TVN24 | Polska

Konflikt Rosja-Ukraina. Sejm przyjął uchwałę. Posłowie apelują o pomoc Ukrainie

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutego
Protest przeciwko rosyjskiej agresji w Berlinie. Relacja reporterki TVN24 z 24 lutegoTVN24
wideo 2/20
Konflikt Rosja-Ukraina

Sejm przyjął uchwałę w sprawie sytuacji na Ukrainie. "Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej" - napisali posłowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rosja skoncentrowała przy granicy z Ukrainą ponad 100 tysięcy żołnierzy. Eksperci i państwa Zachodu mówią o rosnącym zagrożeniu rosyjską agresją na Ukrainę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu >>>

Uchwałę poparli prawie wszyscy posłowie

W czwartek Sejm przyjął uchwałę w sprawie wezwania państw członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu działań i możliwej agresji Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej, w środę, projekt uchwały przyjęła sejmowa komisja. Powstał on na bazie poselskiego projektu uchwały autorstwa Lewicy oraz projektu przedstawionego przez Prezydium Sejmu.

Podczas debaty na sali plenarnej poparcie dla projektu uchwały zadeklarowały kluby PiS, KO, Lewicy PSL i koło Polska 2050. Projekt uchwały krytykowała Konfederacja, nie wskazując jednak, jak zagłosują jej posłowie.

W czwartkowym głosowaniu projekt uchwały poparło 456 posłów, przeciw był tylko poseł Konfederacji - Grzegorz Braun. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale o "poważnym ryzyku wywołania konfliktu zbrojnego"

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej".

"Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej" - czytamy w przyjętej uchwale.

Jak wskazano, jednym z wyrazów obecnego kryzysu jest presja energetyczna Federacji Rosyjskiej skierowana przeciw państwom Unii Europejskiej i z nią stowarzyszonym. "Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej" - oświadczyli posłowie.

"Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości"

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie. Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek — jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej — wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie" - głosi sejmowa uchwała.

Jak podkreślili posłowie, Ukraina jest państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym. "Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Społeczeństwo ukraińskie ma prawo decydować o swojej przyszłości. Droga Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO musi pozostać otwarta, a jej prawo do akcesji jest bezdyskusyjne" - czytamy w uchwale.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy" - zakończyli posłowie.

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP/Reuters/ Maciej Zieliński

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości