Kaczyński z kotwicą w klapie marynarki. Uczestniczki Powstania: jesteśmy głęboko oburzone

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Kaczyński: musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenęFacebook/Prawo i Sprawiedliwość
wideo 2/35
Facebook/Prawo i SprawiedliwośćKaczyński: musimy bronić polskich kościołów, musimy ich bronić za wszelką cenę

Wykorzystywanie kotwicy Polski Walczącej w takiej sytuacji jest niedopuszczalne - oświadczyły uczestniczki Powstania Warszawskiego. Zareagowały po wtorkowym oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Wicepremier i prezes PiS miał wpięty w klapę marynarki symbol oporu z czasu II wojny światowej. Ich słowa opublikowała w środę "Gazeta Wyborcza".

We wtorek na profilach Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych zostało zamieszone nagranie z przemową prezesa partii i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński mówił w nim o orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej i fali protestów z nim związanych. Był ubrany w marynarkę, a w klapę miał wpiętą kotwicę, czyli Znak Polski Walczącej.

Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość/Facebook

Uczestniczki Powstania: wykorzystywanie tego znaku w takiej sytuacji jest dla nas niedopuszczalne

Na użycie przez Kaczyńskiego tego znaku zareagowały uczestniczki Powstania Warszawskiego, których oświadczenie opublikowała w środę "Gazeta Wyborcza". To Anna Jakubowska pseudonim "Paulinka", Wanda Traczyk-Stawska pseudonim "Pączek", Hanna Stadnik pseudonim "Pętelka", Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim "Grodzka" oraz Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa pseudonim "Czyżyk".

"Jesteśmy głęboko oburzone faktem, że Jarosław Kaczyński ośmielił się wystąpić przeciwko tak słusznie demonstrującym młodym Polkom i Polakom, mając przypięty znaczek Polski Walczącej" - czytamy.

Podkreśliły, że wicepremier "nie ma do tego znaku żadnego prawa". "Wykorzystywanie tego znaku w takiej sytuacji jest dla nas niedopuszczalne" - oświadczyły.

Kaczyński: to atak, który ma zniszczyć Polskę

Kaczyński we wtorkowym oświadczeniu dotyczącym protestów, mówił między innymi, że odrzucenie Kościoła to nihilizm. - I ten nihilizm widzimy w tych demonstracjach i w tych atakach na Kościół, ale także w sposobie wyrażania ekspresji tych, którzy demonstrują, w niebywałej wulgarności - mówił prezes PiS.

Przekonywał, że "w tych demonstracjach bardzo często na wezwanie dorosłych uczestniczą także dzieci" i "trzeba się temu przeciwstawić". - Musimy bronić polskich kościołów za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają, do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła - powiedział wicepremier.

Jego zdaniem "bardzo często w tych atakach widać pewne elementy przygotowania, być może nawet wyszkolenia". - Ten atak jest atakiem, który ma zniszczyć Polskę, ma doprowadzić do triumfu sił, których władza w gruncie rzeczy zakończy historię narodu polskiego tak, jak dotąd go żeśmy postrzegali - powiedział Kaczyński.

Oświadczenie prezesa PiS Jarosława KaczyńskiegoFacebook/Prawo i Sprawiedliwość

Autor:ads/kab

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24