Jarosław Kaczyński wzywa do przeprowadzenia w Warszawie referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA. Miałoby się ono odbyć razem z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Prezes PiS występował na konferencji prasowej razem z działaczami mazowieckiej "Solidarności". Zapowiedział też stworzenie ruchu społecznego, który sprzeciwiałby się prywatyzacji SPEC-u.
- Musimy się temu niszczycielskiemu pomysłowi przeciwstawić. Mogą to zrobić mieszkańcy Warszawy (...) Trzeba się zmobilizować, stworzyć szeroki ruch społeczny. Tego nie może zrobić jedna partia, ona może być uczestnikiem tego ruchu - powiedział Jarosław Kaczyński.
Dodał, że nie należy prywatyzować spółek, które mają monopolistyczną pozycję na rynku. Jego zdaniem przyczynia się to do radykalnego wzrostu cen.
"To się może i musi udać"
W ocenie lidera PiS przeprowadzenie referendum ws. prywatyzacji SPEC-u jest potrzebne. - To się może i musi udać - uważa Kaczyński.
Według niego warszawiacy opowiadając się przeciwko prywatyzacji, daliby "sygnał dla całego kraju, że pewien system rządzenia się kończy, nie jest akceptowany". - Warszawa jest najlepszym przykładem, jak trudno o dobre rządzenie - dodał lider Prawa i Sprawiedliwości.
SLD i Zieloni też chcą referendum
Również warszawscy radni SLD i Zielonych 2004 chcą referendum w sprawie prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). W ubiegły piątek złożyli w tej sprawie powiadomienie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Radni SLD i Zielonych 2004 chcą, by w referendum mieszkańcy Warszawy odpowiedzieli na pytanie: "czy jesteś za sprzedażą należącego do miasta stołecznego Warszawy Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA?".
Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym przeprowadza się je z inicjatywy organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego lub na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców.
Według inicjatorów potrzeba więc zebrać około 130 tysięcy podpisów. Jeśli to się uda, uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum podejmie Rada Warszawy. Będzie ono ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.
Europejski potentat ciepłowniczy
SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie. Długość rur tego systemu wynosi 1700 kilometrów.
Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.
Na początku lutego prezydent Warszawy zaprosiła inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego. Pod koniec marca na zaproszenie odpowiedziało kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne oraz branżowe i finansowe.
20 kwietnia Urząd m. st. Warszawy ogłosił, że wybrał inwestorów, którzy zostali zaproszeni do drugiego etapu prywatyzacji SPEC, nie wymienił jednak nazw. Według nieoficjalnych informacji PAP, wśród nich znalazło się m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
W tegorocznym budżecie Urząd Miasta zaplanował uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł. Z informacji rynkowych wynika, że wartość oferty może wynieść ok. 1,5 mld zł.
Źródło: PAP