Zdejmiemy maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia o "rekomendacji" i znoszeniu obostrzeń

Autor:
mart//now
Źródło:
RMF FM
Zdejmiemy maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia o "rekomendacji" i znoszeniu obostrzeń
Zdejmiemy maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia o "rekomendacji" i znoszeniu obostrzeńRMF FM
wideo 2/22
RMF FMZdejmiemy maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia o "rekomendacji" i znoszeniu obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rekomenduje, aby maseczki w publicznych przestrzeniach zamkniętych nosić do końca wakacji. - W Polsce te restrykcje są bardzo liberalne - dodał w rozmowie z RMF FM. - Oprócz regulacji jest zdrowy rozsądek, który mówi, że warto czasem zabezpieczać się przed sytuacją, w której można zostać zakażonym - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 428 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 108 osób chorych na COVID-19. Poprzedniej doby wykonano ponad 58 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 2 876 289 osób, z których 74 363 zmarły.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Minister zdrowia Adam NiedzielskiKPRM

"Na razie ja rekomenduję, żeby nie znosić tego obowiązku"

W związku z niską liczbą zakażeń rząd znosi kolejne restrykcje. Między innymi o tym mówił w czwartek w porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W Polsce te restrykcje są bardzo liberalne. Być może z naszego punktu widzenia to faktycznie wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki, poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych - mówił. Dodał, że w Europie jest "bardzo duży rygor również na zewnątrz".

- Oprócz regulacji jest zdrowy rozsądek, który mówi, że warto czasem zabezpieczać się przed sytuacją, w której można zostać zakażonym - zaznaczył Niedzielski. Na pytanie o to, kiedy zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych odpowiedział: - Na razie ja rekomenduję, żeby nie znosić tego obowiązku.

Doprecyzował, że uważa, że taki standard powinien obowiązywać do końca wakacji. Przypomniał, że w poprzednie wakacje poziomy zachorowań były podobne do obecnych.

Konferencja o znoszeniu obostrzeń prawdopodobnie w piątek

Minister poinformował, że konferencja dotycząca dalszego znoszenia obostrzeń odbędzie się "raczej jutro", czyli w piątek. - Mamy w tej chwili taki standard, że chociażby w kościołach czy w innych miejscach, gdzie mamy duże powierzchnie, są limity: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, więc można zarządzać tym limitem - wyjaśniał. Mówiąc o tym, gdzie jeszcze można poluzować obostrzenia, dodał, że są również procenty zapełnienia na przykład teatrów czy widowni koncertów.

Niedzielski powiedział, że kolejny moment poluzowania limitów będzie dotyczył początku wakacji. - Wtedy będą obowiązywały nowe regulacje - powiedział. Stwierdził, że resort zastanawia się nad poluzowaniem limitów w hotelach w związku z wakacjami (w tej chwili jest to 50 proc. zapełnienia).

Szef resortu zdrowia przypomniał jednocześnie, że do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Poinformował, że już istnieją narzędzia do tego, aby sprawdzać, kto jest zaszczepiony, ponieważ dostępna jest specjalna aplikacja.

Autor:mart//now

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości