Absolwenci przedwojennego grudziądzkiego Centrum Wyszkolenia Kawalerii, ich dzieci, wnukowie i prawnukowie zjechali w sobotę do Grudziądza, gdzie świętują jubileuszowy XX Zjazd Kawalerzystów II RP. Informacje o imprezie otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24.
Na uroczystości przybyło wielu gości z kraju i zza granicy. "Grudziądz jako stolica Polskiej Kawalerii podtrzymuje od lat kawaleryjską tradycję dzięki Karoli Skowrońskiej" - organizatorce zjazdów i Przewodniczącej Fundacji na rzecz Tradycji Jazdy Polskiej - pisze nasz internauta.
Pamiątkowa rzeźba
W czasie uroczystości na grudziądzkich błoniach nadwiślańskich odsłonięto rzeźbę "Ułana i dziewczyny".
Wcześniej z jednostki wojskowej przy ul. Hallera wyruszyły i przemaszerowały ulicami miasta nad Wisłę szwadrony konne. W południe rozpoczęły się uroczystości na błoniach, z udziałem orkiestry garnizonu Toruń, Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i 14 pocztów sztandarowych jednostek wojskowcych kultywujących tradycje kawaleryjskie.
Patronat nad obchodami, które potrwają do niedzieli, objął prezydent Lech Kaczyński.
Stolica polskiej kawalerii
W okresie międzywojennym Grudziądz nazywano stolicą polskiej kawalerii. Właśnie tam, w latach 1920 –1939, wyszkolono prawie 5 tys. oficerów, służących we wszystkich pułkach kawalerii Wojska Polskiego. W roku 1920 w Grudziadzu powołano Centralną Szkołę Jazdy, która do historii przeszła pod nazwą Centrum Wyszkolenia Kawalerii. CWK było zespołem szkół (Szkoła Podchorążych Kawalerii i Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii) i różnorodnych kursów, a jego komendant miał uprawnienia dowódcy brygady.
Źródło: Kontakt TVN24,PAP
Źródło zdjęcia głównego: internauta Michał