Jarosław Kaczyński: po 2015 roku dokonaliśmy zmiany ustroju. Rzecznik PiS tłumaczy słowa prezesa

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, TVN24
Kaczyński: uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustroju
Kaczyński: uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustrojuTVN24
wideo 2/3
TVN24Kaczyński: uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustroju

Uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustroju - powiedział w sobotę Jarosław Kaczyński. Później słowa prezesa PiS tłumaczył rzecznik partii Rafał Bochenek. Przekonywał, że wspomniana przez niego zmiana "dotyczy budowy państwa sprawiedliwego, uczciwego i przede wszystkim dla zwykłych ludzi, wszystkich obywateli, a nie dla elit". Do wypowiedzi Kaczyńskiego odnieśli się też w TVN24 eksperci.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział w sobotę w Kopczanach (Podlasie), że "my uważamy, że po 2015 roku dokonaliśmy w Polsce zmiany ustroju". Później rzecznik PiS Rafał Bochenek przekazał komentarz dotyczący słów Kaczyńskiego.

Rzecznik PiS tłumaczy słowa Kaczyńskiego

"Zmiana ustroju, o której mówi Pan Prezes Jarosław Kaczyński, dotyczy budowy państwa sprawiedliwego, uczciwego i przede wszystkim dla zwykłych ludzi, wszystkich obywateli, a nie dla elit" - przekonywał rzecznik.

Dodał, że "przez lata wąska grupa ludzi uwłaszczała się na majątkach państwowych, dbając o swój partykularny interes, a zapominając o milionach Polaków, którzy żyli na skraju ubóstwa, nie mieli pracy i żadnych perspektyw". "Od 2015 roku konsekwentnie zmieniamy to i z tej drogi nie zejdziemy" - dodał.

Politolog: przeprowadzili zmiany, które gdzieś ocierają się o rewolucję ustrojową

Profesor Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i dziennikarz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej" komentowali w TVN24 słowa prezesa PiS.

Na uwagę, że nie zmieniliśmy przecież konstytucji w 2015 roku, politolog odparł, że "to jest jedna z podstawowych kwestii czy pytań, które należy stawiać obozowi władzy". - Dlatego, że rzeczywiście nigdy tak naprawdę nie mieli w PiS-ie większości konstytucyjnej, natomiast w bardzo wielu momentach przeprowadzili zmiany, które gdzieś ocierają się o coś, co można by nazwać pewną rewolucją ustrojową - powiedział.

Kaczyński mówił o zmianie ustroju po 2015 roku. Politolog, profesor Sowiński komentuje
Kaczyński mówił o zmianie ustroju po 2015 roku. Politolog, profesor Sowiński komentujeTVN24

Na pytanie, jak można zmienić ustrój bez zmiany konstytucji, Majmurek stwierdził, że "Kaczyński pokazał, że można". - Na przykład bardzo skutecznie wymontowując z polskiego systemu konstytucyjnego Trybunał Konstytucyjny jako niezależny sąd konstytucyjny, zdolny postawić tamę działaniom władzy, które wykraczają poza ramy, jakie wyznacza jej konstytucja - powiedział.

Kaczyński mówił o zmianie ustroju po 2015 roku. Jakub Majmurek komentuje
Kaczyński mówił o zmianie ustroju po 2015 roku. Jakub Majmurek komentujeTVN24

Jarosław Kaczyński na Podlasiu zaatakował też niezależność mediów. Po jego słowach redakcja TVN24 wydała oświadczenie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oświadczenie TVN24 po kolejnym ataku władzy na niezależność mediów

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości