TVN24 | Polska

Wnioski polskich miast o środki finansowe odrzucone. W związku ze "strefami wolnymi od LGBTI"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/pm
Źródło:
PAP
Ludzie LGBT
TVN24Ludzie LGBT

O odrzuceniu sześciu wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast" poinformowała na Twitterze unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli. Jak przekazała, w ich składanie zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych". Nie wskazała, o które miasta chodzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące 'stref wolnych od LGBTI' lub 'praw rodzinnych', zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz ds. równości Helena Dalli.

Do czasu nadania depeszy Komisja Europejska nie odpowiedziała na pytanie Polskiej Agencji Prasowej, o które władze miast chodzi.

Komisarz ds. równości Helena Dalli EU

Można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tysięcy euro

We wtorek Komisja Europejska przyjęła listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast", które łącznie otrzymały 2 324 327 euro środków unijnych.

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tysięcy euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje "uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii" i rozwija "możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii".

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne.

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie.

Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku "Górka".

Autor:pp/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EU

Pozostałe wiadomości