TVN24 | Polska

Przestrzegają przed możliwym "poważnym regresem w kwestii poszanowania praw człowieka" w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
mb/adso
Źródło:
PAP
Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie Konwencji antyprzemocowejTVN24
wideo 2/6
TVN24Ziobro złożył wniosek o wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej

"Z żalem przyjmujemy niewłaściwe przedstawianie celów i intencji konwencji stambulskiej oraz rozmyślne dezinformowanie (w tej sprawie - red.)" - wskazało w komunikacie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE), odnosząc się do zapowiedzi Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości chce, by rząd zdecydował o odstąpieniu Polski od zapisów konwencji wymagającej od państwa ochrony osób doświadczających przemocy ze strony najbliższych.

"Zapowiedź przedstawicieli polskiego rządu, że Polska rozpocznie procedurę wychodzenia z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (konwencja stambulska) jest powodem do poważnego zaniepokojenia" - głosi oświadczenie wydane wspólnie przez przewodniczącego ZPRE Rika Daemsa, głównego sprawozdawcę do spraw przemocy wobec kobiet Beatrice Fresko-Rolfo i sprawozdawców do spraw instytucji demokratycznych w Polsce Pietera Omtzigta i Azadeha Rojhana Gustafssona.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE (W JĘZYKU ANGIELSKIM)

"Poważny regres w kwestii poszanowania praw człowieka"

"Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa są poważnym pogwałceniem praw człowieka. Podczas pandemii COVID-19 i kwarantanny wprowadzonej w ramach walki z nią byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu liczby aktów domowej przemocy i liczby kobiet cierpiących z powodu przemocy, której sprawcami byli ich partnerzy" - napisano w komunikacie.

"Z żalem przyjmujemy niewłaściwe przedstawianie celów i intencji konwencji stambulskiej oraz rozmyślne dezinformowanie (w tej sprawie - red.) i wykorzystywanie tego do wąsko pojętych celów ideologicznych" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem autorów oświadczenia, "wycofanie Polski z konwencji stambulskiej stanowiłoby poważny regres w kwestii poszanowania praw człowieka w tym kraju". "Wzywamy rządzącą większość, by nie wprowadzała w życie zapowiedzi ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobry)" - apelują autorzy.

ZPRE wzywa członków Sejmu i Senatu, by wystąpili z inicjatywą przeprowadzenia debaty w obu izbach polskiego parlamentu w sprawie "zakresu i intencji konwencji stambulskiej".

"Naszym obowiązkiem i powinnością jako parlamentarzystów jest utrzymywanie w mocy praw człowieka, łącznie z prawami kobiet (...). Gotowi jesteśmy podjąć współpracę z parlamentarzystami i władzami wszystkich krajów członkowskich Rady Europy" - konkludują autorzy w imieniu deputowanych ZPRE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. - Dzisiaj złożyłem formalny wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, której to resort jest kompetentny do zainicjowania formalnego procesu związanego z wypowiedzeniem tej konwencji, o podjęcie działań w tym względzie - poinformował minister sprawiedliwości podczas poniedziałkowej konferencji.

Ziobro uzasadniając tę decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Jego zdaniem w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Konwencja Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Oparta jest ona na wiedzy, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 roku, a ratyfikowała ją w roku 2015.

Autor:mb/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock