To ma być nowe otwarcie, prawdziwa rewolucja. Skarbówka przestanie nękać przedsiębiorców. Urzędy skarbowe dostały już wytyczne, a w nich jasne wskazanie: ma się skończyć przeciąganie kontroli, domniemanie winy przedsiębiorcy i dążenie do ukarania go za wszelką cenę. Kontrola skarbowa ma być "szybka i uczciwa". Materiał programu "Polska i Świat".
Ministerstwo Finansów wysłało wytyczne dla skarbówki. - Mają przypomnieć organom prowadzącym kontrolę, że zasada szybkości postępowania jest równie ważna jak pozostałe zasady prowadzenia kontroli - wyjaśniał Jacek Góra z Ministerstwa Finansów.
Resort przypomina, że to na urzędnikach spoczywa ciężar udowodnienia ewentualnego przestępstwa.
- Żeby działania kontrolne razem z działaniami o charakterze karnym miały na celu eliminacje grup przestępczych, a nie karanie podatników - dodawał Góra.
- Tak naprawdę wytyczne nakazują pracownikom organów podatkowych działać zgodnie z zasadami, które obowiązują ich od kilku lat - ocenił z kolei Przemysław Antas, radca prawny i doradca podatkowy.
"Krok w dobrym kierunku"
Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pismo ministerstwa to krok w dobrym kierunku. Bo wspiera podatnika, który dotychczas zbyt często stał na straconej pozycji.
- Zwłaszcza w przypadku podatku VAT często to podatnik musiał udowodnić swoją należytą staranność w doborze kontrahentów. Przy czym kryteriów czy przesłanek, które trzeba było spełnić, żeby tę należytą staranność wykazać, na próżno było szukać w ustawie. Więc w zasadzie można było dowolnie udowodnić podatnikowi, że tej należytej staranności nie wykazał - tłumaczył Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Od 5 lat swoją "należytą staranność" udowadnia Adam Gizicki, któremu organy podatkowe zarzuciły między innymi wyłudzenie podatku VAT. I wstrzymały jego zwrot.
- Po części ten spór został już rozstrzygnięty, bo mam paręnaście wyroków korzystnych świadczących o tym, że organy działały z naruszeniem prawa. Jakkolwiek ten zwrot VAT-u nadal jest trzymany przez naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy - powiedział Adam Gizicki, Stowarzyszenie Niepokonani 2012.
Co na to urzędnicy?
Zgodnie z pismem wiceministra finansów Piotra Walczaka, decyzja o odmowie zwrotu podatku powinna być odpowiednio uzasadniona, a nie prewencyjna.
Co na to sami urzędnicy? Oficjalnie - nic. Ale na forach internetowych grzmią i wytyczne resortu oceniają bardzo krytycznie. Szczególnie kwestię "przyspieszenia" postępowań.
"Pobożne życzenie", "(...) może "przyspieszenie" ma służyć prędkiemu położeniu ręki na kasie podatnika?", "(...) Dobra nowina dla tych co kręcą na VAT w karuzelach" - to niektóre z komentarzy.
Faktem jest, że wyłudzanie VAT-u to ogromny problem. Postępowania w tej sprawie nie są proste, bo wymagają międzynarodowej współpracy. Ale i absurdów - jak mówią eksperci - nie brakuje.
- Organ uznaje, że bardzo wysoka jakość dokumentacji księgowej świadczy o tym, że podatnik ma coś na sumieniu - dodał Przemysław Antas.
Wytyczne ministerstwa mają podatnikom pomóc choćby w sądowym sporze. Ale - jak mówią zainteresowani - do zmiany sytuacji nie wystarczą.
- Jest potrzebna gruntowna reforma świadomości urzędników - podsumował Gizicki.
Autor: KB/tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24