Katarzyna Piekarska rezygnuje z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedziała rzeczniczka prasowa SLD Anna-Maria Żukowska. Piekarska to jeden z polityków lewicy, którzy - według informacji Polskiej Agencji Prasowej - w jesiennych wyborach parlamentarnych mogą znaleźć się na listach Koalicji Obywatelskiej.
Według polityków lewicy, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, Katarzyna Piekarska miałaby wystartować do Sejmu z warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej.
Jak zaznaczyła rzeczniczka prasowa SLD Anna-Maria Żukowska, formalnie rezygnacja Piekarskiej nie wpłynęła jeszcze do władz partii.
Wieloletnia działaczka i posłanka SLD
Katarzyna Piekarska to była wieloletnia posłanka SLD. Kilkukrotnie pełniła wysokie funkcje partyjne, w tym wiceprzewodniczącej Sojuszu. W wyborach prezydenckich 2005 r. kierowała sztabem Włodzimierza Cimoszewicza. W latach 2008-2012 Piekarska była szefową mazowieckich struktur SLD. W 2012 r. dość niespodziewanie w wyborach na to stanowisko kilkoma głosami pokonał ją obecny lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Po tej porażce wyrażała w mediach krytyczne opinie na temat sytuacji w partii, wskazując m.in. na niską reprezentację kobiet w gronie szefów regionów.
Później Piekarska kojarzona była z projektem Zjednoczonej Lewicy - uformowanego w 2015 r. koalicyjnego komitetu wyborczego ugrupowań lewicowych, na czele z SLD i Twoim Ruchem, który nie przekroczył ostatecznie ośmioprocentowego progu i nie znalazł się w Sejmie. W ostatnich wyborach parlamentarnych była "dwójką" - po Barbarze Nowackiej - na warszawskiej liście wyborczej ZL do Sejmu.
W 2016 r., po wyborze Włodzimierza Czarzastego na funkcję szefa Sojuszu, Piekarska wzięła udział w spotkaniu założycielskim utworzonego przez Nowacką stowarzyszenia Inicjatywa Polska, skupiającego m.in. szereg polityków związanych z inicjatywą Zjednoczonej Lewicy oraz samorządowców wywodzących się z SLD.
Do wstąpienia do SLD namówił ją Leszek Miller
Przed wstąpieniem do Sojuszu Piekarska należała m.in. do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (ROAD), Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Do klubu SLD przeszła w 1997 r., w trakcie kadencji parlamentarnej, za namową Leszka Millera.
W późniejszych latach działała także w organizacjach pozarządowych: Stowarzyszeniu Młode Kobiety w Polityce oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Autor: ads//rzw / Źródło: PAP