"Jestem dumny z Polaków"

Polska

Jurek Owsiak był gościem "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/35

Pytaliśmy się kilka dni temu między sobą, co Polaków jednoczy poza granicami naszego kraju. Oczywiście taką rzeczą jest Wigilia, gdzie ona by nie była. Drugim takim momentem jest Wielka Orkiestra - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

W niedzielę odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze dla wyrównania szans w leczeniu noworodków zbierało ponad 120 tysięcy wolontariuszy w 1700 sztabach. Deklarowana zebrana kwota wyniosła ponad 81 milionów złotych. Pieniądze spływają teraz na konto fundacji.

"Bardzo pozytywna twarz Polski"

- Jestem dumny z Polaków. Nie tylko tych, którzy to wszystko robili w Polsce, ale i na całym świecie - podkreślił w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Twórca WOŚP wskazał, że organizowana przez niego zbiórka to "bardzo pozytywna twarz Polski".

Podsumowując 26. Finał, mówił o zaangażowaniu rodaków w prowadzenie zbiórki w innych kontynentach. Organizatorzy WOŚP już wcześniej mogli liczyć na Polonię w Chicago czy Nowym, jednak - jak tłumaczył Owsiak - pomoc na Dalekim Wschodzie była dla nich dużym zaskoczeniem.

- W Chinach nie ma takiego meczu piłkarskiego, żeby wszyscy Polacy zebrali się w jednym miejscu. A Orkiestra spowodowała, że Polacy w Szanghaju i Pekinie są razem - podkreślił.

Zdaniem Owsiaka WOŚP wyrósł na pozytywny symbol Polski poza granicami kraju.

- Między sobą pytaliśmy się kilka dni temu, co Polaków jednoczy poza granicami naszego kraju. Oczywiście taką rzeczą jest Wigilia, gdzie ona by nie była. W Stanach Zjednoczonych jest zrozumiała, może na wyspie Bali trzeba tłumaczyć na czym polegają pierogi (...). Drugim takim momentem jest Wielka Orkiestra - stwierdził Owsiak.

"Seniorzy mogą liczyć na Fundację"

Założyciel WOŚP potwierdził, że ostateczna suma zebrana podczas 26. Finału zostanie podana 8 marca. Po tej dacie, jak podkreślił, rozpoczną się zakupy sprzętu dla wyposażenia oddziałów położniczych. Fundacja zamierza zainwestować m.in. w urządzenia monitorujące, wspomagające oddech, USG oraz kardiomonitory. - Wszystko to, co jest obok kobiety, żeby personel mógł rejestrować, co w ogóle się dzieje - tłumaczył.

Dyrygent Wielkiej Orkiestry wspomniał również o pozostałych programach realizowanych przez Fundację, jak szkolenia z udzielania pierwszej pomocy oraz pomoc dla seniorów. Podkreślił, że najstarsi Polacy "zawsze mogą liczyć na Fundację".

ZOBACZ CAŁE WYDANIE "FAKTÓW PO FAKTACH"

Autor: PTD//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty: