Konstytucjonaliści: nie można być posłem i prokuratorem

 
"Nie można być posłem i prokuratorem jednocześnie"
Źródło: TVN24

Nie można łączyć mandatu posła z byciem prokuratorem, nawet w stanie spoczynku - uważają konstytucjonaliści: dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Maksymilian Stanulewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wcześniej o tym, że łączenie mandatu posła z funkcją prokuratora w stanie spoczynku, jest niezgodne z prawem wypowiadali się Marszałek Sejmu i Prokuratura Generalna. Dariusz Barski oraz Bogdan Święczkowski, obaj startowali z list PiS, zgodnie twierdzą, że pełnienie obu funkcji na raz nie wyklucza się.

"To jakby służba z drugiej linii"

W ocenie dr. Piotrowskiego sprawa jest jasna: dwóch funkcji na raz pełnić nie można. -Ustawa o prokuraturze nieco to komplikuje, ale ustawy należy interpretować w zgodzie z konstytucją. Ustawodawca nam tego wprawdzie nie ułatwia, ale w tej sprawie jest to możliwe - podkreślił Piotrowski.

Podobnego zdania jest dr Maksymilian Stanulewicz z UAM. -Stan spoczynku to nie to samo, co emerytura. To tak jakby służba w drugiej linii, z której teoretycznie w każdej chwili można zostać powołanym do linii pierwszej. Prokuratora w stanie spoczynku obowiązują cały czas zakazy podejmowania określonej działalności naruszającej godność urzędu, ponosi on odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie zasad etyki, chroni go prokuratorski immunitet. To za to otrzymuje on uposażenie, zresztą wyższe niż emerytura, bo nie jest od niego odprowadzany ZUS -wyjaśnia Stanulewicz.

Zadecyduje Sąd Najwyższy

- Nie obejdzie się bez orzeczeń Sądu Najwyższego i być może także Trybunału Konstytucyjnego - twierdzi Stanulewicz.

Według konstytucjonalistów prawdopodobny scenariusz wyjaśnienia sporu rysuje się następująco: Marszałek Sejmu stwierdzi że są przeciwwskazania do objęcia mandatu poselskiego przez prokuratorów w stanie spoczynku i nie dopuści do ich ślubowania poselskiego.

-To otworzy drogę do zaskarżenia tej decyzji do Sądu Najwyższego, a być może na tym się nie skończy i sprawa trafi do nawet Trybunału Konstytucyjnego, który dokona interpretacji przepisu konstytucji w zestawieniu z zapisem ustawy o prokuraturze - komentuje Stanulewicz

Źródło: PAP

Czytaj także: