"Kaczyński i Steinbach żywią się sobą nawzajem"

"Steinbach i Kaczyński żywią się sobą nawzajem"
"Steinbach i Kaczyński żywią się sobą nawzajem"
TVN24
"Steinbach i Kaczyński żywią się sobą nawzajem"TVN24

- Im bliżej wyborów, tym PiS używa coraz bardziej histerycznych argumentów - w "Kropce nad i" ocenił Donald Tusk. Premier jest zdania, że Jarosław Kaczyński używa "lęku przed Niemcami jako maczugi, którą wali po głowach swoich politycznych przeciwników". Powiedział, że ustąpił prezydentowi i nie planuje przed wyborami wystąpienia konkurencyjnego do orędzia głowy państwa.

Donald Tusk uważa, że Prawo i Sprawiedliwość krytykując rząd za nie dość mocną reakcję na odezwę CDU-CSU, które chciałyby "międzynarodowego potępienia wypędzeń", robi to wyłącznie z własnego wyborczego interesu.

Dla kogo wzorem jest CSU?

- Niemcy zawsze będą obecni w retoryce PiS-u. Proszę jednak zwrócić uwagę, że używa tego argumentu tym częściej, im bliżej do wyborów - mówił premier w "Kropce nad i". - Uważam, że Polacy nie żyją jednak lękiem przed swoimi sąsiadami. Bardzo dobrze świadczy o naszych rodakach to, że tych lęków się właśnie wyzbywają - uważa Donald Tusk. Według niego ostra reakcja prezesa PiS to woda na młyn takich "ekstremalnych niemieckich polityków" jak szefowa Związku Wypędzonych Erica Steinbach. - Jedno drugim się żywi - podsumował Tusk.

"Polacy wyzwalają się z lęków"
"Polacy wyzwalają się z lęków"

Dodał też, że ostre oceny polityków PiS wysuwane pod adresem niemieckich chadeków również są jedynie elementem kampanii wyborczej. - W 2005 roku CSU wydała jeszcze ostrzejszą odezwę, a Jarosław Kaczyński mówił wtedy, że wzorem dla niego jest właśnie CSU - przypominał Tusk.

"W jednej frakcji z Kaczyńskim? Dziękuję, nie"

Premier odniósł się także do propozycji PiS, żeby zmienić konstytucję w sposób, który zabezpieczałby granice Polski. - Nie ma miesiąca, żeby ktoś nie proponował zmiany konstytucji. Usiądźmy spokojnie do rozmowy, ale kampania wyborcza to nie jest na to dobry czas - powiedział Donald Tusk.

Naciskany zapewnił, że porozmawia z kanclerz Niemiec o odezwie jej partii. Nie zamierza natomiast występować z Europejskiej Partii Ludowej (gdzie są też niemieccy chadecy) i połączyć siły z frakcją, w której jest PiS. - W jednej frakcji z Kaczyńskim? Dziękuję bardzo, nie skorzystam - zapewnił.

"Nie mam wpływu na Komisję Europejską"

Tusk ogłosił wcześniej, że stocznia Gdańsk będzie uratowana (decyzją Komisji Europejskiej), rząd przyjął pakiet antykryzysowy i podpisał umowę gazową, a huta Stalowa Wola nie przerywa produkcji. Pytany, czy to przypadek, że taki nawał sukcesów ma miejsce w ostatnim tygodniu kampanii do PE, odniósł się tylko kwestii decyzji KE. - Gdybym ja miał taki wpływ na szefa Komisji Europejskiej i na panią Neelie Kroes, że to ode mnie zależy, w którym dniu oni ogłaszają tego typu informacje, to byłbym naprawdę mocarzem - zapewnił premier dodając, że "aż takim mocarzem nie jest".

"Nie jestem mocarzem"
"Nie jestem mocarzem"TVN24

- To nie ja zdecydowałem o tym, w jakim dniu ta informacja się pojawiła. Jestem szczęśliwy, że w ogóle się pojawiła, bo jeszcze wczoraj tu w Polsce ci, którzy wieszczą ciągle katastrofy w Polsce, mówili, że stocznie są nie do uratowania - dodał szef rządu.

"Prezydentura partyjna"

Pytany z kolei o zaangażowanie prezydenta w kampanię wyborczą, stwierdził. - Prezydent wytyczył pewien model działania, prezydentury w dużej mierze partyjnej. Ani przez sekundę nie ukrywa, że wspiera konkretną partię polityczną. Udoskonalił model Aleksandra Kwaśniewskiego, angażując się bez reszty w kampanię wyborczą . Ale afery z tego nie robię - stwierdził Tusk. Premier zadeklarował też, ze nie będzie ścigał się na orędzia i nie wykorzysta ostatnich godzin przed ciszą wyborczą, żeby przemówić do Polaków.

- Planowałem wystąpienie telewizyjne na rzecz większej frekwencji, ale dowiedziałem się, że prezydent też chce je wygłosić. Więc uznałem, ze byłoby śmieszne, gdyby prezydent i premier tego samego dnia wygłaszali podobne – jak sądzę – wystąpienie i ustąpiłem - powiedział szef rządu.

"Prezes PiS używa coraz bardziej histerycznych argumentów"
"Prezes PiS używa coraz bardziej histerycznych argumentów"TVN24

"Panie prezydencie, proszę podpisać ustawę medialną"

Premier skorzystał też z okazji i zaapelował do prezydenta o szybkie podpisanie ustawy medialnej i nie odsyłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. - Inaczej media publiczne dalej będą w rękach ludzi, którzy uczynili z nich namiastkę partii politycznej. Ci sami ludzie rządzili telewizją wtedy, kiedy rządzili Polską Kaczyński, Lepper i Giertych, i ta telewizja wygląda teraz tak, a nie inaczej, ponieważ ktoś, kiedyś wpadł na pomysł, aby tym dżentelmenom media publiczne dać do dyspozycji - podkreślił.

Przyznał jednak, że "chyba nie jest tą osobą, którą prezydent wysłucha ze szczególną uwagą, jeśli chodzi o rekomendacje dla ustaw".

"Wszyscy mamy kłopot z Palikotem"

Pytany o problemy głównego harcownika PO, Janusza Palikota, po publikacji „Dziennika”, premier stwierdził: - Wszyscy mamy kłopot z Palikotem, bo to bardzo kontrowersyjna postać. Jego ekspresja nie raz przyprawiała mnie o ból głowy. Nihil novi. Palikot to jednocześnie atut i balast dla partii - podsumował.

Na razie żadnych konsekwencji wobec posła szef rządu wyciągać nie zamierza – wystarcza mu, że Palikot pozwał gazetę i czeka na rozstrzygnięcie sądu. - Sprawa jest w rekach wymiaru sprawiedliwości. Z tytułu procesów cywilnych i sprawy, jaką wytacza „Dziennikowi”, dość szybko ustalimy prawdę – uważa Tusk.

Jak dodał, jest przekonany, że gdy politycy czują się oskarżani przez media, to w PO mają następujący wybór: „albo idziesz do sądu, albo nie masz czystego sumienia”, a Palikot się do tego dostosował. Nie zamierza też uruchamiać żadnych innych służb. - Zajmuje się tym prokuratura i ona decyduje, jakie służby sprawę wyjaśniają. Skończyły się czasy, kiedy decyduje premier. Ja tymi zabawkami w ten sposób nie steruję - podkreślił.

Obejrzyj cały wywiad Moniki Olejnik z premierem w "Kropce nad i"

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Córka imigrantów wychowana na przedmieściach San Diego, prawniczka, absolwentka prestiżowych uczelni. Usha Vance ma szansę zostać "drugą damą" Stanów Zjednoczonych. Jej mąż - od poniedziałku oficjalnie kandydat na wiceprezydenta USA podkreśla, że "jest znacznie bardziej utalentowana" od niego.

Ma szansę zostać "drugą damą" USA. Usha Vance ma bogate CV

Ma szansę zostać "drugą damą" USA. Usha Vance ma bogate CV

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Jeśli Donald Trump wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA, szybko zażąda rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą. Opracował uzasadnione plany w tym celu - twierdzi premier Węgier Viktor Orban, który rozmawiał z kandydatem republikanów. "Financial Times" opisał list, jaki Orban skierował do przywódców Unii Europejskiej.

Orban: w przypadku wygranej Trump zażąda rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą

Orban: w przypadku wygranej Trump zażąda rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą

Źródło:
Financial Times

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Prokuratorzy zawnioskują do sądu o areszt dla Marcina Romanowskiego - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha stwierdził, że jeśli prokuratura zdecyduje się na taki krok, "to znaczy, że w jej ocenie jest wysokie prawdopodobieństwo mataczenia".

Prokurator krajowy: Będzie wniosek o areszt dla Romanowskiego. Są przesłanki

Prokurator krajowy: Będzie wniosek o areszt dla Romanowskiego. Są przesłanki

Źródło:
PAP

Jedna osoba została poszkodowana w wyniku pożaru pawilonu handlowego, do którego we wtorek rano doszło we Władysławowie. Z ogniem walczyło osiem zastępów straży pożarnej. Trwa dogaszanie pożaru.

Pożar pawilonu handlowego, jedna osoba poparzona

Pożar pawilonu handlowego, jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami we wtorek. Alert został ogłoszony na terenie niemal całej Polski. Służby informują, że może dochodzić do przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla 15 województw

Alert RCB dla 15 województw

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Gdzie jest burza? We wtorek 16.07 nad niektórymi częściami kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 90 kilometrów na godzinę, miejscami pada grad. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 90 km/h, pada grad

Gdzie jest burza? W porywach wieje do 90 km/h, pada grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

Król Wielkiej Brytanii Karol III i jego żona, królowa Camilla podczas wizyty na wyspie Jersey zostali wyprowadzeni ze względów bezpieczeństwa z wydarzenia, w którym brali udział. Alarm okazał się fałszywy i wizyta niedługo później była kontynuowana.

Przerwana wizyta Karola III na Jersey, alarm okazał się fałszywy

Przerwana wizyta Karola III na Jersey, alarm okazał się fałszywy

Źródło:
PAP

Tymczasowy areszt dla byłego dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży oraz byłego diecezjalnego duszpasterza akademickiego w Radomiu, księdza Mariusza W. To decyzja Sądu Rejonowego w Zamościu. Duchowny jest podejrzany o seksualne wykorzystywanie młodych kobiet.

Areszt dla księdza, byłego dyrektora Światowych Dni Młodzieży. Apel prokuratury

Areszt dla księdza, byłego dyrektora Światowych Dni Młodzieży. Apel prokuratury

Źródło:
PAP

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Olsztyńska prokuratura chce, by starostwo zweryfikowało, czy 74-latek, który pod koniec maja potrącił śmiertelnie 12-latka na przejściu dla pieszych, powinien nadal kierować pojazdami. Wiadomo, że mężczyzna będzie musiał przejść specjalistyczne badania.

12-letni Krzyś zginął na pasach. Kierowca "nie poczuwa się do winy" za wypadek i chce zachować prawo jazdy

12-letni Krzyś zginął na pasach. Kierowca "nie poczuwa się do winy" za wypadek i chce zachować prawo jazdy

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Właścicielowi krakowskiego sklepu zoologicznego, w którym policjanci znaleźli martwe zwierzęta może grozić do pięciu lat więzienia. Jak ustalili, mężczyzna miał handlować okazami objętymi ochroną.

Martwe zwierzęta w sklepie zoologicznym

Martwe zwierzęta w sklepie zoologicznym

Źródło:
PAP

Cała Polska jest objęta ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. We wtorek czekają nas gwałtowne burze i potężny upał. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowo na mapie Polski. Dwa zagrożenia, przed którymi ostrzega IMGW

Pomarańczowo na mapie Polski. Dwa zagrożenia, przed którymi ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Mężczyzna podejrzany o zabicie przy użyciu kuszy trzech kobiet - żony i córek komentatora sportowego BBC, nie został jeszcze przesłuchany - informuje portal tej stacji. Policja tłumaczy, co to oznacza dla śledztwa w sprawie potrójnego zabójstwa.

Zabójstwo żony i córek komentatora BBC. Podejrzany wciąż nie został przesłuchany

Zabójstwo żony i córek komentatora BBC. Podejrzany wciąż nie został przesłuchany

Źródło:
BBC, express.co.uk, tvn24.pl

Szefowa Secret Service Kimberly Cheatle określiła jako "niedopuszczalną" lukę w zabezpieczeniach podczas wiecu wyborczego Donalda Trumpa w Pensylwanii, na którym były prezydent został postrzelony. Wzięła na siebie odpowiedzialność za to, że służba nie zapobiegła atakowi. Zapowiedziała jednak, że nie złoży rezygnacji.

Szefowa Secret Service: odpowiedzialność spoczywa na mnie

Szefowa Secret Service: odpowiedzialność spoczywa na mnie

Źródło:
PAP

Przewodnicząca Ursula von der Leyen zdecydowała, że Komisja Europejska będzie reprezentowana przez urzędników wyższego szczebla jedynie podczas posiedzeń Rady – poinformował na platformie X rzecznik KE. Oznacza to, że unijni komisarze nie będą brali udziału w pozostałych spotkaniach organizowanych przez węgierską prezydencję.

Komisja Europejska nie będzie wysyłać komisarzy na nieformalne spotkania węgierskiej prezydencji

Komisja Europejska nie będzie wysyłać komisarzy na nieformalne spotkania węgierskiej prezydencji

Źródło:
Reuters, PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Trzy osoby przekroczyły nielegalnie na pontonie granicę polska-rosyjską na Warmii i Mazurach. Strażnicy graniczni ukarali ich mandatami.

Turyści pontonem przekroczyli granicę z Rosją. Zostali zatrzymani i ukarani

Turyści pontonem przekroczyli granicę z Rosją. Zostali zatrzymani i ukarani

Źródło:
PAP

20-latek stracił panowanie nad autem, po czym wjechał do przydrożnego rowu, uszkadzając latarnię na trasie Przełęk-Nysa (Opolskie). Okazało się, że kierowca w podróż zabrał kota, który w pewnym momencie wskoczył mu na kolana.

Kot "sprawcą" kolizji, kierowca ukarany mandatem

Kot "sprawcą" kolizji, kierowca ukarany mandatem

Źródło:
PAP

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl