Kaczyński: naród, który stanął do walki z hitleryzmem, traktowany jest jako sojusznik Hitlera

Kaczyński: Polska jest traktowana jak sojusznik Hitlera
Kaczyński: Polska jest traktowana jak sojusznik Hitlera
tvn24
Kaczyński w debacie na temat exposetvn24

Chciałbym zaapelować, byśmy wspólnie, począwszy od PSL, a skończywszy na PiS, pamiętali o tym, że Polska była kiedyś w Europie wyjątkiem gwarantującym wolność poglądów. Powinniśmy być tym wyjątkiem nadal - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas środowej debaty nad expose premier Beaty Szydło.

- Jest kwestia najbardziej zasadnicza, którą trzeba tutaj postawić. Być może kieruję się tutaj przesadnym optymizmem, ale postawię ją: to jest kwestia co najmniej przeglądu konstytucji. Możemy to zrobić, szanowni państwo, tylko razem, ale trzeba tej zmiany dokonać, a przynajmniej rozważyć, czy ona nie powinna być w różnych kwestiach dokonana - powiedział Kaczyński. Dodał, że być może potrzebna jest nowa konstytucja, ponieważ obecna ma już prawie 20 lat. - Powtarzam, naprawdę warto tymi sprawami się zająć - podkreślił lider Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w ordynacji wyborczej?

Kaczyński opowiedział się też za zmianami w ordynacji wyborczej. - I to na dwóch poziomach, zarówno tych dotyczących spraw najbardziej podstawowych, czyli metody wybierania, sprawy okręgów jednomandatowych i wielomandatowych, pewnego uelastycznienia w tej sprawie, ale są także kwestie o charakterze technicznym - mówił Kaczyński. Przypomniał, że wcześniej niektóre z nich były odrzucane przez większość sejmową. Wyraził nadzieję, że "tym razem w zgodzie je wspólnie uchwalimy". - Naprawdę są potrzebne. Nie może być takich sytuacji, w których wynik wyborów budzi wątpliwości, niezależnie od tego, czy te wątpliwości były uzasadnione, czy nieuzasadnione. Musimy tu wprowadzić zmiany także i takie, które odnoszą się do faktu zupełnie podstawowego: otóż wyborów nie mogą prowadzić ci, którzy są zainteresowani ich wynikiem - przekonywał szef PiS.

Prezes PiS: trzeba zmienić kodeks wyborczy, dokonać przeglądu konstytucji
Prezes PiS: trzeba zmienić kodeks wyborczy, dokonać przeglądu konstytucjitvn24

Odnowa i konsolidacja wspólnoty

Według Kaczyńskiego przed Polską stoją dwa główne wyzwania: odnowa i konsolidacja wspólnoty narodowej oraz dokonanie skoku cywilizacyjnego. Postawił pytanie, czy to, co powiedziała premier Beata Szydło w trakcie expose, jest właściwą odpowiedzią na te wyzwania. - Sądzę, że jeśli chodzi o konsolidację i odnowienie wspólnoty narodowej, odpowiedź musi być pozytywna. Tak, mamy do czynienia z przedstawieniem programu, który temu celowi odpowiada - ocenił. W ocenie Kaczyńskiego wspólnota narodowa musi być wspólnotą obywatelską. - Taka jest polska tradycja. Wspólnota obywatelska to nie tylko wybory, to nie tylko procedury z tym związane. To ciągła rozmowa ze społeczeństwem - zaznaczył. - Pani premier przedstawiła wolę, nawet plan tego rodzaju rozmowy. Jest do takiej rozmowy szczególnie predestynowana - powiedział Kaczyński. Zaznaczył też, że wspólnota musi opierać się na pamięci historycznej, na świadomości wartości, które ją łączą. - Zmiany, które zostały tutaj zaproponowane w polityce oświatowej, kulturalnej z całą pewnością na tą potrzebę odpowiadają - powiedział.

"Solidarności nie ma bez sprawiedliwości"

Dodał, że wspólnota musi być skonsolidowana poprzez solidarność. - Solidarności nie ma bez bez sprawiedliwości. Sprawiedliwość dotyczy dystrybucji dóbr i równości wobec prawa. Zapowiedzi reform wymiaru sprawiedliwości są z cała pewnością odpowiedzią na tę potrzebę. Dzisiaj z równością wobec prawa jest w Polsce bardzo niedobrze - powiedział prezes PiS. Kaczyński mówił również o sprawach nie przedstawionych w wystąpieniu Szydło. - Wysokie opodatkowanie odpraw czy obniżenie pensji w spółkach należących do Skarbu Państwa. Tego rodzaju sprawiedliwość jest potrzebna - podkreślił Kaczyński.

"Chcemy wywołać eksplozję aktywności Polaków"

W czasie debaty nad expose Kaczyński powiedział, że program działań rządu jest skierowany głównie do gospodarki prywatnej. - Chodzi o wywołanie wielkiej eksplozji aktywności Polaków, w szczególności młodego, dużo lepiej niż poprzednie wykształconego pokolenia - powiedział. Jak podkreślił prezes PiS, chodzi "o przełamanie wszystkich barier, które dzisiaj tę aktywność utrudniają". - Chodzi o to, by ta energia, która jest w Polakach, by ten uśpiony kapitał został uruchomiony dla rynkowej gospodarki - dodał. Według Kaczyńskiego, program nowego rządu jest "z całą pewnością trudny, ale został przygotowany przez doskonałych specjalistów takich jak wicepremier Mateusz Morawiecki". - To jest program do realizacji, to program, który może być realizowany, ale są dwa warunki, które będą mu sprzyjać - mówił. Jak stwierdził, "musi być osłonięty tarczą antykorupcyjną, ale prawdziwą". - Jeśli ktoś zrozumiał po powołaniu rządu, że czas tolerancji dla korupcji się skończył, to dobrze zrozumiał - oświadczył Kaczyński. - Musi to stać się przedmiotem patriotyzmu, polskiego nowoczesnego patriotyzmu, wtedy będzie dużo łatwiej. Musi stać się przedmiotem współdziałania wszystkich odpowiedzialnych sił politycznych i o to apelujemy - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Kwestia prawdy problemem cywilizacyjnym"

W ocenie Kaczyńskiego od 1989 r. ostra walka polityczna była czynnikiem, który źle służył prawdzie. - Mówi się, że na wojnie pierwszą ofiarą jest prawda. W Polsce ta wojna miała też tę ofiarę - stwierdził. Uznał kwestię prawdy za problem cywilizacyjny. - Mamy do czynienia z potężnym nurtem filozoficznym, który uzasadnia nieistnienie prawdy, nie ma prawdy, są tylko narracje. Otóż, jeśli nie ma prawdy, to nie ma też uczciwej polityki, obywateli, jest tylko manipulacja - mówił. - I my się na tę sytuację, która jest tutaj dzisiaj, nie zgadzamy i widzimy ich źródła - zaznaczył Kaczyński.

Będą zmiany w mediach publicznych

W jego ocenie jednym ze źródeł jest stan mediów. - Media prywatne są poza zasięgiem władzy - mówił podkreślając, że "nie mamy zamiaru tego zmieniać". - Natomiast jeśli spojrzeć na to, co dzieje się w tzw. głównym nurcie, to mamy prawo powiedzieć, że funkcjonują dzisiaj tak, jakby był swego rodzaju kurtyną, na której wyświetla się film dla maluczkich, ale rzeczywistości nie widać. Ta kurtyna musi być zerwana, a zerwana być może tylko w jeden sposób: przez zmiany w mediach publicznych. I te zmiany nastąpią - zapowiedział. Innym źródłem - dodał - jest kwestia niepotrzebnych tajemnic. - Są takie sprawy, które muszą być objęte tajemnicą, ale w Polsce tych tajemnic jest zdecydowanie zbyt dużo, są przepisy cywilnoprawne dotyczące ochrony dóbr osobistych, jak i nawet ciągle utrzymywane jeszcze z poprzedniego systemu karne, które ogromnie utrudniają mówienie prawdy, szczególnie o silnych, o establishmencie szeroko rozumianym - powiedział szef PiS.

Polska powinna być wyjątkiem gwarantującym wolność poglądów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował, by Polska pozostała wyjątkiem gwarantującym wolność poglądów. - Dzisiaj w Europie, w wielu krajach już nie tylko różnego rodzaju sankcje rozproszone (...), ale także przymus państwa ogranicza wolność poglądów, w szczególności tych związanych z chrześcijaństwem - mówił Kaczyński. - Chciałbym zaapelować do Wysokiej Izby, w której nie ma już sił postpezetpeerowskich, ani tych wszystkich wynalazków socjotechnicznych, które tutaj funkcjonowały, byśmy wspólnie, począwszy od PSL, a skończywszy na PiS, pamiętali o tym, że Polska była kiedyś w Europie wyjątkiem, jeżeli chodzi o wolności. I powinniśmy być tym wyjątkiem nadal - podkreślił. - Musimy tych wolności bronić i musimy, Wysoka Izbo, uznać, że jest coś takiego w różnych dziedzinach życia jak norma i odchylenia od tej normy można i trzeba tolerować do pewnych granic, ale jest różnica między tolerancją a afirmacją. Tolerancja - tak, ale afirmacja i rozpowszechnianie - nie - mówił prezes PiS. Ponadto w ocenie Kaczyńskiego wyzwaniem jest "zabezpieczenie przed akcją dyfamacyjną" i "antypolonizmem". Jak mówił, antypolonizm podważa "prawomocność istnienia polskiego państwa i polską własność". - Nie może być tak, by polskie państwo nie reagowało wraz z organizacjami społecznymi, wraz z różnego rodzaju podmiotami prywatnymi na to, co dziś dzieje się naprawdę w skali globalnej - przekonywał. W jego ocenie "Polacy, naród, który jako pierwszy stanął do walki z hitleryzmem z bronią w ręku, jest dzisiaj traktowany w gruncie rzeczy jako sojusznik Hitlera, jest traktowany jako współodpowiedzialny za zbrodnie hitleryzmu". - Mamy do czynienia z sytuacją internalizacji odpowiedzialności za Holokaust ze szczególnym uwzględnieniem Polaków - stwierdził szef PiS.

Prezes PiS: decyzja ws. Kamińskiego merytoryczna i uzasadniona

Kaczyński nawiązał również do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy tzw. aferze gruntowej. - Jeżeli chodzi o sprawę, która stała się przedmiotem tak bardzo nerwowych reakcji, to powiem tak: Wysoka Izbo, wyście - mówię tutaj o tych, którzy rządzili, w szczególności tych (Platforma Obywatelska - red.), bo rola PSL-u była tu nieporównanie mniejsza, może żadna - doprowadzili do pełnego zaniku kontroli nad służbami specjalnymi. Stąd te decyzje. One są całkowicie merytoryczne i uzasadnione - podkreślił Kaczyński. - Sama zasada, że opozycja istnieje, krytykuje i ma szanse w kolejnych wyborach, nie jest przez nas podważana - powiedział.

Całe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w debacie nad expose
Całe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w debacie nad exposetvn24

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium