W środę w Toruniu został konsekrowany Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczył legat papieża Franciszka, kardynał Zenon Grocholewski.
Przybyłych gości przywitał o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Przypomniał, że data dzisiejszych uroczystości nie jest przypadkowa. Jak mówił, 96 lat temu urodził się św. Jan Paweł II, a 18 maja 1944 roku polscy żołnierze odnieśli historyczne zwycięstwo w bitwie o Monte Cassino.
- To (było) zwycięstwo, które przyszło przez Maryję – podkreślił dyrektor toruńskiej rozgłośni.
"Kontynuacja szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu"
Na początku uroczystej mszy świętej kard. Grocholewski, ustanowiony przez papieża specjalnym wysłannikiem na konsekrację, odczytał list z Watykanu. "Już teraz Bogu Wszechmogącemu składam dzięki za to sanktuarium, wybudowane staraniem członków Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z pomocą wielu Polaków, żyjących zarówno w ojczyźnie, jaki i wśród narodów" - napisał w liście Franciszek. Papież pokreślił, że konsekracja odbywa się 18 maja, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. - Jest dla mnie powodem ogromnej radości fakt, że przypadło mi konsekrować kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i to w imieniu papieża Franciszka, który łączy się z nami podczas tej uroczystości. Wiemy, że dzisiaj na Placu św. Piotra podczas audiencji pozdrowił wszystkich nas tutaj obecnych. Cieszę się także bardzo, że ta świątynia od samego początku będzie sanktuarium - powiedział w homilii kard. Grocholewski. Legat zaznaczył, że "wybudowanie świątyni jest kontynuacją poprzednich szlachetnych dzieł, powstałych w Toruniu, dzieł godnych podziwu i najwyższego uznania, jak Radio Maryja, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej".
Potrzeba "nowej ewangelizacji" i słowa od prezydenta
Kard. Grocholewski wskazał też na wymowę wezwania świątyni, jakim jest Maryja Gwiazda Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. - Po raz pierwszy, jak się wydaje, terminu "nowej ewangelizacji" użył św. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej podróży do Polski, w Krakowie, w Mogile, dnia 9 czerwca 1979 r., a więc już na początku pontyfikatu. Od tamtego czasu wezwanie do "nowej ewangelizacji" powtarzało się w jego nauczaniu z coraz większą częstotliwością. Nowa ewangelizacja stała się niejako "lejtmotywem" całego jego pasterzowania - mówił były przewodniczący Kongregacji Wychowania Katolickiego.
Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem jego samego Andrzej Duda
Kardynał podkreślił, że "w Polsce konieczna jest nowa ewangelizacja, realizowana po myśli Jana Pawła II, z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu, zgodnie z wymogami czasu".
List do uczestników uroczystości konsekracji przesłał prezydent Andrzej Duda. Odczytał go szef jego gabinetu Adam Kwiatkowski. "Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem ojców redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem jego samego. W pewnym sensie będzie to również pomnik naszej kultury - polskości opartej na szacunku dla osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II" - napisał w liście prezydent.
Duchowni i politycy
W uroczystej mszy świętej wzięło udział kilkuset duchownych, w tym kilkudziesięciu hierarchów. Obecni byli m.in. współpracownicy papieża Jana Pawła II: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a także nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.
Licznie reprezentowani byli również politycy. Obecni byli: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, szef MON Antoni Macierewicz, minister środowiska Stanisław Szyszko oraz szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także parlamentarzyści. W uroczystości wziął udział także ambasador Stanów Zjednoczonych Paul Jones.
Szydło: dobrze być w Polsce
Uroczystość konsekracji poprzedziła parada dziejów, której uczestnicy przebrani byli za postaci historyczne z różnych okresów dziejów Polski, m.in. za Mieszka i Dąbrówkę. Przybyli na uroczystość konsekracji wzięli też udział w kilkugodzinnym koncercie w amfiteatrze położonym nieopodal kościoła, na brzegu Wisły. - Każdy z nas będzie pewnie na swój sposób przeżywał tę uroczystość. Każdy z nas po cichu będzie w swoim sercu modlić się za rzeczy dla niego ważne, ale myślę, że tym co nas wszystkich łączy jesteśmy tutaj jest to, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy rodziną i że kochamy nasza ojczyznę. Kiedy tak patrzę na państwa na nas wszystkich, na ten kolorowy tłum, radosny i roześmiany, to myślę sobie: dobrze być w Polsce - powiedziała premier Beata Szydło do zebranych w amfiteatrze. Świątynia powstała dzięki staraniom Zgromadzenia Redemptorystów i wsparciu datkami przez środowiska Radia Maryja w Polsce i za granicą.
Kopuła z koroną
Świątynia jest położona w pobliżu dawnego Portu Drzewnego na Wiśle, w sąsiedztwie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz odwiertów geotermalnych. Budowa trwała niecałe cztery lata. Plac budowy został poświęcony 20 czerwca 2012 r., akt erekcyjny wmurowano 8 września 2012 r. 6 września 2015 r. wmurowano kamień, który pochodzi z pierwszej bazyliki św. Piotra w Watykanie, zbudowanej w czasach Konstantyna w IV w. Projektantem kościoła jest Andrzej Ryczek. Kopułę kościoła wieńczy korona. Prezbiterium świątyni jest repliką prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z autentycznym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy. Jest też tu figura Jana Pawła II modlącego się na klęczniku. W prezbiterium umieszczono relikwie św. Jana Pawła II (krew), którym na koniec uroczystości konsekracji hołd oddała premier Szydło. W kościele znajduje się też kaplica pamięci jako wyraz wdzięczności dla Polaków, którzy w czasie hitlerowskiej okupacji z narażeniem życia ratowali Żydów.
Autor: kg//rzw / Źródło: PAP,Radio Maryja