23 miliardy na seniorów i po 300 złotych na ucznia. Politycy PiS ruszyli w Polskę


Prezes w Trzciance, premier w Krakowie, a była szefowa rządu w Wieliczce. To był najważniejszy występ weekendowej podróży polityków PiS po Polsce. Były pakiety obietnic i cała lista sukcesów "dobrej zmiany".

Wizyty czołowych polityków obozu rządzącego to część objazdu po kraju, który ma potrwać do lipca. Jego hasło brzmi "Polska jest jedna". Ogłosił go na sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy i PiS Jarosław Kaczyński.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawiają Polakom dotychczasowe dokonania partii i mówią o planach na kolejne miesiące. W niedzielę politycy spotkali się z mieszkańcami w 30 miejscowościach w całym kraju.

Drogi, seniorzy, wyprawka

Lider Jarosław Kaczyński przyjechał do Trzcianki w Wielkopolsce, gdzie przedstawił swoje poglądy na temat pieniędzy, polityki i siebie samego. Z kolei Beata Szydło w Małopolsce mówiła o popełnionych błędach. - Jesteśmy w połowie kadencji. Za nami bardzo wytężona praca (...) dużo zostało zrobione (...) To projekty zakończone lub wdrażane - podkreślała.

Jak zaznaczyła, każdy popełnia błędy, ale nie robi ich tylko ten, kto nic nie robi. Oceniła także, że rząd PiS próbując realizować reformy ciągle był atakowany przez opozycję, która przez "osiem lat zajmowała się tylko sobą, a teraz zajmuje się tylko atakowaniem Prawa i Sprawiedliwości", nie przedstawiając żadnych propozycji Polakom.

Szydło zachęcała mieszkańców do udziału w wyborach i zaznaczała, że każdy ma w nich głos. Według wicepremier wybory samorządowe są szansą na rozbicie klik i układów, które mieszkańcy dostrzegają.

- Wszystko zależy od nas, bo każdy z nas ma głos i może wybrać - przekonywała i apelowała: - Dobrze wybierzmy, zastanówmy się, kto powinien nas reprezentować. Głosujmy na tych, którym ufamy.

Mateusz Morawiecki, który odwiedził też ten region (Skawinę koło Krakowa), mówił o rządowych obietnicach zaprezentowanych na sobotniej konwencji. Ma to być między innymi 5 miliardów złotych na gminne drogi, 23 miliardy dla seniorów (przez osiem lat) i po 300 złotych szkolnej wyprawki dla każdego ucznia do 18. roku życia, w każdym roku szkolnym.

- Zainwestujemy tu dodatkowe środki, żeby Polska była wielka także ludnościowo, demograficznie. Nasze działania mają na celu również długą, strategiczną perspektywę rozwoju Polski. Chcemy, aby była ona państwem coraz bardziej sprawiedliwym, solidarnym, ale także silnym demograficznie i ekonomicznie - wyjaśniał.

Najpierw nowelizacja, potem 180 milionów złotych

Szef rządu zapewnił też, że w tym roku ruszy wielki program termomodernizacji, a Skawina będzie pierwszym miastem, w którym to laboratorium zadziała.

Podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Sterującego do spraw Krajowego Programu Ochrony Powietrza Morawiecki zapowiedział, że w tegorocznym budżecie na termomodernizację zarezerwowano 180 milionów złotych, a cały program ma kosztować w ciągu najbliższych 10 lat 25-30 miliardów złotych.

Program termomodernizacyjny ma przyczynić się - zdaniem szefa rządu - do poprawy jakości powietrza, szczególnie w tych polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem aglomeracji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na tej liście figurują 33 polskie miasta, a aż siedem znajduje się w pierwszej dziesiątce. Są to między innymi Żywiec, Pszczyna czy Rybnik.

Pierwszym krokiem do wsparcia procesu ocieplania budynków w Polsce, ma być nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Da ona podstawę do wydania na ten cel przez państwo 180 milionów złotych.

W tym roku ma ruszyć też pilotaż, który będzie przeznaczony dla najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Poligonem doświadczalnym ma być Skawina. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pilotaż obejmie 23 miasta do 100 tysięcy mieszkańców, a w pozostałych 10 z listy miast najbardziej zagrożonych smogiem opracowanej przez WHO, mają powstać indywidualne plany ochrony powietrza. Termomodernizacja w 23 gminach ma kosztować około 750 milionów złotych i objąć 15-16 tysięcy domów.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na spotkaniu z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego zapewnił, że projekty społeczne i gospodarcze zaprezentowane w sobotę przez premiera Morawieckiego mają być zrealizowane w tej kadencji parlamentu.

Mówiąc o nowych programach prorodzinnych - między innymi wyprawce dla uczniów - zaznaczył, że wprowadzanie w życie pomysłów służących wzmocnieniu rodziny jest niezwykle istotne. - Im silniejsza rodzina, tym silniejsza Polska, kraj, Tomaszów Mazowiecki. Każde pieniądze, szczególnie w wielodzietnych rodzinach są ważne, istotne i oczekiwane - przekonywał.

Z kolei na spotkaniu w Janowie Lubelskim marszałek Sejmu Marek Kuchciński mówiąc o obniżce podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw, ocenił, że już poprzednie, w 2015 roku, zmniejszenie tej daniny z 19 do 15 procent przyniosło dobre rezultaty, ponieważ przedsiębiorcy rozwinęli działalność.

Edukacja, rzeki, łuk triumfalny

Marszałek poinformował, że program "Dostępność plus", na który zaplanowano prawie 24 miliardy złotych, ma polegać na przeanalizowaniu i wprowadzeniu różnych zmian w infrastrukturze, aby ułatwić emerytom, osobom starszym, niepełnosprawnym codzienne życie, poruszanie się, korzystanie z różnych usług. Chodzi na przykład o ludzi, którzy mieszkają na wyższych piętrach w domach pozbawionych wind.

Z mieszkańcami Brzegu na Zamku Piastów Śląskich spotkała się minister edukacji Anna Zalewska, która przedstawiła efekty prac swojego resortu. Jak podkreślała, reforma szkolnictwa powszechnego, polegająca na likwidacji gimnazjów, była konieczna i spotkała się z dobrą oceną Polaków.

30 miliardów złotych przeznaczone zostanie z budżetu państwa na program dotyczący uregulowania Odry - między innymi o tym mówił w czasie spotkania z mieszkańcami Nowej Soli (największego z nadodrzańskich miast w woj. lubuskim) Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Odwiedził także nowosolski port rzeczny. Dodał, że w tym miesiącu został przedstawiony ostateczny kształt biegnącej Odrą drogi wodnej E30.

W stolicy Polski na placu na Rozdrożu powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który będzie przypominał kształt Łuku Triumfalnego znajdującego się w pobliżu Pól Elizejskich w Paryżu - zapowiedział z kolei wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego przedstawił także nowe propozycje programowe PiS.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w Łapach (województwo podlaskie) przypomniała natomiast, że od kwietnia ubiegłego roku działa program Rodzina 500 plus, na który zostało do tej pory przeznaczonych blisko 40 miliardów złotych.

Wspomniała też o planie wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, które - zdaniem szefowej MRPiPS - są potrzebne ze względu na coraz późniejszy wiek kobiet planujących pierwsze dziecko; o wydłużeniu o trzy miesiące urlopu macierzyńskiego dla rodzin, gdzie kolejne dziecko urodzi się nie później niż dwa lata po poprzednim.

"Wyhamowanie dobrej zmiany"

Z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej w województwie małopolskim spotkał się szef MSWiA Joachim Brudziński. Jedno z pytań mieszkańców dotyczyło prezydenta Andrzeja Dudy - czy jego weta do kilku ustaw PiS oznaczają "wyhamowanie dobrej zmiany". - Wierzę, że wszyscy wciąż jesteśmy jedną, biało-czerwoną drużyną, że prezydent Andrzej Duda to nasz prezydent - odpowiedział minister.

Wiceprezes PiS wyraził nadzieję, że prezydent "nie popadnie w taki stan euforyczny, jak były prezydent Komorowski w czasie kampanii i nie uzna, że nie ma z kim przegrać".

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24