TVN24 | Polska

Zmiany w obostrzeniach w kinach, teatrach i filharmoniach

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Otwieramy od 12 lutego warunkowo teatry, filharmonie, opery, stoki narciarskie i baseny
Otwieramy od 12 lutego warunkowo teatry, filharmonie, opery, stoki narciarskie i basenyTVN24
wideo 2/21
TVN24Otwieramy od 12 lutego warunkowo teatry, filharmonie, opery, stoki narciarskie i baseny

Od 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym zostaną otwarte kina, teatry, filharmonie, opery - przekazał w piątek wicepremier, szef Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na piątkowej konferencji prasowej, że obserwujemy stabilizację zachorowań, ale liczba zgonów jest niepokojąca cały czas. Dodał, że "musimy postępować bardzo ostrożnie i że nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie".

- Chciałbym, żeby było jasne, że to, co zakomunikujemy, jest działaniem warunkowym - przekazał Morawiecki.

Jak mówił, nowe decyzje dotyczące obostrzeń będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku. Przekazał, że zostaną otwarte między innymi kina i teatry.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński doprecyzował, że od 12 lutego w reżimie sanitarnym zostaną otwarte kina, teatry, filharmonie, opery pod warunkiem wypełnienia do 50 procent widowni.

Dodał, że będą obowiązkowe maseczki. Nie będzie można również spożywać posiłków.

Gliński: jeszcze raz apelujemy o odpowiedzialność
Gliński: jeszcze raz apelujemy o odpowiedzialnośćTVN24

Gliński: bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny możemy udostępniać publiczności instytucje kultury

Gliński podkreślił, że we wznawiających działalność instytucjach musi być "bezwzględnie przestrzegany" reżim sanitarny - zarówno limity publiczności, jak również maseczki, dystans i mycie rąk. - Mamy bardzo pozytywne reakcje, jeżeli chodzi o otwarcie pierwszych instytucji kultury. Galerie sztuki oraz muzea - tam ten reżim jest cały czas przestrzegany. Niestety to powoduje także, że ustawiają się kolejki, ale i te kolejki są w reżimie sanitarnym - powiedział.

Minister kultury zwrócił uwagę, że "kolejki są, dlatego że Polacy są spragnieni kultury". - To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji, możemy ją udostępniać publiczności - ocenił.

Gliński wyraził przekonanie, że "tak samo będzie, jeżeli chodzi o kina, teatry, filharmonie, opery, baseny, stoki i sport na zewnątrz".

- Życzymy państwu, żebyście mogli korzystać z tego, co możemy w sposób odpowiedzialny otwierać. Pan premier powiedział o wszystkich tych ograniczeniach, które nas wciąż dotyczą. Musimy być wszyscy solidarni wspólnotowo - podsumował

Wicepremier Gliński zapowiedział też otwarcie niektórych obiektów sportowych.

CZYTAJ WIĘCEJ O POZOSTAŁYCH ZMIANACH: Hotele, stoki, baseny. Jest decyzja w sprawie obostrzeń

Obecne restrykcje

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa, od 1 lutego w galeriach handlowych mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych lub jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości