Premier Ewa Kopacz na posiedzeniu klubu PO przedstawi nazwisko kandydata na marszałka Sejmu. Poinformuje o decyzji również koalicyjny PSL - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Nie przekazała, kiedy posiedzenie się odbędzie.
Jak powiedziała w czwartek Kidawa-Błońska, kandydata na następcę marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego premier przedstawi na posiedzeniu klubu. Poinformuje o tej decyzji również koalicjanta PSL.
Rzeczniczka rządu nie podała konkretnego terminu posiedzenia klubu. Jak powiedziała, odbędzie się ono przed kolejnym posiedzeniem Sejmu zaplanowanym na 23-25 czerwca, na którym ma zostać powołany nowy marszałek.
Jak powiedziała Kidawa-Błońska, premier zna nazwiska następców ministrów. - Osoby, które mają zostać nowymi ministrami, również już wiedzą - dodała.
Powtórzyła, że Ewa Kopacz ogłosi ich nazwiska po niedzieli.
Kidawa-Błońska zapytana, dlaczego premier ogłosi nazwiska tak późno, przekazała, że takie decyzje muszą zostać ogłoszone spokojnie. - Następcy muszą mieć czas, aby przygotować się do objęcia stanowiska - wyjaśniła.
"Apel o samorozwiązanie Sejmu śmieszny"
Rzeczniczka rządu odniosła się również do pojawiających się informacji, że taśm jest więcej. Jak wyjaśniła, wszystkie te osoby, które były nagrywane, złożyły rezygnację, żeby nie było możliwości szantażu.
Kidawa-Błońska skomentowała także wniosek o skrócenie kadencji Sejmu, który złożyło SLD. - W czasie kampanii wyborczej taki apel i wniosek wydaje mi się śmieszny. To ugrupowanie, które walczy o to, żeby nie znaleźć się ciut pod kreską. Rozumiem, że nie mają wiary i determinacji, że mogą znaleźć się w przyszłym Sejmie - powiedziała rzeczniczka.
Odnosząc się do ponownego apelu prezydenta elekta Andrzeja Dudy do większości parlamentarnej o to, by nie dokonywała już istotnych zmian ustrojowych, powiedziała, że rząd będzie podejmował wszystkie decyzje i sprawy, do których się zobowiązał. - Parlament dokończy ustawy, które obiecaliśmy wyborcom. Wykonujemy nasz mandat zgodnie z prawem i konstytucją - powiedziała.
- Rzad i prezydent ma swoje zadania ściśle określone swoją konstytucją - dodała.
Dymisje w rządzie
W środę premier poinformowała, że z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski. Zmiany w rządzie i Sejmie nastąpiły po publikacji w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.
Autor: js/mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24