Projekt noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Sejm przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu

Koalicja Obywatelska zapowiada projekt ws. zmian w Kodeksie wyborczym
Sejm przeciw odrzuceniu projektu noweli Kodeksu wyborczego w pierwszym czytaniu
Źródło: TVN24

Sejm na posiedzeniu plenarnym zagłosował przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu proponowanej przez PiS noweli Kodeksu wyborczego. To oznacza, że trafi ona teraz pod obrady komisji. Za poniechaniem dalszych prac głosowała między innymi część parlamentarzystów Solidarnej Polski. Od głosu wstrzymała się większość posłów z klubów Koalicji Polskiej-PSL oraz Lewicy. Gdyby cała opozycja opowiedziała się przeciwko projektowi, trafiłby on do kosza. 

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Według pomysłodawców chodzi głównie o zwiększenie frekwencji w wyborach, opozycja wątpi w intencje obozu rządzącego i widzi w projekcie raczej próbę mobilizacji własnego elektoratu w obliczu mniej korzystnych sondaży.

PiS zmienia Kodeks wyborczy, by zwiększyć frekwencję? Tak, ale nie wszędzie

W pierwszym czytaniu wniosek o odrzucenie projektu zapowiedział reprezentant Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. W głosowaniu za wnioskiem było 163 posłów, przeciw - 218, wstrzymało się - 63. Nie głosowało 16 parlamentarzystów.

To oznacza, że projekt teraz trafi pod obrady sejmowej komisji.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Źródło: sejm.gov.pl

Wyniki indywidualne.

Gdyby wszyscy obecni na sali posłowie opozycji zagłosowali przeciw zmianom w Kodeksie wyborczym, projekt trafiłby do kosza.

Część Solidarnej Polski za odrzuceniem projektu

Wśród 163 posłów głosujących za wnioskiem - czyli za wyrzuceniem projektu do kosza - było 124 z KO, 11 z Konfederacji, siedmiu z Polski 2050, sześciu posłów Lewicy, trzech z PPS oraz poseł niezależny Paweł Szramka.

Za odrzuceniem projektu było także ośmioro posłów z klubu PiS. Byli to przede wszystkim politycy związani z Solidarną Polską: Tadeusz Cymański, Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Janusz Kowalski, Marcin Warchoł, Tadeusz Woźniak i Michał Wójcik, a także posłanka PiS Teresa Hałas.

Przeciw byli także: Marek Sawicki i Zbigniew Ziejewski z KP-PSL, Stanisław Żuk z Kukiz'15, posłowie koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński i Agnieszka Ścigaj oraz poseł niezależny Zbigniew Ajchler.

212 posłów PiS głosowało przeciw wnioskowi - czyli za dalszymi pracami nad projektem.

Wstrzymali się od głosu

63 posłów wstrzymało się - wśród nich 38 posłów Lewicy, 16 posłów Koalicji Polskiej-PSL, pięciu posłów Porozumienia, Jarosław Sachajko z Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezależnych - Ryszard Galla z mniejszości niemieckiej oraz Wojciech Maksymowicz, wstrzymał się także jeden poseł PiS - Jan Duda.

W głosowaniu nie wzięło udziału 16 posłów.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: