Kaczyński: nie wycierajcie mord nazwiskiem mojego brata, niszczyliście go, zamordowaliście

Polska

"Niszczyliście go, zamordowaliście, jesteście kanaliami" tvn24
wideo 2/36

Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami - mówił lider PiS Jarosław Kaczyński podczas drugiego czytania poselskiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym

Wcześniej poseł PO Borys Budka zwracając się do Jarosława Kaczyńskiego mówił: "Pan jest wyjątkową osobą, ponieważ amnezję, którą pan potrafił uruchomić we właściwym czasie, pan ją uruchamia wtedy, gdy zmieniają się pana poglądy. Dopóki był świętej pamięci Lech Kaczyński, pan nie odważył się podnieść ręki na wymiar sprawiedliwości, bo na szczęście był ktoś, kto rozumiał, na czym polega trójpodział władzy. Tym aktem prawnym, tym zestawem ustaw państwo próbujecie zdusić polską demokrację".

"Dopóki był świętej pamięci Lech Kaczyński, pan nie odważył się…"tvn24

Po tych słowach na sejmową mównicę wszedł Jarosław Kaczyński, zaczynając swoje wystąpienie od słów: "Panie Marszałku, ja bez żadnego trybu".

- Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami - mówił lider PiS.

Kaczyński: nie wycierajcie mord zdradzieckich nazwiskiem mojego bratatvn24

Burza w Sejmie

Na ostre wystąpienie Kaczyńskiego zareagowała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, zgłaszając wniosek o przerwę. - To, co się zdarzyło w tej sali łamie wszelkie możliwe zasady. W trzy minuty chcecie skasować demokrację. Wychodzi prezes Kaczyński w nieznanym w polskim Sejmie nieregulaminowym trybie, schodząc z mównicy obraża kobietę i mówi do niej 'won', do posła Rzeczpospolitej. Nas wybrał suweren, tak jak i was - oświadczyła.

"W trzy minuty chcecie skasować demokrację"tvn24

- Robicie drugi raz ten sam błąd: ograniczacie debatę publiczną tu, w polskim parlamencie i ona przenosi się na ulicę, to jest wasza wina - to, co się dzieje. A to jest na debatę miejsce, tu - nawet na najostrzejszą dyskusję parlamentarną. Zobaczcie, co robicie z Polski, rozejrzyjcie się - to są sceny jak z Białorusi" - dodała Gasiuk-Pihowicz.

"Pierwszy raz w Sejmie doszło do napaści fizycznej na posła"tvn24
"Won stąd!", "Zamknij mordę, chamie!" Kaczyńskiemu puściły nerwytvn24/Fakty

Autor: bpm/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl