Prezydent Bronisław Komorowski, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull obserwowali w czwartek w Drawsku ćwiczenie NATO Steadfast Jazz 2013. "Relację" z wydarzenia na bieżąco zdawał na Twitterze Mull. Zamieścił też zdjęcia.
"Jesteśmy za czołgami" - informował przed południem na Twitterze Stephen D. Mull, opatrując wpis zdjęciem śladów gąsienic. Na bieżąco zamieszczał także kolejne wpisy. "Już ruszamy!" - pisał, dodając ikonkę uśmiechu.
I dalej z ćwiczeniem... pic.twitter.com/M0UyHg1pmn
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) November 7, 2013
Mull był w Drawsku razem z m.in. szefem NATO, prezydentem Łotwy Andrisem Berzinsem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Komorowski w czwartek powiedział, że najważniejszą zasadą działania NATO jest solidarność, którą pokazują wspólne działania w polu. - Nawet, jeśli zagrożenia są symulowane - tak, jak w przypadku ćwiczeń, współpraca zawsze jest prawdziwa, realna - dodał. W ocenie prezydenta nowoczesne państwa potrzebują nowoczesnych armii, ale - jak dodał - "nowoczesność to także sprawdzona zasada solidarności".
Prezydent Komorowski podkreślił, że drawskie ćwiczenia to niewątpliwie jedno z najważniejszych ćwiczeń szkoleniowych Sojuszu, a dla Polski niezwykle ważne jest, że odbywają się nie tylko w Polsce, ale też w państwach bałtyckich.
Żołnierzy na Steadfast Jazx. pic.twitter.com/tO50E0F6Xh
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) November 7, 2013
"Zasadnicze znaczenie dla NATO"
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił w czwartek, że manewry takie jak Steadfast Jazz 2013 na poligonie drawskim mają zasadnicze znaczenie dla NATO i będą sprzyjały budowie Sojuszu w przyszłości. - Duże ćwiczenia jak Steadfast Jazz mają zasadnicze znaczenie dla NATO. Podczas tych ćwiczeń nasi dowódcy, żołnierze, wysiłki szkoleniowe skupiają się w jednym miejscu, by podkreślić solidarność Sojuszu, poprawiają nasze umiejętności, pokazują, że NATO jest gotowe, chętne i zdolne do reagowania na wszelkie wyzwania przyszłości - powiedział Rasmussen, który wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim obserwuje w Drawsku ćwiczenia NATO Steadfast Jazz 2013.
Już na poligonie! :) pic.twitter.com/CKM59kBDij
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) November 7, 2013
Scenariusz to konflikt na ogromną skalę
W trwających od 2 listopada ćwiczeniach Steadfast Jazz bierze udział 28 państw NATO i trzy spoza NATO: Finlandia, Szwecja i Ukraina. Ćwiczy ok. 6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. Scenariusz ćwiczenia zakłada konflikt na ograniczoną skalę. Fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, po czym zajmuje część terytorium tego kraju. Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu Siły Odpowiedzi NATO. Ćwiczenie ma sprawdzić działanie wojsk w sytuacjach zagrożenia atakiem cybernetycznym, zbrodni wojennych i zagrożeń dla ludności cywilnej. Najważniejszym jego celem jest przeszkolenie i sprawdzenie w działaniu Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF) - zaawansowanych technologicznie sił o wysokiej gotowości bojowej, składających się z komponentów: lądowego, powietrznego, morskiego i sił specjalnych, które Sojusz może w razie potrzeby szybko rozmieścić w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. Ćwiczenia potrwają do soboty. Miejscem ćwiczeń są poligony i przestrzeń powietrzna Polski, państw bałtyckich oraz południowy Bałtyk, gdzie odbywa się morska część manewrów. Część dowódczo-sztabowa odbywa się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.
Jesteśmy za czołgami! pic.twitter.com/yPLqwfuxrk
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) November 7, 2013
Autor: /jk / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Stephen D. Mull