Jarosław Kaczyński nie zgłosił do Państwowej Komisji Wyborczej swojej przynależności partyjnej. I dlatego na wydrukowanych przez PKW obwieszczeniach wyborczych nie ma informacji, że jest w PiS-ie - donoszą "Super Express" i "Gazeta Wyborcza". - To symboliczne, Jarosław Kaczyński jest kandydatem narodu - stwierdza rzecznik PiS Adam Bielan.
Na obwieszczeniu PKW, które znajdzie się we wszystkich lokalach wyborczych, można znaleźć krótką informację o każdym z kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. A w niej m.in., ile kandydat ma lat, jakie ma wykształcenie, jaką pełni funkcję i do jakiej partii należy. Przy nazwisku Jarosława Kaczyńskiego o PiS-ie nie ma mowy.
Informacja o przynależności partyjnej lub o ugrupowaniu, które popiera kandydata, znajduje się na obwieszczeniu, choć formalnie nie ma żadnych nakazów, aby taka identyfikacja partyjna była.
Na obwieszczeniach przynależność partyjna nie jest oznaczona tylko przy Andrzeju Lepperze i Kornelu Morawieckiem (ale on jest bezpartyjny).
Według Beaty Tokaj z Państwowej Komisji Wyborczej sztab Jarosława Kaczyńskiego nie życzył sobie, aby przy jego nazwisku figurowała identyfikacja partyjna - czyli Prawo i Sprawiedliwość.
Kandydat narodu? "Taka jest natura wyborów"
- Jarosław Kaczyński jest kandydatem popieranym przez PiS, ale jest kandydatem narodu, taka jest zresztą natura wyborów prezydenckich - powiedział "GW" Adam Bielan. - Z tego punktu widzenia taka decyzja sztabu ma znaczenie symboliczne - dodał.
Bielan podkreślił, że notowania Kaczyńskiego przekroczyły już poparcie dla PiS i ma nadzieję, że zagłosują na niego także osoby nieidentyfikujące się z tą formacją.
Podczas obecnej kampanii wyborczej Jarosław Kaczyński deklarował, że zamierza skończyć wojnę polsko-polską, dąży do porozumienia oraz nie zamierza szermować hasłem IV Rzeczypospolitej, której budowa była w poprzednich wyborach podstawowym celem PiS.
Serwis wyborczy: www.tvn24.pl/wybory
Sprawdź ankietę POGLĄDY KANDYDATÓW
Źródło: Gazeta Wyborcza, Super Express
Źródło zdjęcia głównego: PAP