Anna Jaworska.

Ministerstwo Zdrowia apeluje by urzędowe sprawy załatwiać za pośrednictwem internetu
Ministerstwo Zdrowia apeluje by urzędowe sprawy załatwiać za pośrednictwem internetu
Źródło: TVN24

Na ostatnim dyżurze nie wystawiła zwolnień nie widząc pacjenta. Boi się, że to niezgodne z przepisami. Zapytała ZUS, czy może przez telefon ocenić stan pacjenta i wysłać go na L4.

- Zgodnie z przepisami, lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy za pomocą systemów teleinformatycznych. Jeżeli będzie mógł stwierdzić, że taka osoba jest chora lub nie. W ostateczności to lekarz podejmuje taką decyzję, on jest specjalistą – podkreśla Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

NFZ chce iść o krok dalej - w związku z pandemią, fundusz szykuje się do wprowadzenia wideoporad.

Czytaj także: