Z udziałem pary prezydenckiej, premier Beaty Szydło i przedstawicieli najwyższych władz państwowych odbywają się w środę obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda przed południem odznaczył pięć osób Orderem Orła Białego.
Obchody rozpoczęły się rano mszą świętą w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze świętego Jana Chrzciciela.
We mszy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło a także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Antoni Macierewicz oraz mieszkańcy stolicy.
"Nie zawsze użycie Krzyża godne jest tego znaku"
- Krzyże, które nosimy w procesjach, krzyże, które stawiamy przy naszych drogach, krzyże, których używamy przy różnych - także państwowych - uroczystościach są po to, by oznaczały miłość. Dlatego nie zawsze użycie Krzyża - trzeba to powiedzieć wyraźnie - czy próba schowania się za Krzyżem Chrystusa, jest godna tego świętego znaku. Czasem wręcz bywa profanacją Krzyża i nie ma nic wspólnego z tym, co nazywamy i chcemy mieć w naszej ojczyźnie, czyli z patriotyzmem" - powiedział kard. Nycz podczas mszy św. w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Jak podkreślił, "w tym roku prowadzeni orędziem biskupów o patriotyzmie, które się ukazało tydzień temu, chcemy się w sposób szczególny pochylić modlić i uczyć, tej rozumnej, bezinteresownej i czynnej miłości ojczyzny - bo to jest istota patriotyzmu". To są wszystko te postawy, których nas uczy Krzyż. - Od miłości, aż do miłości nieprzyjaciół, do przebaczenia, które są elementami składowymi tej wielkiej sprawy, którą nazywamy miłość ojczyzny, którą nazywamy patriotyzmem - podkreślił kardynał.
Odznaczenia państwowe
Przed południem prezydent na Zamku Królewskim odznaczył Orderem Orła Białego Adama Bujaka (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej), Jana Krzysztofa Kelusa (za zasługi w wzbogacaniu dziedzictwa kulturowego RP oraz za niezłomną i bohaterską postawę w obronie godności i praw człowieka w PRL), Zofię Władysławę Teligę-Mertens (za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu. Za ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi), Mieczysława Aleksandra Tomaszewskiego (za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej) oraz Mieczysława Chorążego (w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy badawczej).
To najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych.
"Poświęcili państwo dla ojczyzny całe życie"
Prezydent powiedział, że "order jest dla niego wymownym symbolem polskiej wolności, ponieważ był on przyznawany wtedy, gdy Polska była wolna, rzeczywiście wolna". Jak dodał, gdy Polska nie była wolna, władze zależne od obcych mocarstw nie przyznawały Orderu Orła Białego, "nie skalały tego odznaczenia i dlatego w swojej postaci jest ono dzisiaj czyste i może być przyznawane tym najwybitniejszym" - Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie. Dla ojczyzny szeroko rozumianej, bo dla ojczyzny rozumianej także jako bliźni, jako człowiek, jako ten, kto jest razem ze mną elementem społeczeństwa. Dla ojczyzny w znaczeniu rozsławiania ojczyzny na świecie - zwrócił się do odznaczonych Duda. Jak mówił, chodzi o zasługi dla ojczyzny także jako tej, "która pamięta o swoich dzieciach, o swoich synach, nawet jeżeli są daleko". - Dla ojczyzny rozumianej jako ojczyzna wolna, którą trzeba wyzwolić. Dla ojczyzny, którą trzeba utrwalić, pokazać. Dla ojczyzny, którą trzeba rozsławiać poprzez jej kulturę, poprzez wielki dorobek jej synów. Dla ojczyzny jako państwa, które swoją siłę buduje także poprzez wiedzę młodych pokoleń. To są państwa zasługi dla Rzeczypospolitej, dla wolnej, dumnej Rzeczypospolitej - podkreślił prezydent.
"3maj-my się konstytucji"
W południe rozpoczęły się uroczystości na Placu Zamkowym. Wieczorem na warszawskim Placu Teatralnym odbędzie się plenerowa impreza "Vivat maj trzeci maj".
Uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja odbywają się w całym kraju.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w środę na Twitterze: "3maj-my się konstytucji" (pisownia oryginalna-red.).
3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI!
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 3, 2017
"Była ratunkiem ojczyzny"
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z delegacją polityków partii złożył w środę, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. - Spotykamy się dzisiaj w dniu Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja, drugiej na świecie, pierwszej w Europie ustawy zasadniczej; ustawy, która była ratunkiem ojczyzny, której zagrażali rozbiorcy, aktem, który miał ratować naszą ojczyznę przed upadkiem. Nie przetrwała ona długo, ale doniosłość tego wydarzenia zapisała się na stałe w historii Polski - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Druga na świecie
226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.
W miejsce wolnej elekcji ustawa wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.
Autor: js/tr / Źródło: PAP, tvn24.pl