Konfederacja wysoko w przedwyborczych sondażach. Komentarze polityków

Autor:
Maciej
Warsiński
Źródło:
TVN24
Konfederacja zyskuje na popularności
Konfederacja zyskuje na popularności
TVN24
TVN24Konfederacja zyskuje na popularności

Najnowszy sondaż partyjny przyniósł zaskakujące wyniki. Na pierwszych dwóch miejscach bez zmian: Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje przewagę nad Koalicją Obywatelską. Na trzecim miejscu niespodziewanie znalazła się Konfederacja. W szeregach tej partii zapanowała euforia, a wśród opozycji zdziwienie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Po kilku wewnętrznych przewrotach, skład Konfederacji w Sejmie jest bardzo skromny - dziewięciu posłów stanowi klin rozdzielający parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości od Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także małych kół poselskich.

Jeśli wierzyć najnowszemu sondażowi, to ten niepozorny klin może się stać poważnym kawałkiem sejmowego tortu, bo Konfederacji sondaż dla OKO.press i Radia TokFM daje trzecie miejsce w wyborczym wyścigu i 11 procent. - Jesteśmy na fali wznoszącej i to nie jest żaden szklany sufit, na którym my się zatrzymamy - zapewnia skarbnik Konfederaci Michał Wawer.

Sondaż poparcia partii politycznych (Ipsos dla OKO.press i TOK FM)tvn24.pl

W Konfederacji euforia, na opozycji zdziwienie. - To jest oczywiście kłopot, ale ten wzrost jest oparty na kłamstwie - uważa Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej. - Oni udają, że są wolnościowcami, liberałami, a wystarczy przejrzeć glosowania: połowa Konfederacji była za zakazem handlu w niedziele - zwraca uwagę.

Ale jednak głos na Konfederację deklarują wyborcy, którzy są świadomi tego, jak działa rynek i często są nawet pracodawcami.

- W dwóch najbardziej zamożnych grupach, z dochodem na głowę w rodzinie powyżej 4,5 tysiąca i poniżej 7 tysięcy złotych ten odsetek rośnie do 21 i 23 procent - podkreśla redaktor naczelny OKO.press Piotr Pacewicz. - Wśród dyrektorów i specjalistów to jest 15 procent - dodaje.

Kontrowersyjne wypowiedzi polityków Konfederacji

Konfederacja dostała się do Sejmu z poparciem 6,8 procent i z hasłami wolności gospodarczej, które dziś znowu wyciąga na sztandary. W jej szeregach znajdują się jednak politycy tacy, jak Grzegorz Braun, który twierdzi, że "imperium amerykańskie jest tutaj politycznym, a także militarnym narzędziem szantażu żydowskiego wobec Polski".

Inny członek Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke zastanawia się, co znaczy stwierdzenie, że kobiety są gwałcone. - Kobiety zawsze udają, że jakiś opór stawiają i to jest normalne chyba - uważa.

Michał Szczerba uważa, że pod maską Konfederacji kryje się "nienawiść, wykluczenie, walka z Unią Europejską". - I co najgorsze, w sytuacji wojny w Ukrainie, odejście od NATO - dodaje.

Żadne wykluczenie, żadna nienawiść - mówi Sławomir Mentzen, nowy prezes nowej partii Nowa Nadzieja, znanej wcześniej pod nazwą KORWIN. Partia ta jest częścią składową Konfederacji.

- Nie jest tak, że chcemy kogoś z Polski wyrzucać - tak Sławomir Mentzen odpowiadał na pytanie o jego wypowiedź z 2019 roku, kiedy stwierdził: "Piątka Konfederacji: nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej".

- Z niczego się nie wycofuję. Ja wtedy referowałem wyniki badań focusowych, które mówiły o tym, o czym myślą wyborcy. To nie był nigdy mój program, to nie były nigdy moje poglądy, referowałem wyniki badań - stwierdza Sławomir Mentzen.

Konfederacja "żywi się wyborcami niezdecydowanymi"

- Ktoś, kto jest cyniczny, kto nie zna historii albo ją zna i staje po niewłaściwej stronie, może głosić hasła antysemickie albo hasła przeciwko kobietom - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Przeciwko kobietom, bo we wspomnianej przez Mentzena piątce jest też odejście od aborcji, co Konfederacja popiera słowem i czynem. - To oni podpisali między innymi wniosek do Trybunału Konstytucyjnego i dzisiaj mamy de facto piekło kobiet - uważa Robert Biedroń z Nowej Lewicy.

Poparcie na poziomie 11 procent może jednak sprawić, że Konfederacji z niepokojem przyglądać się musi Solidarna Polska. Prawo i Sprawiedliwość w sondażu prowadzi - ma 34 procent, i żywe są pytania o koalicyjną zdolność.

Minister Michał Wójcik twierdzi, że popularność Zjednoczonej Prawicy jest jeszcze wyższa. - Trzeba dodać jeszcze kilka procent Solidarnej Polski - wskazuje. Na uwagę, że jego partii nie widać w sondażach, odpiera: zwróciliśmy się do sondażowni, żeby ujmowały osobno Solidarną Polskę. - Mogę pana zapewnić, że to jest kilka procent - dodaje.

Kilka procent, a dla Prawa i Sprawiedliwości problemy, bo Zbigniew Ziobro ze swoją kompanią nie jest łatwym koalicjantem. Konfederacja żądna władzy mogłaby być dla Prawa i Sprawiedliwości alternatywą wobec obecnego chimerycznego partnera. Choć na razie nie ma żadnych deklaracji. - Nie widzę takiej szansy. Jesteśmy partią, która spośród sejmowych partii najrzadziej głosuje z rządem - mówi Krzysztof Bosak z Konfederacji.

W sondażach kierunek wzwyż, politycznie nic nie wiadomo. Dla konkurentów to sygnał alarmowy. - Żywi się wyborcami niezdecydowanymi i to jest wielkie wyzwanie dla wszystkich partii - twierdzi rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Miłosz Motyka.

Do wyborów jeszcze pół roku, kampania oficjalnie jeszcze się nie zaczęła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Maciej Warsiński

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości