Polska

Jaruzelski jak lotos? "Coś, co jest pożyteczne, może zakiełkować w błocie"

Polska

Zbigniew Girzyński i Piotr Gadzinowski byli gośćmi "Kropki nad i"tvn24
wideo 2/16

- Myślałem sobie o całej drodze gen. Jaruzelskiego i porównałbym go do lotosu - powiedział w "Kropce nad i" Piotr Gadzinowski (lewica24). Dlaczego lotosu? Bo - tłumaczył niedawny kandydat do europarlamentu z list SLD - ludzie w Azji powołują się na "paradoks lotosu", gdy "coś, co jest pożyteczne i piękne, może zakiełkować w błocie". Zbigniew Girzyński (PiS) skomentował: gdy nie ma argumentów na obronę Jaruzelskiego, są "dziwne konstrukcje przyrodnicze".

- Jest taki paradoks lotosu. Otóż jest taką rośliną, która jest bardzo pożyteczna i piękna. Pożyteczna, bo można jeść kłącza, szyszki, a jest piękna, bo zakwita. Lotos swoimi korzeniami wyrasta z błota - opowiadał Gadzinowski. - I ludzie w Azji pokazują na taki paradoks, że coś, co jest pożyteczne i piękne, może zakiełkować w błocie.

Zawiłą metaforę skomentował Girzyński. - Jak ktoś nie ma argumentów na obronę Wojciecha Jaruzelskiego, to będzie jakieś takie dziwne konstrukcje przyrodnicze snuł - ripostował poseł.

Jaruzelski do Moskwy?

Obaj politycy zgodzili się co do jednego: że pogrzeb - mimo złożoności postaci Jaruzelskiego - nie powinien być zakłócany. Nie mieli jednak zgodnej opinii co do miejsca pochówku. - Wojciech Jaruzelski był komunistycznym dyktatorem, szefem państwa wybranym w absolutnie niedemokratycznych warunkach. W związku z tym domaganie się honorów, jakie przysługują demokratycznie wybranym prezydentom, jest rzeczą niepotrzebną i wywołującą spór polityczny - przekonywał Girzyński. Dodał, że pogrzeb państwowy "jest nadużyciem".

Polityk PiS przekonywał także, że Jaruzelski wszystkie awanse otrzymywał w czasach stalinowskich i dlatego powinien spocząć w Moskwie. - Z całą pewnością, gdyby dokonywać (oceny - red.) jego politycznego dorobku, to z całą pewnością mur Kremla, gdzie ci, którzy mieli największe zasługi dla imperium sowieckiego byli pochowani, byłoby najbardziej właściwym miejscem - argumentował.

Zbigniew Girzyński (PiS): pogrzeb państwowy "jest nadużyciem"tvn24

Nie zgodził się z nim Gadzinowski. - Mur kremlowski odrzuciłby generała Jaruzelskiego, bo nie był to człowiek Moskwy - powiedział.

Przekonywał, że Sejm powinien opracować przejrzyste procedury, według których będzie można postępować w razie śmierci któregoś z prezydentów, tak by wyeliminować ewentualne protesty czy nieporozumienia.

Pogrzeb na Powązkach

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w piątek o godz. 12 w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystość będzie mieć charakter państwowy.

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w szpitalu. Dzień później Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (powstał w 1990 r. w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację) zwrócił się do władz Warszawy o pochowanie generała na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Jak ma wyglądać pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego?Fakty TVN
wideo 2/13

Autor: pk//rzw/kka/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: