Karolina Kaczorowska nie żyje. Wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie miała 90 lat

Autor:
pp,
karol
Źródło:
PAP
Twitter/@PolishEmbassyUKKarolina Kaczorowska

W sobotę w wieku 90 lat zmarła Karolina Kaczorowska. Była wdową po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim i aktywną działaczką polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Podobnie jak wiele polskich dzieci po opuszczeniu Związku Radzieckiego przez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

Karolina Kaczorowska Twitter/@PolishEmbassyUK

Aktywna działaczka polskiej emigracji

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., gdy Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów i był to dla niej pierwszy powrót do kraju po 50 latach.

 
Prezydent II RP Ryszard Kaczorowski (fot.archiwum rodzinne) 

10 kwietnia 2010 r. razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam, i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego samolotu, zginął w katastrofie smoleńskiej. W wyborach prezydenckich w 2010 r. i w 2015 r. wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Osoba o wielkim sercu i ogromnej dobroci"

Informację o jej śmierci przekazali na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Potwierdziła ją później także Ambasada RP w Londynie.

Kasprzyk napisał: "Bardzo smutna wiadomość. Dziś w Wielkiej Brytanii odeszła na Wieczną Wartę Pani Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Pierwsza Dama Polskiego Londynu, osoba o wielkim sercu i ogromnej dobroci. R.I.P".

"W Wielkiej Brytanii zmarła śp. Karolina Kaczorowska, Pierwsza Dama RP na Uchodźstwie, wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Cześć Jej Pamięci ! R.I.P." – napisał na Twitterze Ryszard Czarnecki.

Karolina Kaczorowska zostanie pochowania u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Autor:pp, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PolishEmbassyUK

Pozostałe wiadomości