- Jak ognia unikam słowa wywiad. Z moimi bohaterami rozmawiam - mówiła w Poranku autorka filmów dokumentalnych, Ewa Ewart, która zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Dziennikarza roku 2009. Dokumenty Ewy Ewart prezentowane są w TVN24.
Dziennikarka podkreśliła, że mimo, iż to ona pospisuje się pod swoimi filmami, to tak naprawdę "dokument robi bohater". - Rzecz polega na jego otwarciu, żeby opowiedział o sprawach głęboko ukrytych - mówiła. Jej zdaniem, to właśnie bogactwo wewnętrzne bohaterów decyduje o jakości filmu.
- Nie mam ścisłej recepty dotarcia do tematu - przyznała. Wspominając film o ETA, stwierdziła, że nie wie, kto otworzył jej "tę ostatnią furtkę".
Oswoić bohatera
Podczas realizacji filmów - opowiadała Ewa Ewart - proces dotarcia do ludzi był nierzadko długi i trudny. - Staram się podchodzić do bohaterów ostrożnie przed nagraniem wywiadu - stwierdziła. - Jak ognia unikam słowa wywiad, to rozmowa. Ja jestem narzędziem pomocniczym, on – bohater - jest najważniejszy - mówiła o tajnikach swojego warsztatu dokumentalistka. Rozmowy nagrywa zazwyczaj po uprzednim "oswojeniu" i odpowiednim przygotowaniu bohatera. Nie bez znaczenie jest też miejsce, gdzie odbywa się nagranie. Najlepiej, gdy jest to plener, a kamera nie stoi na pierwszym planie.
Ewa Ewart zauważyła, że obecnie nastały "trudne czasy" dla dokumentu jako gatunku, zwłaszcza dokumentu społeczno-politycznego. - Taki dokument uzupełnia przekaz wiadomości, pozwala je zrozumieć - mówiła dziennikarka.
Nagradzana na całym świecie
O jej filmach zrobiło się głośno po tym, jak przeprowadziła wywiad z Michaiłem Gorbaczowem tuż po nieudanym puczu Janajewa. W 1993 roku dołączyła do zespołu BBC. Zdobyła nagrodę podwójnego Brytyjskiego Oskara "Royal Television Society". Jej filmy otrzymały także dwie nominacje do amerykańskiej nagrody "Emmy". By zrealizować swoje dokumentalne produkcje Ewart odwiedziła Czeczenię, Koreę Północną i Kolumbię. Przeprowadziła także wiele rozmów m.in. z żołnierzami ETA i dziećmi, które przeżyły tragedię w Biesłanie.
W TVN24 można było zobaczyć m.in. "Wojnę kokainową", dokument przedstawiający wojnę domową w Kolumbii. Obraz oparty na rozmowie z przywódcą najgroźniejszej w kraju grupy paramilitarnej. "Kim jest Putin" to 45-minutowy wnikliwy portret przywódcy Rosji, "Dzieci Biesłanu" to niezwykle poruszająca historia szkoły w Biesłanie zaatakowanej 1 września 2004 roku przez grupę ekstremistów. Ewart dotarła do dzieci, które opowiadały jak doszło do krwawych walk. Na antenie TVN24 emitowany był także dokument "Korea Płn: przepustka do piekła", "ETA" i "Zatrute miasto".
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24