TVN24 | Polska

Episkopat: nikt nie powinien negować przyjmowania komunii na rękę, to nie profanacja

TVN24 | Polska

Autor:
katke//rzw
Źródło:
PAP
"Wirus może się osadzać nawet na hostii"
"Wirus może się osadzać nawet na hostii"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Wirus może się osadzać nawet na hostii"

Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uznaje za niesprawiedliwe sugerowanie, jakoby osoby przyjmujące komunię na rękę nie miały szacunku wobec Najświętszego Sakramentu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec komunii świętej na rękę, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Komisji Episkopatu Polski wydała w sobotę komunikat. Podkreślono w nim, że chociaż główną formą przyjmowania komunii w Polsce jest komunia do ust, "nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne".

"Nikt nie powinien tego sposobu negować"

Komisja zwróciła uwagę, że słowo "niegodne" oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za "godny" zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania komunii. "Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii świętej, wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła" - czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że "faktyczna profanacja Eucharystii to czyn 'mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom'".

Przypomniano, że "prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować".

Zwrócono uwagę, że "w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo, czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią".

Autor:katke//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości