Kiedy badać piersi, a kiedy jądra. "To nie boli"

0510N385XR PIS DNZ WILCZYNSKA
Mammografia - badanie, które może uratować życie
Źródło: TVN24

Na powstanie nowotworu nie mamy wpływu, ale wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie go zarówno u kobiet jak i u mężczyzn - powiedziała członkini zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj Małgorzata Lakowska. Podkreśliła, że samobadanie powinni wykonywać wszyscy. Można się badać samemu, a także można się badać nawzajem - dodała.

Lakowska wskazała, że kobiety powinny raz na miesiąc sprawdzać swoje piersi, najlepiej tuż po okresie, kiedy nasze ciało jest najbardziej miękkie i nienapuchnięte. - Szukamy grudek, szukamy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, rzeczy, których wcześniej w naszych piersiach nie było - powiedziała.

Podkreśliła, że panowie także powinni się badać. - Mężczyźni raz na miesiąc, obojętnie kiedy, powinni badać swoje jądra - powiedziała. Zaznaczyła, że mówi o mężczyznach do 35 r.ż., bo to bardzo ważne, by młodsi mężczyźni pamiętali o badaniach. To właśnie wtedy jest największe ryzyko zachorowania na raka jądra - wskazała.

"To nie boli"

- Rak jądra jest wyleczalny, ale niestety postępuje bardzo szybko - powiedziała. Podkreśliła, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, ból i pójdziemy do lekarza, tym zwiększają się szanse na wyleczenie. - Panowie starsi też się powinni badać, ale trochę inaczej. Zapraszamy do urologa po 40 roku życia - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że jeżeli była historia raka prostaty w rodzinie, to należy wcześniej się pojawić u urologa. - Jeśli nie było, to raz do roku można się przejść, zrobić badanie krwi PSA (prostate-specific antigen jest enzymem produkowanym jedynie przez gruczoł krokowy - red.), a potem już badanie u urologa. To nie boli - dodała.

"Wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie"

Prezeska Fundacji Kochasz Dopilnuj Renata Kabas-Komorniczak zauważyła, że Polki i Polacy bardzo boją się raka. - Musimy bardziej oswoić się z tym, że na powstanie nowotworu nie mamy wpływu, ale wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie go zarówno u kobiet jak i u mężczyzn - powiedziała. Podkreśliła, że właśnie dlatego tak ważne są badania przesiewowe i profilaktyka. Wskazała m.in. badania USG, badania mammograficzne piersi oraz badania urologiczne.

- Tylko 36 procent Polek deklaruje, że regularnie samobada piersi, natomiast tylko 12 procent panów deklaruje, że się bada. To zdecydowanie za mało - powiedziała. Dodała, że rak nie jest chorobą wyłącznie starszych osób i bardzo często dotyka młodych.

Działalność Fundacji Kochasz Dopilnuj rozpoczęła ogólnopolska kampania fotograficzna PomacajSie - cykl czarno białych zdjęć kobiet doświadczonych rakiem piersi - której celem jest promowanie samobadania i jego znaczenia we wczesnym wykrywaniu raka piersi.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: