13 kąpielisk w całej Polsce jest obecnie nieczynnych z powodu wody nieprzydatnej do kąpieli. Aż 11 z nich to bardzo popularne akweny w województwie zachodniopomorskim. W ostatnich tygodniach plany kąpiących krzyżowały głównie sinice, tym razem to przede wszystkim wina bakterii Escherichia coli.
Główny Inspektorat Sanitarny pełni nadzór nad 683 miejscami kąpielowymi w całym kraju, monitorując jakość wody pod względem obecności mikroorganizmów zanieczyszczających. Sprawdza również obecność zakwitów sinic, a także rozmnażania się makroalg czy fitoplanktonu morskiego. Inspektorzy skupiają się również na wykrywaniu zanieczyszczeń takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, gumy i inne odpady, o ile nie występują one w ilościach, które można by natychmiast usunąć z wody.
Jeszcze do niedawna korzystanie z uroków kąpieli uniemożliwiały głównie sinice, które opanowały kąpieliska w wielu miejscach w całej Polsce. Obecnie jednak ich największą plagą są bakterie E. coli (Pałeczki okrężnicy). To bakterie, wchodzące w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. Tam pełnią pożyteczną rolę, ponieważ uczestniczą w rozkładzie pokarmu.
Gdzie nie można się kąpać?
Z zamieszczonych w serwisie Głównego Instytutu Sanitarnego danych w sobotę, 12 sierpnia, wynika, że wśród kąpielisk nad jeziorami, zbiornikami i zalewami na terenie kraju zamknięte z powodu występowania E. coli zostały:
- 2 kąpieliska w Wiciu (woj. zachodniopomorskie),
- 2 kąpieliska w Bobolinie (woj. zachodniopomorskie),
- 4 kąpieliska w Dąbkach (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko śródlądowe "Dąbie" w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko w Kopaniu (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko nad Jeziorem Strykowskim w miejscowości Strykowo (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko "Arturówek" w Łodzi (woj. łódzkie),
- Kąpielisko położone na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach (woj. opolskie).
Wszystkie zamknięte kąpieliska na terenie kraju zostały zaznaczone na czerwono na interaktywnej mapie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. GIS regularnie ją aktualizuje. Znajdziecie na niej informacje o tym, w jakim stanie jest woda w polskich kąpieliskach - na zielono zaznaczono miejsca, gdzie można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono oznaczono kąpieliska zamknięte.
Czy bakterie E. coli są niebezpieczne dla zdrowia?
Kąpiel w zbiorniku wodnym zanieczyszczonym przez bakterię może być fatalne w skutkach. E. coli są przyczyną m.in. zakażeń dróg moczowych, zatruć pokarmowych, przewlekłego zapalenia zatok oraz zapalenia otrzewnej. Powodują także biegunkę czy wymioty.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24