- Moim zdaniem nie ma potrzeby zmiany konstytucji. Jest potrzeba przestrzegania konstytucji - tak konstytucjonalista, profesor Ryszard Piotrowski, skomentował dla TVN24 środową propozycję Andrzeja Dudy.
W środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.
Do tych słów odniósł się profesor Ryszard Piotrowski.
- Jeżeli to ma być sondaż opinii na temat konstytucji, to może warto wiedzieć, co obywatele na ten temat myślą. Jeżeli natomiast to ma być wstęp do zmiany, to trzeba zapytać, jakie cele mają zostać osiągnięte i czy osiągnięcie tych celów wymaga zmiany prawa - powiedział. - Prawo należy zmieniać dopiero wtedy, kiedy nie ma innej możliwości osiągnięcia zamiaru, który prawodawca sobie stawia - podkreślił Ryszard Piotrowski.
"To nie wymaga zmiany konstytucji"
- Konstytucja ma gwarantować obywatelom ich prawa. Jeżeli mamy nowy pomysł na wolność, to trzeba to sformułować i wyraźnie wskazać, jakie są zamiary - zaznaczył konstytucjonalista. - Nie wszystkie zapowiedzi (obecnej) konstytucji są realizowane. Cały zespół gwarancji socjalnych, na przykład te, które dotyczą szczególnej pomocy dla matki przed i po urodzeniu dziecka, tu można jeszcze wiele zrobić. To nie wymaga przecież zmiany konstytucji. Należy uchwalić ustawy - stwierdził konstytucjonalista. - Najważniejsze jest to, żeby nie zapowiadać zmian konstytucji, kiedy jej postanowienia nie są przestrzegane - dodał.
Słowa prezydenta
W południe na Placu Zamkowym w Warszawie w czasie głównych uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Andrzej Duda powiedział, że w 20-lecie konstytucji z 97 r., na rok przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości nadszedł czas na debatę konstytucyjną nie tylko z udziałem elit i polityków.
W jego przekonaniu Polacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat powinna zostać zmieniona.
Powiedział, że w 2018 roku naród powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa i tego jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce.
Autor: bpm//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN